• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Grunge  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Oasis – brytyjski zespół rockowy założony w 1991 w Manchesterze. Utworzony z poprzedniej grupy The Rain; pierwotnie w jego skład wchodzili: Liam Gallagher (wokal i tamburyn), Paul „Bonehead” Arthurs (gitara), Paul „Guigsy” McGuigan (gitara basowa) oraz Tony McCarroll (perkusja). Piątym członkiem, który dołączył do zespołu nieco później był starszy brat Liama, Noel Gallagher (gitara i wokal). W tym składzie zespół Oasis występował do kwietnia 1995. Mirror Ball – album Neila Younga z grupą Pearl Jam nagrany pomiędzy 26 stycznia 1995 r. a 10 lutego 1995 r. i wydany przez firmę nagraniową Reprise w czerwcu tego samego roku.
  Szczyt popularności[ | edytuj kod]
  Nirvana podczas występu na MTV Video Music Awards, 1992

  Zespoły wywodzące się z nurtu grunge zaczęły w latach 80. odnosić coraz większe sukcesy. Soundgarden stał się pierwszym z nich, który podpisał kontrakt z dużą wytwórnią płytową, A&M Records, w 1989 roku. Również w tym samym roku swój kontrakt z wytwórnią Columbia podpisała grupa Alice in Chains. Rok później swój kontrakt płytowy podpisała Nirvana, zawierając umowę z Geffen. Wydany w sierpniu 1990 roku album Facelift grupy Alice in Chains dotarł do 42. pozycji zestawienia Billboard 200, czyniąc go tym samym pierwszym albumem wywodzącym się z nurtu grunge, który dotarł do pierwszej 50. tego zestawienia. We wrześniu 1991 roku Nirvana wydała album Nevermind. Początkowo wytwórnia spodziewała się nieco większego sukcesu w porównaniu do albumu Goo grupy Sonic Youth. Pierwszy singel promujący album, w utworem „Smells Like Teen Spirit” pozwolił zdefiniować zjawisko grunge, okazując się bardzo dużym sukcesem. Nevermind sprzedał się w ilości 400.000 kopii jeszcze przed Bożym Narodzeniem 1991 roku. W styczniu 1992 Nevermind zepchnął z pierwszej pozycji zestawienia Billboard 200 album Dangerous Michaela Jacksona.

  EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.Flanela – miękka i lekka tkanina bawełniana lub wełniana o dobrych właściwościach termoizolacyjnych, należąca do grupy tkanin z okrywą runową (włókienną). Stosowana do wyrobu ubrań, bielizny (zwłaszcza piżam), pościeli. Tkana splotem płóciennym, mało podatnym na uszkodzenia mechaniczne, lub skośnym. Należy do grupy welurów drapanych, bowiem miękką, delikatną okrywę włókienną uzyskuje się poprzez drapanie, a następnie strzyżenie jej powierzchni.
  Layne Staley oraz Jerry Cantrell podczas koncertu Alice in Chains w Bostonie, 1992

  Sukces Nevermind zaskoczył przemysł muzyczny. Album nie tylko spopularyzował grunge, lecz również siedzibę „kulturowego i komercyjnego rocka alternatywnego w ogóle”. Michael Azerrad stwierdził, że Nevermind symbolizuje zmianę w muzyce rockowej. Również inne zespoły zaczęły odnosić sukcesy. Pearl Jam, w którego skład weszli członkowie Mother Love Bone, wydali swój debiutancki album Ten w sierpniu 1991 roku, miesiąc przed wydaniem Nevermind. Rok później, w drugiej połowie 1992 roku, album Ten osiągnął 2. pozycję na liście Billboard 200, oraz uzyskał status złotej płyty. Album grupy Soundgarden Badmotorfinger, również okazał się dużym sukcesem. Wydany we wrześniu album Dirt grupy Alice in Chains, zadebiutował na 6. pozycji Billboard 200, a w przeciągu niecałego miesiąca od premiery, uzyskał status platynowej płyty. Również supergrupa Temple of the Dog powstała z członków Soundgarden oraz Pearl Jam ze swoim albumem znalazła się na liście 100 najlepiej sprzedających się albumów 1992 roku. Sukcesy te, spowodowały coraz większe zwracanie uwagi na scenę Seattle. Magazyn Rolling Stone określił grunge mianem „drugiego Liverpoolu”. Wiele zespołów wywodzących się z Seattle podpisało kontrakty płytowe z dużymi wytwórniami. W roku 1992 reżyser Cameron Crowe nakręcił film Singles, w którym wystąpiły Alice in Chains, Soundgarden oraz Pearl Jam.

