Grzegorz Hejncze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz td.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup td.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha td.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal td.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez td.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil td.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz tr.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup tr.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha tr.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal tr.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez tr.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil tr.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}

Grzegorz Hejncze (zm. 1483) – wrocławski dominikanin i inkwizytor.

Przeor (łac. prior - przedni, naczelny) – przełożony domu zakonnego lub wyższy duchowny, niebędący biskupem. Odpowiednikiem w zakonach i zgromadzeniach zakonnych żeńskich jest przeorysza.University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.

Życiorys[ | edytuj kod]

Data jego urodzenia pozostaje nieznana. W 1447 roku kapituła prowincji dominikanów wyznaczyła zakonnika na lektora we Wrocławiu. Później studiował on na Uniwersytecie Cambridge. W 1455 pojawił się w krakowskim Studium Generalnym zakonu dominikanów. Po roku powrócił do Wrocławia gdzie został przeorem miejscowego klasztoru dominikanów. W 1461 powierzono mu funkcję inkwizytora na Śląsku. W 1468 został regensem krakowskiego Studium Generalnego. Ostatnie lata życia spędził we Wrocławiu.

Boży bojownicy – powieść historyczna z elementami fantastyki autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, wydana w 2004 roku przez SuperNOWĄ. Kontynuacja Narrenturm. Akcja powieści rozgrywa się w Czechach i na Śląsku, a tłem dla niej są wojny husyckie.Dominikanie, Zakon Kaznodziejski (łac. Ordo Praedicatorum – OP) - katolicki zakon męski założony w 1216 przez św. Dominika Guzmána.

W kulturze masowej[ | edytuj kod]

Jest pierwowzorem stworzonej przez Andrzeja Sapkowskiego postaci papieskiego inkwizytora dla diecezji wrocławskiej, jednego z bohaterów Trylogii husyckiej, której akcja toczy się w latach 20. i 30. XV wieku. Obecny jest we wszystkich trzech tomach powieści (Narrenturm, Boży bojownicy oraz Lux perpetua).

Lux perpetua – powieść historyczno-fantastyczna, autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, wydana w 2006 roku przez SuperNOWĄ. Ostatnia część tzw. Trylogii husyckiej. Akcja powieści rozgrywa się w Polsce (epizod Częstochowski), Czechach i na Śląsku, a tłem dla niej są wojny husyckie. Jest to trzecia i ostatnia powieść o przygodach Reinmara z Bielawy, zwanego Reynevanem.Trylogia husycka – nieoficjalna nazwa serii trzech powieści fantastyczno-historycznych napisanych przez Andrzeja Sapkowskiego w latach 2001-2006. Tłem wydarzeń całej serii są wojny husyckie, a głównym bohaterem jest Reynevan (Reinmar z Bielawy).

Występuje tam jako dominikanin, syn świdnickiego kupca, papieski inkwizytor, delegat Stolicy Apostolskiej na diecezję wrocławską. Znajomy Reynevana (głównego bohatera cyklu) z czasów studiów praskich, rywal wrocławskiego biskupa z rodu Piastów - Konrada. Trzeźwo myślący duchowny, który ceni rzeczowe śledztwo i wiarygodne argumenty.

Zakon, łac. ordo – organizacja, której członkowie oddają się w sposób szczególny wypełnianiu zasad danej religii. Członkowie zakonu (mężczyźni – mnisi, zakonnicy, bracia; kobiety – zakonnice, mniszki, siostry) zwykle nie są postrzegani ani jako świeccy, ani jako członkowie kleru, choć np. w Kościele katolickim możliwe jest łączenie członkostwa w zakonie ze święceniami kapłańskimi (osobie takiej przysługuje tytuł „ojca”).Konrad IV Starszy (oleśnicki) (ur. 1380-1390, zm. 9 sierpnia 1447 r. w Jelczu), biskup wrocławski w latach 1417-1447, książę oleśnicki w latach 1412/13 - 1416, potem samodzielny pan na Kątach, Bierutowie, Prudniku i Sycowie.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Krzysztof Kaczmarek, Szkoły i studia polskich dominikanów w okresie średniowiecza,Poznań 2005.
  • Narrenturm – powieść historyczna z elementami fantastyki autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, wydana w 2002 roku przez SuperNOWĄ. Pierwsza część Trylogii husyckiej.
    Reklama