Gryf (chordofony)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Gryf (muzyka))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gryf (szyjka, plamka) – drewniany element występujący w większości instrumentów strunowych (m.in. w skrzypcach, w gitarze) nad którym rozpięte są struny.

Jesion (Fraxinus L.) – rodzaj roślin z rodziny oliwkowatych (Oleaceae), który obejmuje ok. 60 gatunków drzew i krzewów pochodzących z obszarów umiarkowanego klimatu półkuli północnej. Gatunkiem typowym jest Fraxinus excelsior L..Siła naciągu (naciąg) – siła powstająca w reakcji na zewnętrzną siłę napinającą. Pojęcie to stosuje się w odniesieniu do ciał takich jak: nitka, sznurek, lina, struna. W polskojezycznej literaturze najczęściej oznaczana jest symbolem N lub FN a jej jednostką jest niuton (N).

Wierzchnia część nazywana jest podstrunnicą. Najbardziej wysunięta część gryfu, gdzie znajdują się stroiki (inaczej klucze, maszynki, kołki), które służą do regulacji naciągu strun, nazywa się "główką" (lub "głową").

Budowa gryfu[ | edytuj kod]

Guitar neck.svg

Gryf ma zazwyczaj przekrój D lub C-kształtny. W przypadku instrumentów, w których siła naciągu strun jest duża (np, gitara akustyczna czy elektryczna) przez gryf jest poprowadzony pręt napinający (tzw. napinacz - truss rod). Napinacz wraz z twardym drewnem, z którego gryf się wykonuje (jesion, mahoń) zabezpiecza go przed nadmiernym wygięciem i utrzymuje go w odpowiedniej krzywiźnie.

Skrzypce – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych. Obecnie skrzypce są najmniejszym instrumentem z tej grupy, zarazem charakteryzują się najwyższym strojem.Jaskółczy ogon – rodzaj złącza ciesielskiego stosowany m.in. do łączenia teleskopów z montażem oraz w stolarstwie. Polega na użyciu elementu o przekroju trapezu równoramiennego oraz stosownie wyprofilowanego uchwytu.

Sposoby mocowania gryfu (gitara)[ | edytuj kod]

 • Bolt-on – przykręcany do korpusu za pomocą śrub
 • Wklejany – podobnie jak Bolt-on, jednak mocowany przy użyciu kleju
 • Neck-thru (właśc. neck-through-body) – przedłużenie gryfu stanowi centralną część korpusu
 • Set-thru neck – połączenie bolt-on oraz neck-thru – gryf jest przedłużony i wchodzi głębiej w korpus, stanowi jednak osobny kawałek drewna
 • Set-in – gryf jest łączony z korpusem za pomocą złączy ciesielskich poprzecznych i jaskółczych ogonów.

 • Podstrunnica – w chordofonach smyczkowych i szarpanych listwa z twardego drewna, na przykład palisandru (rosewood), hebanu, mahoniu lub klonu, umieszczona na górnej stronie gryfu, połączonego z pudłem rezonansowym lub korpusem instrumentu.Gitara – instrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych z pudłem rezonansowym, gryfem i progami na podstrunnicy. Przeważnie ma sześć strun, lecz można spotkać również gitary z czterema, pięcioma, siedmioma, ośmioma, dziesięcioma oraz dwunastoma strunami. Instrument ten odgrywa ważną rolę w muzyce bluesowej, country, flamenco, rockowej oraz w wielu formach popu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Neck-through lub neck-through body - metoda konstrukcji gitar elektrycznych i basowych, zakładająca, że kawałek (lub kawałki) drewna z którego zrobiony jest gryf przechodzi przez całą długość korpusu gitary. W takim wypadku struny, podstrunnica, przystawki i mostek są zamontowane na tym kawałku drewna. W tym wypadku skrzydła (boki korpusu) są doklejane do tego centralnego elementu.

  Reklama