  Sonic Youth, zespół rockowy założony w Nowym Jorku w 1981. Troje jego twórców: Thurston Moore, Kim Gordon i Lee Ranaldo działało w nowojorskim środowisku no wave. Moore i Ranaldo grali razem z Glennem Branką w jego eksperymentalnym zespole próbując odkrywać nowe zastosowania gitar. Gordon brała udział w organizacji Noise Festival.Dinosaur Jr – amerykańska grupa indierockowa ze stanu Massachusetts. W jej skład wchodzili J Mascis (wokal, gitara), Lou Barlow (gitara basowa; później w Sebadoh) i Murph (perkusja). Grupa łączyła hardcore, noise rock spod znaku Sonic Youth, heavy metal i melodyjny hard rock w stylu Neila Younga, kładąc zarazem podwaliny lo-fi.

  Popularność grunge spowodowała coraz większe zwracanie uwagi na scenę Seattle. Podczas formowania się stylu, pod koniec lat 80. i na początku 90., scena składała się z wielu stylów i gatunków muzycznych. W mediach zaczęto pisać, że grunge to „próba zobrazowania miasta Seattle, jako muzyki” oraz określano go mianem „muzycznej wspólnoty”. Na fali popularności, zaczęto masowe produkcje różnych rzeczy mających związek z nurtem. Krytycy muzyczni zaczęli postrzegać grunge jako reklamę. Zaczęto mówić, że grunge przerodził się w modę. Entertainment Weekly skomentował ten proces w artykule z 1993: „Nie było takiej eksploatacji subkultury od czasu odkrycia przez media hippisów w latach 60.”. The New York Times porównał ten proces do masowego obrotu punk rocka, disco i hip hopu w poprzednich latach. Wszystkie te wydarzenia zostały udokumentowane w filmie dokumentalnym Hype! z 1996 roku.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Columbia Records – najstarsza na świecie wciąż działająca firma fonograficzna, założona w 1888 roku w Stanach Zjednoczonych. Obecnie jest częścią koncernu Sony Music – jednak płyty pod szyldem Columbia Records nadal są wydawane.

  Pierwsze oznaki sprzeciwu wobec nurtu grunge, zaczęły pojawiać się w końcu 1992 roku. Jonathan Poneman stwierdził, że „Wszystkie rzeczy związane z grunge należy traktować z najwyższą domieszką cynizmu i zabawy (...) Zawsze chodziło jedynie o dobrą zabawę”. Wielu artystów zaczęto postrzegać jako „niewygodnych”, ze względu na odniesione sukcesy. Kurt Cobain stwierdził, że „Michael Azerrad jest ostatnią rzeczą, jaką chciałbym być”. Również Pearl Jam odczuwał oznaki popularności, w tym także wokalista Eddie Vedder. W 1993 roku Nirvana wydała In Utero, którego „amatorska” produkcja, była celowa. Basista Krist Novoselic stwierdził: „Dzięki tym dzikim dźwiękom, okraszonym agresją, udało nam się uzyskać prawdziwą alternatywę”. Nie przeszkodziło to w dotarciu na szczyt zestawienia Billboard 200. W tym samym roku Pearl Jam wydał swój drugi album Vs., który również spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem, sprzedając się w ilości 950.378 tysięcy kopii w pierwszym tygodniu od premiery.

  Certyfikaty sprzedaży w przemyśle muzycznym stanowią powszechnie stosowany na świecie system nagród za sprzedaż nagrań muzycznych.Alice in Chains – amerykańska grupa muzyczna utworzona w 1987 roku z inicjatywy wokalisty Layne’a Staleya oraz gitarzysty Jerry’ego Cantrella. Jest kolejnym zespołem wywodzącym się z Seattle, który osiągnął sukces komercyjny. Grupa bardzo często zaliczana jest do tzw. „Wielkiej Czwórki z Seattle”, wraz z takimi wykonawcami jak Pearl Jam oraz Soundgarden. Muzyka stworzona przez zespół jest mroczna i ciężka, lecz bardzo melodyjna. Odznacza się różnorodnością brzmienia, sprawiającą że zespół trudno jest przypisać do konkretnego gatunku. Grupa powszechnie identyfikowana jest z nurtem grunge, lecz czerpiąca inspirację z szeroko pojętej muzyki metalowej lat 70. Zawiera w sobie elementy ciężkich metalowych riffów spod znaku Black Sabbath oraz melodyjnego hard rocka spod znaku Led Zeppelin, przeplatanego łagodniejszymi i utrzymanymi w stylistyce muzyki akustycznej kompozycjami. Charakterystyczną cechą zespołu są rozbudowane aranżacyjnie utwory, oraz odrębny styl wokalny, który często zawiera zharmonizowane linie wokalne.

