Grupa Kocierza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Grupa Kocierza – środkowa część Beskidu Małego, od zachodu ograniczona przełomem Soły, od południa doliną Kocierzanki, od wschodu Przełęczą Zakocierską i doliną Bolęcinianki. Północne stoki Grupy Kocierza opadają na Pogórze Śląskie. Grupa Kocierza składa się z kilku grzbietów:

Kocierz (884 m), Wielka Góra lub Szeroka – szczyt w głównym grzbiecie Beskidu Małego, w jego części zwanej Beskidem Andrychowskim lub Górami Zasolskimi. Znajduje się w tym grzbiecie pomiędzy przełęczą Przysłop Cisowy i Przełęczą Szeroką. Mapa Geoportalu podaje wysokość 884 m, mapa Compassu 879 m. Grzbiet, w którym wznosi się Kocierz oddziela dolinę Kocierzanki od doliny Wielkiej Puszczy. Z północno-zachodnich stoków spływają liczne źródłowe cieki potoku Roztoka będącego dopływem Wielkiej Puszczy, w południowym kierunku natomiast Kocierz tworzy niski grzbiet oddzielający dwa dopływy Kocierzanki.Wielki Gibasów Groń – szczyt we Beskidzie Andrychowskim (Beskid Mały) o wysokości 898 m n.p.m. Jego stoki opadają: północne - ku dolinie potoku Kocierka, południowe - ku Przełęczy Przystopek, zaś zachodnie - ku dolinie potoku Kocońka. Wierzchołek - kiedyś zalesiony - obecnie został ogołocony z drzew, przez co nabrał walorów widokowych. Nazwa szczytu pochodzi o zamieszkujący pobliski przysiółek gospodarzy o nazwisku Gibas. Na zachodnim stoku Wielkiego Gibasów Gronia położona jest polana Gibasy wraz ze znajdującą się tu Chatką Gibasówka.
 • południowo-zachodni grzbiet Wielkiej Cisowej Grapy (853 m) opadający poprzez Jaworzynę do Jeziora Żywieckiego,
 • północno-zachodni grzbiet Wielkiej Cisowej Grapy poprzez Kiczerę i Żar opadający do Jeziora Międzybrodzkiego,
 • wschodni grzbiet Wielkiej Cisowej Grapy poprzez Kocierz i Kiczorę i Potrójną łączący się z Pasmem Łamanej Skały. Jest to główny grzbiet Beskidu Małego. Granica między Grupą Kocierza i Pasmem Łamanej Skały jest umowna. Przy założeniu, że jest to Przełęcz Zakocierska Potrójna wraz z Jawornicą należą do Grupy Kocierza, jeśli granicę poprowadzi się przez Przełęcz Kocierską i doliną Targaniczanki, wówczas należeć one będą do Pasma Łamanej Skały (wraz z odcinkiem grzbietu głównego na wschód od Przełęczy Kocierskiej),
 • Pasmo Bukowskie – boczny grzbiet w okolicach Przełęczy Kocierskiej odgałęziający się w północno-zachodnim kierunku od grzbietu głównego i biegnący do Jeziora Czanieckiego.
 • Najwyższym szczytem jest Kocierz (884 m).

  Soła – rzeka w południowej Polsce. Przepływa kolejno przez: Kotlinę Żywiecką, Beskid Mały i Pogórze Śląskie i jest pierwszym dużym prawobrzeżnym dopływem Wisły. Długość 88,9 km, powierzchnia dorzecza 1,4 tys. km². Średni przepływ 18,8 m³ na sekundę, przepływ minimalny 1 m³/s, przepływ maksymalny zarejestrowany w 1958 roku w Tresnej 1382 m³/s. Potencjał powodziowy Soły jest bardzo poważny i zajmuje ona drugie miejsce po Dunajcu wśród karpackich dopływów Wisły.Beskid Mały (513.47) – pasmo górskie w Polsce, stanowiące część Beskidów Zachodnich, mające charakter wyspy górskiej o długości ok. 35 km i szerokości ok. 10-15 km.
  Panorama widokowa z okolic Wielkiego Gibasów Gronia na główny grzbiet i część Grupy Kocierza
  Panorama widokowa z okolic Wielkiego Gibasów Gronia na główny grzbiet i część Grupy Kocierza

