Gry-Online

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gry-Online (zapisywane jako GRYOnline.pl lub GRY-OnLine, w skrócie GOL) – grupa polskich serwisów internetowych poświęconych grom komputerowym i rozrywce elektronicznej, na których zamieszczane są recenzje, poradniki, materiały filmowe i wiadomości z branży elektronicznej rozrywki. Publikowane są również materiały dotyczące innych dziedzin popkultury, takich jak popularne seriale czy filmy. W skład grupy wchodzą m.in. serwis Gry-Online, serwisy tvgry.pl, gameplay.pl i filmomaniak.pl oraz anglojęzyczna witryna GamePressure.com, korzystająca z zasobów serwisu Gry-Online.

Pan European Game Information, PEGI (pol. Ogólnoeuropejski System Klasyfikacji Gier, OSKG) – europejski system oceniania gier komputerowych, założony przez Interactive Software Federation of Europe (ISFE) w kwietniu 2003 roku, używany w 32 krajach. We wrześniu 2009 oznaczenia PEGI zostały uznane za jedyne oficjalnie obowiązujące w Polsce. Do tego czasu, PEGI funkcjonowało w Polsce, lecz było ono półoficjalne.Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.

Właścicielem grupy Gry-Online jest mieszcząca się w Krakowie firma Gry-Online S.A. Jej prezesem od 2002 roku jest Mariusz Klamra, w skład zarządu wchodzą także Rafał Swaczyna, Michał Bobrowski i Przemysław Bartula. Od maja 2011 Gry-Online S.A. było częścią NFI Empik Media & Fashion. Pod koniec czerwca 2017 EMF wykupiło pozostałe akcje spółki i podpisało umowę z Webedia Germany, niemieckim oddziałem Webedia Group, które przejęło 100% udziałów. Z firmą związanych jest prawie 100 osób – pracowników etatowych i współpracowników.

Grand Theft Auto IV (również: GTA IV, GTA 4) – komputerowa gra akcji wyprodukowana i wydana przez Rockstar Games. Jest to dziewiąta część serii gier Grand Theft Auto. Gra została wydana 29 kwietnia 2008 roku na konsole PlayStation 3 i Xbox 360. GTA IV pierwotnie na PC miała zostać wydana 18 listopada w USA i 21 listopada w Europie. Wersja konsolowa miała zostać wydana jeszcze wcześniej, bo w październiku 2007 roku. Jednak serwis IGN poinformował o przełożeniu wydania wersji PC na 2 grudnia, z powodu opóźnień w produkcji. Do czasu konferencji prasowej na E³ w 2006 roku było wiadome jedynie, że Grand Theft Auto IV będzie dostępne na konsolę PlayStation 3, a Rockstar zaoferuje dodatkową zawartość wersji Xbox 360. Po konferencji prasowej właściciel Rockstar Games, Take-Two Interactive, oświadczył, że Grand Theft Auto IV będzie równocześnie dostępne na konsole PlayStation 3, Xbox 360. Po kilku miesiącach od wydania, oświadczono o pojawieniu się gry na PC w listopadzie 2008 roku.Death Stranding – komputerowa gra akcji stworzona przez Kojima Productions. To pierwsza gra reżysera Hideo Kojimy i Kojima Productions, po ich odejściu od Konami w 2015 roku. Gra została wydana na Playstation 4 przez Sony Interactive Entertainment 8 listopada 2019. 14 lipca 2020 została wydana wersja na komputery z systemem Microsoft Windows.

Serwis Gry-Online[ | edytuj kod]

Najważniejszym elementem grupy jest serwis Gry-Online, który zadebiutował 1 stycznia 2001 roku, a następnie był wielokrotnie modernizowany i przebudowywany. Jego redaktorem naczelnym jest obecnie Krystian „U.V. Impaler” Smoszna. W przeszłości funkcję tę pełnili Borys „Shuck” Zajączkowski i Łukasz „Verminus” Malik.

Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Alexa Internet – amerykańska spółka kontrolowana przez Amazon.com, prowadząca witrynę Alexa znaną z dostarczania informacji na temat generowanego ruchu do innych stron internetowych. Spółka została założona w 1996 roku, a trzy lata później kontrolę nad nią przejął Amazon.com.

Serwis internetowy publikuje informacje i artykuły dotyczące gier komputerowych przeznaczonych na komputery PC, a także konsole z rodzin Xbox, Playstation, Nintendo i platform mobilnych Android, IOS.

Historia witryny[ | edytuj kod]

Korzenie witryny sięgają połowy roku 2000, gdy zarejestrowana została spółka Gry-Online sp. z o.o. Jej pomysłodawcami i założycielami byli Mariusz Klamra, Wojciech Antonowicz i Rafał Swaczyna, a współtwórcami Janusz Burda i Tomasz Pyzioł. Do serwisu internetowego, który zadebiutował 1 stycznia 2001, dołączyli wkrótce m.in. Przemysław Bartula, Michał Bobrowski oraz Marcin Hajek.