  Wydana w styczniu 1994 roku EP-ka Alice in Chains Jar of Flies okazała się dużym sukcesem. Album jako pierwszy w historii wydany w formacie minialbumu dotarł na szczyt zestawienia Billboard 200. Wyczyn ten powtórzyła dopiero wydana dziesięć lat później EP-ka Collision Course grupy Linkin Park oraz rapera Jay-Z. Również wydany w 1994 roku album Superunknown Soundgarden okazał się dużym sukcesem komercyjnym.

  Michael Joseph Jackson (ur. 29 sierpnia 1958 w Gary w stanie Indiana, zm. 25 czerwca 2009 w Los Angeles) – amerykański muzyk, artysta estradowy, tancerz, kompozytor, autor tekstów i filantrop, którego kariera i życie osobiste stały się ważną częścią kultury masowej ostatnich czterech dekad. Znany jako jeden z najlepszych wykonawców muzyki pop i jeden z najpopularniejszych muzyków w historii, nazywany „Królem Popu”.Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów studyjnych i EP w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w magazynie muzycznym Billboard i zazwycznaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują.

  Upadek popularności[ | edytuj kod]

  Wraz ze spadkiem popularności, w drugiej połowie lat 90. grunge został wyparty przez post grunge. Zespoły takie jak Candlebox czy Bush prezentowały muzykę zbliżoną do tego co tworzyły grupy wywodzące się z nurtu. Często w utworach tych zespołów można było się doszukać inspiracji sceną Seattle. Post grunge charakteryzował się muzyką bardziej przystępną dla stacji radiowych, nastawionych na sukces komercyjny.

  Generacja X – pokolenie ludzi urodzonych w Polsce między 1961 a 1985. (W innych krajach przyjmuje się nieco inne daty, np. w USA do 1980) X oznaczać ma niewiadomą – ludzi, którzy nie wiedzą, dokąd mają zmierzać, społeczeństwo zagubione w chaosie współczesności, wykreowanych przez modę wzorców, szukające odpowiedzi na trudne pytania i sensu własnej egzystencji.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Inny alternatywny gatunek, który zrodził się w latach 90. to brit pop. Pojawił się on jako reakcja przeciwko dominacji nurtu grunge w Wielkiej Brytanii. W przeciwieństwie do grunge, britpop został opisany jako „chęć uznawania i młodzieńczego entuzjazmu”. W 1993 roku, Damon Albarn z britpopowego zespołu Blur w rozmowie z dziennikarzem Johnem Harrisem twierdzi, że Blur był „anty-grunge’owy” oraz „To dobrze. Jeśli punk był o pozbywaniu się hipisów, to ja jestem o pozbywaniu się grunge”. Noel Gallagher z Oasis, będąc fanem Nirvany, napisał muzykę, która obaliła pesymistyczny charakter grunge. Jak stwierdził w 2006 roku, singiel „Live Forever” z 1994 roku Oasis nagrał „pośrodku grunge’u”. „Pamiętam, że Nirvana miała melodię o nazwie „I Hate Myself and I Want to Die”, a ja na to...Cóż, nie jestem k***a częścią tego”.

  Kokaina (metylobenzoiloekgonina) – substancja pobudzająca pochodzenia roślinnego. Odznacza się dużym potencjałem uzależniającym psychicznie. Jest to alkaloid tropanowy, otrzymywany z liści krasnodrzewu pospolitego (koki) (Erythroxylon coca), który pierwotnie porastał tereny Andów w Ameryce Południowej.Noel Thomas David Gallagher (ur. 29 maja 1967 w Manchesterze) – angielski muzyk, były gitarzysta prowadzący, okazjonalnie wokalista oraz główny autor tekstów zespołu Oasis. Aktualnie prowadzi karierę solową pod szyldem Noel Gallagher’s High Flying Birds. Wychował się w Burnage, Manchester. Noel zaczął naukę gry na gitarze w wieku 13 lat. Przez pewien czas pracował w branży budowlanej na niskim szczeblu, a następnie zaciągnął się do miejscowego zespołu Inspiral Carpets i pracował tam jako technik w 1988 r. Kiedy był w trasie, dowiedział się, że jego młodszy brat, Liam Gallagher założył swój własny zespół, o nazwie The Rain, który później zmienił nazwę na Oasis. Po powrocie do Anglii, Noel został zaproszony przez brata do dołączenia do zespołu, gdzie przyjął rolę gitarzysty i autora tekstów.

