• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Grupa Wydawnicza Helion

  Przeczytaj także...
  Beletrystyka (fr. belles-lettres – literatura piękna) – proza fabularna, np.: powieści, opowiadania, nowele itp., przede wszystkim o charakterze rozrywkowym. W utworach beletrystycznych obecna jest fikcja literacka.Andrew Stuart Tanenbaum (ur. w 1944) – profesor Wydziału Systemów Informatycznych na Vrije Universiteit w Amsterdamie, twórca systemu operacyjnego MINIX, który stał się inspiracją i podstawą do napisania przez Linusa Torvaldsa pierwszej wersji Linuksa.
  Scott Kelby (ur. 1960 w Lakeland, Floryda) - fotograf, projektant, wielokrotnie nagradzany autor ponad 30 książek o fotografii, od 1993 roku pracuje jako instruktor i wykładowca specjalizujący się w programie Adobe Photoshop.
  Stoisko Grupy Helion na Poznańskich Targach Książki 2018
  Wydawnictwo Helion wydało w lipcu 2007 polską Wikipedię na DVD.

  Grupa Helion SA – wydawnictwo specjalistyczne, założone w 1991 w Gliwicach.

  Ofertę Grupy Helion stanowią publikacje z zakresu literatury informatycznej, biznesowej, beletrystyki, poradników (psychologicznych i ogólnotematycznych), a także przewodników turystycznych.

  Od momentu powstania w 1991 roku Helion specjalizuje się w literaturze informatycznej. Obecnie Helion działa w siedmiu segmentach, tworząc dla każdego z nich odrębną markę. W skład Grupy Helion wchodzą takie marki jak:

  Blended learning lub B-learning - to tak zwana mieszana (zintegrowana) metoda kształcenia, łącząca tradycyjne metody nauki (bezpośredni kontakt z prowadzącym) z aktywnościami prowadzonymi zdalnie przy pomocy komputera (M-learning). Stosunek poszczególnych elementów dobiera się w zależności od treści kursu, potrzeb studentów i preferencji prowadzącego. Metoda ta cechuje się dużą skutecznością, ponieważ pozwala na elastyczny sposób budowania szkolenia z uwzględnieniem celów, tematyki i specyfiki branży oraz grupy uczestników. Zaletą B-learningu jest z pewnością możliwość stosowania zdalnych jak i bezpośrednich form aktywizacji uczniów oraz wspólnej pracy on-line nauczyciela i uczniów. Organizacja czasu w B-learningu jest swobodna dzięki zajęciom zdalnym, a nie wymuszona jak w przypadku tradycyjnych zajęć stacjonarnych.Wydawnictwo Bezdroża – krakowskie wydawnictwo podróżnicze, specjalizujące się w przewodnikach turystycznych i albumach.
 • Helion – literatura informatyczna,
 • Helion Edukacja – podręczniki szkolne,
 • Onepress – literatura ekonomiczna i poradniki biznesowe,
 • Editio – książki literackie,
 • Sensus – książki psychologiczne,
 • Septem – poradniki,
 • Bezdroża – przewodniki turystyczne i mapy,
 • Ebookpoint.pl – e-booki i audiobooki,
 • Videopoint – kursy video,
 • Helion Szkolenia – szkolenia ze specjalizacją w branży IT.
 • Od grudnia 2007 roku w skład Grupy Helion SA wchodzi Wydawnictwo Bezdroża – wydawca przewodników turystycznych oraz partner marki Michelin w Polsce.

  Jorge Francisco Isidoro Luis Borges Acevedo (ur. 24 sierpnia 1899 w Buenos Aires, zm. 14 czerwca 1986 w Genewie) − argentyński pisarz, poeta i eseista, jedna z najbardziej charakterystycznych postaci literatury XX wieku. Publikował krótkie eseje, opowiadania i poezję. Jego dzieła, tak ważne dla literatury i myśli humanistycznej, stały się obiektem wnikliwych analiz i licznych interpretacji, wymykając się jednak jakimkolwiek klasyfikacjom i odrzucając wszelkie dogmaty.Dalajlama (tyb. ཏཱ་ལའི་བླ་མ་, Wylie: taa-la’i bla-ma, ZWPY: Dalai Lama) – przedstawiciel szkoły gelug – jednej z czterech największych szkół buddyzmu tybetańskiego. Buddyści tybetańscy uważają Dalajlamę za manifestację bodhisattwy współczucia Awalokiteśwary, który odradza się, aby udostępniać wyzwalające z cierpienia nauki innym czującym istotom.