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Radosław Truś: Beskid Mały. Przewodnik. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2008. ISBN 978-83-89188-77-9.
  2. Beskid Mały. Mapa 1:50 000. Kraków: Compass. ISBN 978-83-7605-329-5.
  Jawornica (830 m) – szczyt w Beskidzie Andrychowskim (wschodnia część Beskidu Małego). Znajduje się w północno-zachodnim grzbiecie Potrójnej, oddzielającym dolinę Taganiczanki od doliny Bolęcinianki.Wielka Cisowa Grapa (Południowa Cisowa Grapa) – zwornikowy szczyt w Beskidzie Małym (Beskid Andrychowski) o wysokości 853 m n.p.m. Jego stoki opadają: zachodnie - ku dolinie Isepnicy, południowe - ku dolinie Kocierki, zaś wschodnie - ku Przełęczy Przysłop Cisowy. Szczyt Wielkiej Cisowej Grapy trawersują następujące szlaki turystyczne: od północy czerwony Mały Szlak Beskidzki ma odcinku z Żarnówki Małej przez Żar ku Przełęczy Kocierskiej, zaś od południa - szlak niebieski z Tresnej, dochodzący do czerwonego na przełęczy Przysłop Cisowy.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kocierzanka – potok, dopływ Łękawki. Na niektórych mapach ma nazwę Kocierka. Najwyżej położone źródła ma na wysokości około 870 m na zachodnich stokach Łamanej Skały w Beskidzie Małym. Spływa głęboką doliną w zachodnim kierunku, w dolnym biegu zmieniając kierunek na niemal południowy. Przepływa przez miejscowości: Kocierz Rychwałdzki, Kocierz Moszczanicki i Łękawicę. W tej ostatniej uchodzi do Łękawki jako jej prawy dopływ. Następuje to na wysokości 364 m, w miejscu o współrzędnych 49°45′27″N 19°17′55″E/49,757500 19,298611. Największe jej dopływy to Cisowy Potok i Potok w Słupnem.
  Jezioro Czanieckie (tzw. Zbiornik Czaniecki) - zbiornik retencyjny wody pitnej na Sole o powierzchni 45 ha, powstały w wyniku budowy zapory w Czańcu. Całkowita pojemność wynosi 1,3 mln m³, a maksymalna głębokość 6.5 m. Stanowi rezerwuar wody pitnej m.in. dla miast Katowice, Tychy i Bielsko-Biała - woda jest na miejscu uzdatniana. Na zbiorniku jest zakaz jakichkolwiek sportów wodnych i gospodarki rybackiej etc.
  Jezioro Międzybrodzkie (Międzybrodzki Zbiornik Wodny) - zbiornik zaporowy na rzece Sole, w województwie śląskim. Powstał w 1937 roku, po wybudowaniu Zapory Porąbka.
  Pogórze Śląskie (513.32) – pogórze w południowej Polsce, fragment Pogórza Zachodniobeskidzkiego, ograniczony dolinami Olzy na zachodzie i Skawy na wschodzie, oddzielony od Beskidu Śląskiego i Małego na południu, przechodzący w Kotlinę Oświęcimską i Ostrawską na północy. Jest porozcinane dolinami rzek: Olzy, górnej Wisły, Białej, Soły, Wieprzówki, Kleczanki i Skawy.
  Przełęcz Kocierska (718 m n.p.m.) – przełęcz w Beskidzie Małym. Stanowi najniższy punkt w głównym grzbiecie Beskidu Andrychowskiego (wschodnia część Beskidu Małego). Jednocześnie punkt zwornikowy: zbiegają się tutaj grzbiety Bukowskiego Gronia, Kocierza i Potrójnej (Czarny Groń).
  Kiczora (746 m) – dwuwierzchołkowa góra w centralnej części Beskidu Andrychowskiego (Beskid Mały). Znajduje się w głównym grzbiecie tego pasma, pomiędzy Roczenką (735 m) a Przełęczą Skaliste (726 m) oddzielającą go od Potrójnej. Wyższy jest wierzchołek zachodni, na mapach jednak nazwa podawana jest przy niższym wierzchołku (746 m). Oddzielone są przełączką o wysokości 741,7 m. Południowe stoki opadają do doliny Kocierzanki w miejscowości Kocierz Rychwałdzki, północne do doliny Targaniczanki w Targanicach; z wierzchołka wschodniego opada w tę stronę krótki grzbiet oddzielający dwa dopływy Targaniczanki.
  Potrójna (887, 883 m) – dwuwierzchołkowy szczyt w Beskidzie Andrychowskim (wschodnia część Beskidu Małego). Mapa Compassu podaje inne wysokości: 892 i 883 m.

  Reklama