Assassin’s Creed Origins – przygodowa gra akcji stworzona przez kanadyjskie studio Ubisoft Montreal. Dziesiąta część serii Assassin’s Creed. Została wydana 27 października 2017 na platformy Microsoft Windows, PlayStation 4 i Xbox One. Akcja gry toczy się w starożytnym Egipcie, a gracz wciela się w postać wojownika Bayeka i poznaje genezę zakonu asasynów. Android – system operacyjny dla urządzeń mobilnych takich jak telefony komórkowe, smartfony, tablety, tablety PC i netbooki. Obecnie (2013) najpopularniejszy system mobilny na świecie. Android został oparty na jądrze Linux oraz oprogramowaniu na licencji GNU. Początkowo był rozwijany przez firmę Android Inc. (kupioną później przez Google), następnie przeszedł pod skrzydła Open Handset Alliance.

Encyklopedia Gier[ | edytuj kod]

Filarem strony jest Encyklopedia Gier, która zawiera m.in. opisy, zdjęcia, filmy, daty premier, wymagania sprzętowe, oceny PEGI oraz wymagania techniczne 22 019 grup gier (stan na 11 marca 2019). W skład tej części serwisu wchodzą także rankingi gier, katalog firm produkujących i wydających gry komputerowe w Polsce i na świecie, a także galeria zrzutów ekranowych i obrazów koncepcyjnych ze znajdujących się w encyklopedii tytułów. Wpisy encyklopedyczne prowadzą również do działu GOL Video – zbioru materiałów wideo dotyczących gier komputerowych (trailerów, zapowiedzi, fragmentów rozgrywki, wywiadów z twórcami itd.).

YouTube – serwis internetowy, stworzony w lutym roku 2005, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, oglądanie filmów oraz live streaming. Używa technologii FLV do wyświetlania szerokiego wyboru filmów zamieszczonych przez użytkowników (tzw. user-generated content), takich jak zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski, jak i dzieła amatorskie: wideoblogi i krótkie własne filmy. Większość materiałów została załadowana na YouTube przez prywatne osoby, ale wiele firm (na przykład Columbia Broadcasting System, BBC, Universal Music Group, w Polsce Polska Agencja Prasowa, Grupa TVN, CD Projekt), różne instytucje i organizacje oferują część swoich materiałów przez YouTube jako część programu partnerskiego.Red Dead Redemption 2 – przygodowa gra akcji osadzona w realiach Dzikiego Zachodu, stworzona i wydana przez Rockstar Games. Gra została wydana na platformy Xbox One oraz PlayStation 4 26 października 2018, a 5 listopada 2019 wydano wersję na Microsoft Windows. Jest to kontynuacja serii Red Dead. Gra stanowi prequel poprzedniej odsłony – Red Dead Redemption. Redaktor magazynu „Forbes” uznał, że Red Dead Redemption 2 może być jedną z lepiej sprzedających się produkcji tego roku, a inni wydawcy mogą na tym stracić.

Poradniki[ | edytuj kod]

Serwis publikuje też poradniki do gier, w których umieszczane są informacje m.in. o różnych możliwościach przejścia danych etapów rozgrywki, mapach, zestawach osiągnięć, a także porady. Poradniki zilustrowane są screenami z rozgrywki, graficznymi schematami, a okazyjnie również krótkimi filmikami.

Call of Duty – strzelanka pierwszoosobowa osadzona w realiach II wojny światowej, wyprodukowana przez amerykańskie studio Infinity Ward i wydana przez Activision na komputery osobiste. Jej premiera na świecie odbyła się 29 października 2003 roku, a w Polsce – 5 grudnia tego samego roku. Jest to pierwsza część serii gier komputerowych Call of Duty. PlayStation (PS, popularnie zwane także – PSX) (jap. プレイステーション, pureisutēshon; pol. dosł. StacjaGier) – 32-bitowa konsola do gier wideo, wyprodukowana w Japonii przez firmę Sony Computer Entertainment, zaprojektowana przez Kena Kutaragiego.

Serwis informacyjny[ | edytuj kod]

W skład serwisu informacyjnego wchodzi m.in. newsroom, czyli dział, w którym publikowane są codziennie informacje dotyczące gier, a także sprzętu oraz filmów i seriali. Dodatkowo serwis zawiera recenzje gier (zwieńczone oceną w skali 1–10), zapowiedzi oraz publicystykę, poświęconą różnym seriom, produkcjom oraz wydarzeniom w branży.