  Gliwicka spółka w ciągu swoich pierwszych 18 lat obecności na rynku oddała w ręce czytelników ponad 3500 publikacji, których łączny nakład przekroczył 11 mln egzemplarzy. Firma sześciokrotnie została wyróżniona tytułem „Gazela biznesu”, a także dwa razy Laurem Konsumenta.

  Lekarz rodzinny – seria książek poradnikowych o charakterze medycznym adresowana do szerokiego grona odbiorców. Seria składa się z 31 pozycji, z których każda skupia się na opisie podstaw dotyczących jednej choroby. Książki pisane są w przystępny sposób nie pomijając żadnych ważnych informacji. Główni autorzy serii to: Eleanor Bull, Rebecca Fox-Spencer, Joanna Tylżanowska-Kisiel oraz Katarzyna Wrotek. Książki zagranicznych autorów są tłumaczeniami brytyjskich poradników Simple Guides. Polskim wydawcą serii jest Septem.Philip Kotler (ur. 27 maja 1931 w Chicago), ekonomista amerykański, honorowy profesor Katedry Marketingu Międzynarodowego w Kellogg School of Management na Northwestern University. Kellogg School of Management jest jedną z najważniejszych uczelni biznesu na świecie, kształcących w zakresie marketingu.

  Grupa Helion prowadzi serwisy specjalistycznych księgarni internetowych: helion.pl, edukacja.helion.pl, onepress.pl, sensus.pl, septem.pl, dlabystrzakow.pl, bezdroza.pl, ebookpoint.pl, w których czytelnik może znaleźć pełną ofertę wydawnictwa.

  Wydawnictwo jest również operatorem encyklopedii informatycznej Helionica.

  Marki Grupy Helion SA[ | edytuj kod]

  Helion[ | edytuj kod]

  Od początku swojego istnienia Grupy Helion działa w sektorze literatury informatycznej. Z liczbą ponad 3100 tytułów informatycznych wydawnictwo jest liderem na rynku literatury komputerowej. W roku 2008 jego udział na rynku książki informatycznej sięgał 85%. Wydawnictwo publikuje tłumaczenia najwybitniejszych pozycji ukazujących się na rynkach zagranicznych. Promuje polskie autorytety, jak również utalentowanych początkujących autorów. Dla Helionu piszą m.in.: John Walkenbach, Kevin Mitnick, Bjarne Stroustrup, Bruce Eckel, Eric A. Meyer, Scott Kelby, Andrzej Pikoń, Joel Spolsky, Bartosz Danowski, Andrzej Pyrchla, Radosław Sokół, Maria Sokół, Andrew S. Tanenbaum, Scott Mueller, Stephen Prata, Michał Zalewski i Dan Margulis.

  Compagnie Générale des Établissements Michelin – największy w Europie i jeden z największych na świecie producent opon. Jego siedziba znajduje się w Clermont-Ferrand (Puy-de-Dôme) we Francji. Michelin znany jest również z wydawanych przez siebie map i przewodników („Guide Michelin”) dla turystów zmotoryzowanych.EPUB – (skrót od electronic publication) otwarty standard, oparty na języku XML, służący do publikowania elektronicznych książek (e-booków). Jest to bezpośredni następca rozwijanego wcześniej formatu Open eBook. Tworzone w nim książki nie mają podziału na strony, choć istnieje możliwość wyświetlania na marginesie numeru strony pochodzącego z książki drukowanej. Format ten jest coraz szerzej stosowany w czytnikach książek elektronicznych.

  Helion Edukacja[ | edytuj kod]

  Marka Grupy Helion, wydawca podręczników i poradników edukacyjnych dla uczniów i nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, publikowanych w ramach zestawu edukacyjnego „Informatyka Europejczyka”. Podręczniki do informatyki Helionu dwukrotnie zostały uznane za najlepszy podręczniki roku, uzyskując w roku 2006 (Informatyka Europejczyka. Podręcznik dla gimnazjum. Część 1 i 2) i 2007 (Informatyka Europejczyka. Podręcznik dla szkoły podstawowej) nagrodę „Edukacja XXI” – nagrodę przyznawaną w ramach Targów Książki Edukacyjnej Edukacja XXI za wartości edukacyjno-poznawcze oraz poziom edytorski książki.

