Gruzja w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gruzja w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci brała udział 14 razy. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się gruziński nadawca publiczny Sakartwelos Sazogadoebriwi Mauckebeli (SSM), który został aktywnym członkiem Europejskiej Unii Nadawców (EBU) w sierpniu 2005 roku. Pierwszą reprezentantką kraju w konkursie została wówczas Mariam Romelaszwili z utworem "Odelia Ranuni".

Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2008 (ang. Junior Eurovision Song Contest) był 6. edycją tego konkursu i odbył się 22 listopada w Limassol w Spyros Kyprianou Athletic Centre. Oferta cypryjska okazała się lepsza od tych z Portugalii, Serbii, Szwecji i Ukrainy (Kijów będzie gościł Eurowizję Dziecięcą w 2009 roku).

Reprezentanci Gruzji do tej pory trzy razy wygrali konkurs: w 2008, 2011 i 2016 roku.

Uczestnictwo[ | edytuj kod]

Gruzja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2007 roku i do tej pory wzięła w nim udział czternaście razy. Poniższa tabela uwzględnia nazwiska wszystkich gruzińskich reprezentantów, tytuły konkursowych piosenek oraz wyniki w poszczególnych latach.

Sakartwelos Sazogadoebriwi Mauckebeli (gruz. საქართველოს საზოგადოებრივი მაუწყებელი) – gruziński nadawca radiowo-telewizyjny z siedzibą w Tbilisi. Obecnie nadaje od 1925 kanały radiowe oraz od 1956 kanały telewizyjne. Na kanały telewizji publicznej składają się: 1TV i 2TV.Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2011 (ang. Junior Eurovision Song Contest 2011) był 9. edycją tego konkursu i odbył się w Erywaniu w Armenii. Widowisko zorganizowała ormiańska telewizja ARMTV, zaś miejscem widowiska było Karen Demirchyan Complex. Prowadzącymi widowiska zostali Gohar Gasparyan i Avet Barseghyan.

Legenda:

     1. miejsce

     2. miejsce

     3. miejsce

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

14. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci który odbył się 20 listopada 2016 w Mediterranean Conference Centre w Valletcie na Malcie. Był to drugi konkurs Europejskiej Unii Nadawców (EBU), który odbył się w tym kraju oraz czwarty w historii Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci organizowany w państwie triumfującym rok wcześniej. Gospodarzem wydarzenia był maltański nadawca telewizyjny, Public Broadcasting Services (PBS).
Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci (ang. Junior Eurovision Song Contest) - dziecięcy konkurs muzyczny, organizowany przez Europejską Unię Nadawców (EBU) od 2003 roku, w którym udział biorą młodzi wykonawcy (w wieku od 10 do 15 lat) reprezentujący kraje członkowskie EBU.

Reklama