Serwis internetowy, witryna internetowa (ang. website) – grupa powiązanych ze sobą, w celu poszerzenia funkcjonalności, stron internetowych. Serwisy internetowe, poza treścią statyczną, mają często sekcję wiadomości oraz możliwość logowania się i zapamiętywania preferencji odbiorców w celu dostosowania treści do indywidualnych upodobań. W serwisie mogą występować obiekty interaktywne np. formularze, przyciski czy aplikacje.Wiedźmin (wydany pod nazwą międzynarodową The Witcher, w Czechach jako Zaklínač, w Rosji jako Ведьма́к) – komputerowa fabularna gra akcji osadzona w świecie wiedźmina autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, wyprodukowana przez polskie studio CD Projekt RED i wydana przez Atari. Jej premiera odbyła się 26 października 2007 roku na platformie Microsoft Windows, natomiast w kwietniu 2012 roku ukazała się jej wersja na komputery z systemem OS X.

Plebiscyt „Gra Roku”[ | edytuj kod]

O nagrodach dla najlepszych gier roku decydują czytelnicy, którzy rozstrzygają tę kwestię w corocznym głosowaniu. Osobno swoje typy podaje także redakcja serwisu. Pierwsza edycja plebiscytu rozpoczęła się w 2006 roku. Wcześniej konkursy na najpopularniejszy tytuł odbywały się na podobnych zasadach, ale pod innymi nazwami (Plebiscyt GOL, GOL ASY).

Far Cry 3 – gra akcji wydana w 2012 roku przez Ubisoft. 1 maja 2013 roku nastąpiła premiera samodzielnego dodatku Far Cry 3: Blood Dragon.iOS – system operacyjny Apple Inc. dla urządzeń mobilnych iPhone, iPod touch oraz iPad. Obecna nazwa funkcjonuje od 7 czerwca 2010, wcześniej system był znany jako iPhone OS. System ten bazuje na systemie operacyjnym Mac OS X 10.5 i tym samym jądrze Darwin.
 • GOL ASY. Najlepsza gra roku 2003 – Call of Duty.
 • Najpopularniejsza Gra Roku 2004 – Need for Speed: Underground 2.
 • Gra na Medal 2005 – Need for Speed: Most Wanted (pod patronatem Gry-Online wspólnie z czasopismami „Komputer Świat Gry” i „Play”).
 • Gra Roku 2006 – The Elder Scrolls IV: Oblivion.
 • Gra Roku 2007 – Wiedźmin.
 • Gra Roku 2008 – Grand Theft Auto IV.
 • Gra Roku 2009 – Assassin’s Creed II.
 • Gra Roku 2010 – Mass Effect 2.
 • Gra Roku 2011 – The Elder Scrolls V: Skyrim.
 • Gra Roku 2012 – Far Cry 3.
 • Gra Roku 2013 – Grand Theft Auto V.
 • Gra Roku 2014 – Dragon Age: Inkwizycja.
 • Gra Roku 2015 – Wiedźmin 3: Dziki Gon.
 • Gra Roku 2016 – Uncharted 4: Kres złodzieja
 • Gra Roku 2017 – Assassin’s Creed Origins
 • Gra Roku 2018 – Red Dead Redemption II
 • Gra Roku 2019 – Death Stranding
 • Gra roku 2020 – Cyberpunk 2077
 • W zorganizowanym w 2011 roku konkursie na „Grę Dekady” (2001-2011) zwycięzcą została produkcja Wiedźmin, dzieło studia CD Projekt RED. Dalsze miejsca zajęły kolejno: Diablo II: Lord of Destruction, Gothic i Mafia.

  Komputer świat GRY – czasopismo wydawane przez Axel Springer Polska. Od 2008 roku ukazywał się jako dwumiesięcznik. 11 grudnia 2012 trafił do kiosków ostatni numer czasopisma z powodu zachodzących zmian na rynku wydawniczym.Gra komputerowa (gra wideo, ang. video game) – rodzaj oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych (rozrywka interaktywna) i wymagającego od użytkownika (gracza) rozwiązywania zadań logicznych lub zręcznościowych. Gry komputerowe mogą być uruchamiane na komputerach osobistych, specjalnych automatach, konsolach do gry, telewizorach, telefonach komórkowych oraz innych mobilnych urządzeniach, nazywanych łącznie platformami sprzętowymi. Zadania stawiane przed graczem w grach komputerowych różnią się w zależności od gatunku i mogą polegać na przykład na rozwiązaniu zadania logicznego, eliminacji wirtualnych przeciwników czy też rywalizacji ze sztuczną inteligencją bądź innymi graczami (gra wieloosobowa); interaktywna rozrywka w celach zawodowych nosi nazwę sportu elektronicznego.

  tvgry.pl[ | edytuj kod]