  Kevin Hogan – amerykański ekspert wywierania wpływu oraz języka ciała. Obecnie wykłada na prestiżowych uczelniach w Stanach Zjednoczonych, między innymi w University of St. Thomas Management Center. Prowadzi treningi dla profesjonalistów sprzedaży, zarządzania i komunikacji w wielu krajach na świecie, w których uczestniczą szefowie i managerowie największych firm, takich jak IBM, 3M, Microsoft, Boeing czy Starbucks.Bruce Eckel – amerykański informatyk, jest autorem wielu książek i artykułów dotyczących programowania. Do najsłynniejszych należą Thinking in C++ oraz Thinking in Java, które dotyczą języków programowania Java i C++.

  Onepress[ | edytuj kod]

  Imprint Grupy Helion w ramach którego ukazało się 700 książek ekonomicznych i poradników biznesowych. Onepress to publikacje praktyków biznesowych i szkoleniowców przeznaczone dla menadżerów średniego i wysokiego szczebla, jak również dla pracowników nie podejmujących na co dzień decyzji strategicznych. Ukazują się one w pięciu seriach wydawniczych, odpowiadającym grupom docelowym, do których są skierowane: Onepress Quick, Onepress Small Business, Onepress Exclusive, Onepress Power oraz Onepress Vip. W ramach Onepress wydano książki takich autorów jak Kevin Hogan, Philip Kotler, Paweł Smółka, Andrzej Batko, Joe Vitale czy Dalajlama. W ramach tej marki Helion publikuje w Polsce najlepsze książki wydawnictwa Harvard Business Press.

  Andrzej Pyrchla (ur. w 1971 w Katowicach) – autor książek z dziedziny informatyki. Współpracuje z Wydawnictwem Helion. Jego książki sprzedały się w liczbie ponad 70 000 egzemplarzy.Philip Kindred Dick (ur. 16 grudnia 1928 w Chicago, zm. 2 marca 1982 w Santa Ana) – amerykański pisarz science fiction, który miał znaczący wpływ na rozwój tego gatunku literackiego.

  Sensus[ | edytuj kod]

  Literatura opatrzona marką Sensus to książki poruszające kwestie sfery emocjonalnej, rozwoju osobowości, samoświadomości i poznania psychiki drugiej płci. Zarówno fachowe opracowania, jak i pozycje dla szerokiego grona odbiorców, dostarczają wiedzy na temat „miękkich kompetencji”, psychocybernetyki, psychologii społecznej oraz pracy. Serie wydawnicze tej marki to: charyzma, kobieta, facet, dziecko, rodzina, związek oraz psychologia.

  Bartosz Danowski-Ździebło (ur. w 1975 r. w Katowicach) – autor książek i artykułów z dziedziny informatyki. Pracę zawodową rozpoczął w 1997 roku w Centralnym Ośrodku Informatyki Górnictwa, by po 6 latach poświęcić się wyłącznie pisaniu książek, artykułów oraz prowadzeniu kursów. Od początku współpracuje z Wydawnictwem Helion. Publikuje również w miesięcznikach CHIP i Magazyn Internet. Jego książki sprzedały się w liczbie ponad 250 000 egzemplarzy.Joel Spolsky (ur. 1965) – programista i pisarz. Autor bloga programistycznego Joel on Software. W latach 1991 - 1994 był menadżerem projektu Microsoft Excel. W 2008 wraz z Jeffem Atwoodem założył Stack Exchange Network, która grupuje aktualnie ponad 95 serwisów typu pytanie-odpowiedź .

  Septem[ | edytuj kod]

  Marka Wydawnictwa Helion, która od 2006 roku zadebiutowała na polskim rynku dwoma seriami wydawniczymi: Poradniki bez kantów oraz Lekarz rodzinny. Septem to literatura poradnikowa obejmująca zarówno tematykę związaną ze zdrowiem, dobrym samopoczuciem, jak i aktywnym sposobem spędzania wolnego czasu. Ma pomóc czytelnikom w zdobyciu nowych umiejętności pomocnych w realizacji swoich pasji, hobby, ale również codziennych zadań. Seria wydawnicza Dla bystrzaków to Polska edycja popularnej na świecie serii poradników „For Dummies”. Książki pisane lekkim – humorystycznym stylem zawierającym czytelne informacje przygotowane przez specjalistów. Czwartą serią wydawniczą tej marki jest Seriaporad.pl.

