Grupa Atiry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Grupa planetoidy Atiry, także planetoidy typu Apohele – grupa planetoid bliskich Ziemi, zaliczana czasem do grupy Atena, których aphelia są bliższe Słońca niż najmniejsza odległość Ziemi od Słońca, czyli 0,983 j.a. Krążą one zatem zawsze wewnątrz orbity Ziemi.

2019 LF6 – planetoida z grupy Atiry, okrążająca Słońce w ciągu około 151 dni w średniej odległości 0,555 au. Została odkryta w lipcu 2019 w ramach przeglądu nieba Zwicky Transient Facility (ZTF) prowadzonego w Obserwatorium Palomar. W momencie odkrycia miała najmniejszą półoś wielką i najmniejszy okres obrotu wokół Słońca ze wszystkich odkrytych do tego czasu planetoid. Grupa planetoidy Aten – planetoidy bliskie Ziemi, które krążąc wokół Słońca poruszają się przeważnie wewnątrz ziemskiej orbity. Półoś wielka ich orbity jest mniejsza od 1 j.a., a ich aphelia są zwykle większe niż peryhelium Ziemi.

Nazwa grupy pochodzi od planetoidy (163693) Atira, pierwszego ciała z tej grupy, którego orbita została wyznaczona z wymaganą precyzją.

Często używana, także w literaturze naukowej, nazwa „Apohele” nie jest oficjalna i nie pochodzi od żadnej planetoidy – jest słowem hawajskim i oznacza „orbita”.

Obserwacje[ | edytuj kod]

Planetoidy z grupy Atiry, krążąc wewnątrz ziemskiej orbity, odbijają niewiele światła w stronę Ziemi. Są one widoczne na niebie w ciągu dnia, co dodatkowo utrudnia ich obserwacje.

2010 XB11 – planetoida z grupy Atiry okrążająca Słońce w ciągu 179 dni w średniej odległości 0,62 j.a. Została odkryta w 2008 roku. Nazwa planetoidy jest oznaczeniem tymczasowym.(459883) 2014 JX55 – planetoida z głównej części pasa planetoid, dawniej po wstępnych obserwacjach z 2007 r. jako obiekt 2007 EB26 uznawana za planetoidę wewnętrzną wobec orbity Ziemi, zbliżającą się na niewielką odległość do Słońca. Dalsze obserwacje całkowicie zaprzeczyły błędnym wyliczeniom orbity opartym na początkowych obserwacjach.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

(413563) 2005 TG45 – planetoida z grupy Atiry okrążająca Słońce w ciągu 205 dni w średniej odległości 0,68 j.a. Została odkryta w 2005 roku. Jest to planetoida należąca do grupy Atiry, podtypu grupy Atena. Jej orbita charakteryzuje się tym, że planetoida przez cały okres obiegu krąży bliżej Słońca niż Ziemia. Planetoida nie ma jeszcze nazwy własnej, a tylko oznaczenie tymczasowe i stały numer.
2020 AV2 – planetoida z grupy Atiry, okrążająca Słońce w czasie około 151 dni, w średniej odległości 0,555 au. Jest pierwszą znaną planetoidą, której orbita zawiera się całkowicie wewnątrz orbity planety Wenus.
Słowo to elementarna część mowy. Jego pisanym odpowiednikiem jest wyraz. Za pomocą słów określamy wszelkie pojęcia rzeczywiste i abstrakcyjne, także myślimy na ogół słowami. Wiele słów składa się na mowę.
Aphelium lub afelium (zlatynizowany wyraz pochodzenia greckiego, od gr. apo: od i helios: słońce) – punkt na orbicie ciała niebieskiego krążącego wokół Słońca, znajdujący się w miejscu największego oddalenia tego ciała od Słońca. Aphelium posiadają orbity okołosłoneczne ciał poruszających się po orbitach eliptycznych (nie kołowych), jak planety, planetoidy, czy komety.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Hawaje (haw. Mokupuni o Hawai‘i; ang. Hawaii, dawniej: Sandwich Islands, nazwane tak przez Cooka na cześć Johna Montagu, hrabiego Sandwich) – archipelag pochodzenia wulkanicznego na Oceanie Spokojnym.
Słońce (łac. Sol, Helius, gr. Ἥλιος Hḗlios) – gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, inne planety tego układu, planety karłowate oraz małe ciała Układu Słonecznego. Słońce to najjaśniejszy obiekt na niebie i główne źródło energii docierającej do Ziemi.

Reklama