  W 2009 roku z redakcji Gry-Online wydzielono zespół skupiony wokół podserwisu tvgry.pl, pomyślanego jako telewizja internetowa dla graczy. Z biegiem lat zespół ten w coraz większym stopniu wybijał się na niezależność, a przez jego szeregi przewinęły się takie postacie jak Krzysztof Gonciarz, Maciej „Von Zay” Makuła, Marcin „Del” Łukański, Remigiusz „Rock” Maciaszek czy Patryk „Rojo” Rojewski. Obecnym redaktorem prowadzącym serwisu jest Grzegorz „Gambrinus” Bobrek. Dziś wiodący obszar działalności tvgry.pl stanowi platforma YouTube, na której treści są publikowane poprzez trzy kanały: TVGRYpl, TVGRYplus i TvFilmy. Zespół regularnie organizuje też transmisje na żywo na serwisie YouTube.

  Assassin’s Creed II – przygodowa gra akcji stanowiąca kontynuację wydanego w 2007 roku Assassin’s Creed. Premiera na Xboksa 360 i PlayStation 3 miała miejsce 17 listopada 2009 roku. Wersja gry na Microsoft Windows ukazała się w Polsce 4 marca 2010 roku, w Europie 5 marca, a w USA 9 marca.CD Projekt RED – polski producent gier komputerowych, powstały w 2002 roku jako spółka zależna od CD Projekt (pierwszej spółki o tej nazwie, obecnie cdp.pl). Studio należało do holdingu CD Projekt Investment, połączonego później ze spółką Optimus. Siedziba firmy znajdowała się w Warszawie. W ramach późniejszych licznych przekształceń spółki-matki, CD Projekt RED stało się oddziałem prawnie będącym częścią spółki CD Projekt SA (do listopada 2012 CD Projekt RED SA).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Gothic – komputerowa gra fabularna wyprodukowana przez firmę Piranha Bytes i wydana przez Egmont Interactive w 2001 roku. Polską lokalizację zrealizowała firma CD Projekt.
  Play – czasopismo komputerowe zajmujące się grami komputerowymi, ukazujące się od 2000 do 2012 roku. Poświęcone było z początku rynkowi gier na komputery osobiste i konsole, z czego w 2002 roku zrezygnowano porzucając tematykę konsoli. Zawierało informacje o nadchodzących grach w dziale Rzut Okiem i recenzje (Testy), w dziale Intro komentowane były wydarzenia branżowe i publikowane wywiady z jej przedstawicielami, a w dziale Raport redakcja przyglądała się aktualnym trendom w świecie gier. Rozbudowany dział Retro to miejsce, w którym pojawiał się przegląd najciekawszych reedycji gier dostępnych w sklepach i teksty okolicznościowe. Do pisma dołączana była płyta DVD z pełnymi wersjami gier. Zespół redakcyjny tworzyli: Michał J. Adamczak (redaktor), Rafał Belke, Paweł Chmielowiec, Artur Falkowski, Karol Kalinowski, Marcin Kosman, Bartłomiej Kossakowski (red. naczelny), Jakub Kowalski, Adam Kozłowski, Rafał Kurpiewski, Anita Lerke (grafik), Dariusz Michalski, Krzysztof Ogrodnik, Wojciech Setlak (sekretarz redakcji), Barnaba Siegel, Marta Stanisławczyk (grafik), Michał Śledziński, Tadeusz Zieliński.
  Grand Theft Auto V – gra komputerowa, będąca częścią serii Grand Theft Auto. Gra została wydana na konsole PlayStation 3 i Xbox 360 17 września 2013 roku przez firmę Rockstar Games. Akcja gry została umiejscowiona w fikcyjnym Los Santos w stanie San Andreas.
  Mafia: The City of Lost Heaven – czeska trójwymiarowa gra komputerowa (TPP), opowiadającą o przestępczym życiu Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej lat 30. XX wieku. Twórcą gry jest studio Illusion Softworks.
  Szerokopasmowy dostęp do internetu – usługa polegająca na łączeniu z internetem za pomocą szybkiego łącza lub medium o dużej przepływności. Połączenie wykorzystuje szerokie pasmo częstotliwości wytwarzane przez modem. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się technologie z rodziny DSL (xDSL), WiMAX, PON, DOCSIS lub inne podobne.
  Cyberpunk 2077 – fabularna gra akcji zapowiedziana w 2012 roku, oparta na serii gier fabularnych Cyberpunk. Gra jest tworzona przez CD Projekt RED, producenta Wiedźmina oraz Wiedźmina 2. Cyberpunk 2077 osadzony jest w futurystycznym świecie, w którym nowoczesna technologia koegzystuje ze zdegenerowanym społeczeństwem. Według zapowiedzi autorów, ma to być dojrzały, ambitny tytuł, w którym rozwój postaci jest silnie związany z fabułą o nielinearnej historii oraz różnymi klasami bohaterów.

  Reklama