  PDF (ang. Portable Document Format, przenośny format dokumentu) – format plików służący do prezentacji, przenoszenia i drukowania treści tekstowo-graficznych, stworzony i promowany przez firmę Adobe Systems. Język opisu pliku PDF jest okrojoną wersją języka programowania PostScript wzbogaconą o elementy hipertekstowe.Książka mówiona, audiobook – nagranie dźwiękowe zawierające odczytany przez lektora tekst publikacji książkowej; zwykle zapisane na kasecie magnetofonowej lub płycie kompaktowej (w formacie audio lub np. MP3 czy M4B). Często spotykane jest też angielskie określenie audiobook.

  Bezdroża[ | edytuj kod]

  Marka obecna na rynku od 2000 r. Obejmuje przewodniki turystyczne po najciekawszych zakątkach Polski i świata oraz poradniki dla turystów. Pod marką Bezdroża wydawane są również przewodniki turystyczne i mapy Michelin.

  Ebookpoint.pl[ | edytuj kod]

  E-bookowa księgarnia oferująca książki elektroniczne i mówione wolne od zabezpieczania DRM. Księgarnia udostępnia czytelnikowi 3 standardy formatów książek elektronicznych (PDF, ePub, mobi).

  Videopoint[ | edytuj kod]

  Uruchomiona w czerwcu 2015 platforma zajmująca się produkcją i dystrybucją kursów w formie nagrań video. Tematyka szkoleń dotyczy głównie programowania, grafiki, elektroniki, a także rozwoju osobistego. Nagrania można pobierać, a także przeglądać na stronie Videopoint. Do każdego szkolenia dostępnego w serwisie dodawany jest powiązany tematycznie e-book.

  Bjarne Stroustrup (ˈbjɑːnə ˈsdʁʌʊ̯ˀsdʁɔb, ur. 1950 w Aarhus w Danii) – duński informatyk, profesor Texas A&M University, twórca języka programowania C++. Dla bystrzaków (org. For Dummies - w dosłownym tłumaczeniu - "Dla głupich") – seria książek poradnikowych dotyczących wielu różnych dziedzin życia. Do tej pory opublikowano ponad 1700 tytułów tej serii. Seria osiągnęła sukces na całym świecie i jest dostępna w wielu różnych językach. Każda z książek ma czarno-żółtą okładkę z widoczną kreskówkową postacią znaną jako Bystry (org. Dummies Man, w dosłownym tłumaczeniu: Głupol). Treść książek pisana jest łatwo przyswajalnym językiem. Każda z książek podzielona jest na rozdziały, na początku których w większości znajduje się grafika z postaciami z komiksu The 5th Wave autorstwa Richa Tennanta.

  Editio[ | edytuj kod]

  Literacka część Grupy Helion, w ramach której wydawnictwo publikuje książki z zakresu publicystyki, reportażu, beletrystyki oraz literatury pięknej. Editio to starannie wyselekcjonowana literatura dla ludzi myślących i oczekujących od książki więcej, niż tylko rozrywki. Książki z logo Editio to spotkanie z duchowymi i naukowymi mistrzami (Dalajlama, Jorge Luis Borges, Philip K. Dick, Stephen Hawking czy Richard Dawkins), to filozoficzna podróż po najgłośniejszych serialach ostatnich lat, a także spojrzenie na otaczających nas świat oczami uznanych dziennikarzy (Marek Brzeziński, Katarzyna Droga, Maciej Jastrzębski, Piotr Pogorzelski, Andrzej Poczobut, Henryk Sytner, Marek Wałkuski).

