• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gryf - chordofony

  Przeczytaj także...
  Struna – źródło dźwięku (wibrator) w chordofonach (instrumentach strunowych). Struny mogą być wykonane z metalu, włókien naturalnych (m.in. jedwab), tworzywa sztucznego (przeważnie nylon), lub odpowiednio spreparowanych jelit zwierzęcych (instrumenty smyczkowe).Mahoń – drewno otrzymywane z różnych gatunków i rodzajów drzew. Mahoń amerykański pozyskuje się z mahoniowca (Swietenia), natomiast mahoń afrykański (tzw. zamahoń) z grusz afrykańskich (Mimusops).
  Chordofony, strunowe instrumenty muzyczne − grupa instrumentów muzycznych w systematyce instrumentologicznej opracowanej przez Curta Sachsa oraz Ericha M. von Hornbostela, w których wibratorem (źródłem dźwięku) jest drgająca struna.

  Gryf (szyjka, plamka) – drewniany element występujący w większości instrumentów strunowych (m.in. w skrzypcach, w gitarze) nad którym rozpięte są struny.

  Wierzchnia część nazywana jest podstrunnicą. Najbardziej wysunięta część gryfu, gdzie znajdują się stroiki (inaczej klucze, maszynki, kołki), które służą do regulacji naciągu strun, nazywa się "główką" (lub "głową").

  Budowa gryfu[ | edytuj kod]

  Guitar neck.svg

  Gryf ma zazwyczaj przekrój D lub C-kształtny. W przypadku instrumentów, w których siła naciągu strun jest duża (np, gitara akustyczna czy elektryczna) przez gryf jest poprowadzony pręt napinający (tzw. napinacz - truss rod). Napinacz wraz z twardym drewnem, z którego gryf się wykonuje (jesion, mahoń) zabezpiecza go przed nadmiernym wygięciem i utrzymuje go w odpowiedniej krzywiźnie.

  Jesion (Fraxinus L.) – rodzaj roślin z rodziny oliwkowatych (Oleaceae), który obejmuje ok. 60 gatunków drzew i krzewów pochodzących z obszarów umiarkowanego klimatu półkuli północnej. Gatunkiem typowym jest Fraxinus excelsior L..Siła naciągu (naciąg) – siła powstająca w reakcji na zewnętrzną siłę napinającą. Pojęcie to stosuje się w odniesieniu do ciał takich jak: nitka, sznurek, lina, struna. W polskojezycznej literaturze najczęściej oznaczana jest symbolem N lub FN a jej jednostką jest niuton (N).

  Sposoby mocowania gryfu (gitara)[ | edytuj kod]

 • Bolt-on - przykręcany do korpusu za pomocą śrub
 • Wklejany - podobnie jak Bolt-on, jednak mocowany przy użyciu kleju
 • Neck-thru (własc. neck-through-body) - przedłużenie gryfu stanowi centralną część korpusu
 • Set-thru neck - połączenie bolt-on oraz neck-thru - gryf jest przedłużony i wchodzi głębiej w korpus, stanowi jednak osobny kawałek drewna
 • Set-in - gryf jest łączony z korpusem za pomocą złączy ciesielskich poprzecznych i jaskółczych ogonów.

 • Skrzypce – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych. Obecnie skrzypce są najmniejszym instrumentem z tej grupy, zarazem charakteryzują się najwyższym strojem.Jaskółczy ogon – rodzaj złącza ciesielskiego stosowany m.in. do łączenia teleskopów z montażem oraz w stolarstwie. Polega na użyciu elementu o przekroju trapezu równoramiennego oraz stosownie wyprofilowanego uchwytu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Podstrunnica – w chordofonach smyczkowych i szarpanych listwa z twardego drewna, na przykład palisandru (rosewood), hebanu, mahoniu lub klonu, umieszczona na górnej stronie gryfu, połączonego z pudłem rezonansowym lub korpusem instrumentu.
  Gitara – instrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych z pudłem rezonansowym, gryfem i progami na podstrunnicy. Przeważnie ma sześć strun, lecz można spotkać również gitary z czterema, pięcioma, siedmioma, ośmioma, dziesięcioma oraz dwunastoma strunami. Instrument ten odgrywa ważną rolę w muzyce bluesowej, country, flamenco, rockowej oraz w wielu formach popu.
  Neck-through lub neck-through body - metoda konstrukcji gitar elektrycznych i basowych, zakładająca, że kawałek (lub kawałki) drewna z którego zrobiony jest gryf przechodzi przez całą długość korpusu gitary. W takim wypadku struny, podstrunnica, przystawki i mostek są zamontowane na tym kawałku drewna. W tym wypadku skrzydła (boki korpusu) są doklejane do tego centralnego elementu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.777 sek.