  Helion – jądro atomowe trwałego izotopu helu 32He w przeciwieństwie do jądra izotopu 42He nazywanego cząstką alfa. Składa się z jednego neutronu i dwóch protonów, stąd jego ładunek elektryczny wynosi +2. Helion jest jądrem lustrzanym trytonu. W reakcjach, poza zapisem 32He, może być oznaczany symbolem "h" (nie kursywą, h zarezerwowane jest dla stałej Plancka).Zarządzanie prawami cyfrowymi (z ang. digital rights management, DRM) – oparty na mechanizmach kryptograficznych lub innych metodach ukrywania treści system zabezpieczeń mający przeciwdziałać używaniu danych w formacie elektronicznym w sposób sprzeczny z wolą ich wydawcy.

  Helion Szkolenia[ | edytuj kod]

  Projekt Grupy Wydawniczej Helion specjalizujący się w szkoleniach IT i biznesowych metodą blended learning poprzez łączenie szkolenia stacjonarnego z materiałami poszkoleniowymi (e-booki, audiobooki, wideokursy). Usługi są certyfikowane Standardem Usług Szkoleniowo-Rozwojowych SUS 2.0.

  MOBI - format plików dla publikacji elektronicznych stworzony przez francuską firmę Mobipocket SA. Pierwotnie był rozszerzeniem formatu PalmDOC HTML uzupełnionym o własne znaczniki danych. Wiele dokumentów wciąż z tej formy korzysta.John Walkenbach - autor książek i artykułów o arkuszach kalkulacyjnych Excel. Opracował kilka popularnych dodatków do Excela. Uznawany za światowy autorytet w tej dziedzinie. W 2000 roku zdobył prestiżowy tytuł Microsoft MVP, który corocznie jest przyznawany najbardziej aktywnym specjalistom.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wydawnictwo Helion wprowadza kursy wideo. prnews.pl, 2015-06-24. [dostęp 2015-11-25].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Helion
 • Helion Edukacja
 • Onepress
 • Sensus
 • Septem
 • Dla bystrzaków
 • Bezdroża
 • Editio
 • Ebookpoint
 • Videopoint
 • Helion Szkolenia
 • Warto wiedzieć że... beta

  Gazele Biznesu – coroczny ranking (prowadzony od 2000 roku) najdynamiczniej rozwijających się małych i średnich firm.
  Richard Dawkins, właściwie Clinton Richard Dawkins (ur. 26 marca 1941 w Nairobi w Kenii) – brytyjski zoolog, etolog, ewolucjonista i publicysta. Do końca 2008 był profesorem katedry Public Understanding of Science na Uniwersytecie Oksfordzkim.
  Andrzej Poczobut (biał. Андрэй Пачобут, Andrej Paczobut, ur. 16 kwietnia 1973 w Brzostowicy Wielkiej) – dziennikarz, publicysta i bloger związany z Grodnem, działacz mniejszości polskiej na Białorusi.
  E-book (także: eBook, książka elektroniczna, publikacja elektroniczna, e-książka) – treść zapisana w formie elektronicznej, przeznaczona do odczytania za pomocą odpowiedniego oprogramowania zainstalowanego w urządzeniu komputerowym (np. komputer osobisty, czytnik książek elektronicznych, telefon komórkowy czy palmtop).
  Stephen William Hawking (ur. 8 stycznia 1942 w Oksfordzie) – brytyjski astrofizyk, kosmolog, fizyk teoretyk. Hawking cierpi na stwardnienie zanikowe boczne, którego postęp spowodował paraliż większości ciała.
  Imprint (zapożyczenie z języka angielskiego) - marka wydawnicza, pod którą wydawca publikuje określony rodzaj wydawnictw. Podmiot będący wydawcą jako przedsiębiorca ma tylko jedną firmę, czyli nazwę, pod którą prowadzi działalność gospodarczą, jednak w celu rozróżnienia charakteru rozmaitych realizowanych przez siebie publikacji może postanowić wykreować więcej marek wydawniczych niż jedna.
  Kevin David Mitnick, znany też pod pseudonimem Condor (ur. 6 sierpnia 1963 roku w Van Nuys, Kalifornia) – jeden z najbardziej znanych komputerowych włamywaczy. Za swoje przestępstwa został skazany na wieloletnie pozbawienie wolności. 15 lutego 1995 roku FBI przy pomocy dziennikarza komputerowego Johna Markoffa i Tsutomu Shimomury aresztowało go. Został oskarżony o włamanie na terenie USA do kilku ważnych systemów komputerowych. Nigdy jednak nie zarzucono mu czerpania korzyści materialnych z crackingu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.882 sek.