  W połowie lat 90., wiele zespołów wywodzących się z nurtu grunge, zawiesiło swoją działalność, bądź rozpadło się. Kurt Cobain pod naporem popularności, zmagał się z uzależnieniem od heroiny. Na początku 1994 roku pojawiły się pogłoski mówiące o przedawkowaniu Cobaina i rozpadzie Nirvany. 8 kwietnia 1994 roku Cobain został znaleziony w swoim domu w Seattle. Powszechnie uważa się, że zmarł trzy dni wcześniej popełniając samobójstwo, strzelając sobie w głowę. Ten fakt ostatecznie przekreślił dalszą działalność Nirvany. W tym samym roku Pearl Jam odwołał letnią część trasy koncertowej, sprzeciwiając się w ten sposób nieuczciwym praktykom handlowym. W 1996 roku grupa Alice in Chains zagrała swoje ostatnie koncerty. Następnie Layne Staley wycofał się z życia publicznego. 5 kwietnia 2002 roku zmarł na skutek przedawkowania mieszanki heroiny i kokainy, potocznie zwanej speedballem. W roku 1997 Soundgarden ogłosiło zawieszenie działalności. Grupa Screaming Trees zakończyła działalność.

  L7 – amerykański, feministyczny zespół riotowy utworzony w 1985 przez Donitę Sparks oraz Suzi Gardner. Niebawem do zespołu dołączyły Jennifer Finch oraz Dee Plakas.Cameron Bruce Crowe (ur. 13 lipca 1957 w Palm Springs w stanie Kalifornia) − amerykański scenarzysta i reżyser filmowy.

  Niektóre zespoły wciąż aktywnie koncertują, oraz nagrywają nowe płyty. Mimo zakończenia działalności przez Nirvanę, płyty zespołu wciąż sprzedają się dobrze. The New York Times stwierdził o zespole Nirvana, że „mają obecnie najlepszą passę od czasu śmierci Cobaina w 1994 roku”. W pierwszej dekadzie XXI wieku, Seattle Times zauważa, że wciąż powstają nowe zespoły, będące pod wpływem brzmienia Seattle lat 90. Jako przykład, dziennik podaje takie grupy jak Post Stardom Depression, The Valley oraz The Weapons. Podobnie uważa The Guardian, który jako przykład podaje zespoły wywodzące się z rejonu Yorkshire and the Humber, w tym Dinosaur Pile-Up. Również The New York Times zauważył w roku 2003 modę na powrót nurtu grunge.

  Ruch hippisowski, hippisi, dzieci kwiaty (ang. hippie,-s; to be hip – żyć na bieżąco, dniem dzisiejszym) – kontrkultura kontestacyjna II połowy lat 60. i początku lat 70. XX wieku.Wybrzeże Północno-Zachodnie (ang. Pacific Northwest) – kraina geograficzna i krąg kulturowy położone w środkowej, umiarkowanej klimatycznie, części pacyficznego wybrzeża Ameryki Północnej. Obejmuje dorzecze wpadających do Oceanu Spokojnego rzek regionu (Kolumbia, Fraser), począwszy od południowo-wschodniej Alaski, przez dużą część kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska, amerykański stan Waszyngton, znaczną część stanów Oregon i Idaho oraz północną Kalifornię.

  Przedstawiciele nurtu[ | edytuj kod]

  Seattle i okolice

  7 Year Bitch, Alice in Chains, Blood Circus, Bundle of Hiss, Green River, Gruntruck, Hammerbox, Love Battery, Mad Season, Malfunkshun, Melvins, Mono Men, Mother Love Bone, Mudhoney, My Sister's Machine, Nirvana, Foo Fighters, Pearl Jam, Screaming Trees, Seaweed, Skin Yard, Soundgarden, TAD, Temple of the Dog, Truly, The U-Men, Willard, The Gits

  Bikini Kill – skrajnie feministyczny zespół emancypunxowy utworzony w październiku 1990, rozwiązany w 1998. Jego członkami byli: Kathleen Hanna (potem w Le Tigre), Bill Korren, Tobi Vail, Kathi Wilcox. Zespół często występował przed Nirvaną. Zespół wprowadził nazwę Riot Grrrl, wiele kobiecych zespołów było później tak określanych.Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.
  Poza Seattle

  Babes in Toyland (Minneapolis, Minnesota), The Fluid (Denver, Kolorado), Hole (Los Angeles), Bikini Kill (Olympia), L7 (Los Angeles, Kalifornia), The Nymphs (Los Angeles, Kalifornia), Paw (Lawrence, Kansas), Stone Temple Pilots (San Diego, Kalifornia).

  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rock alternatywny (ang. alternative rock) – grupa stylów muzyki rockowej powstałych w latach osiemdziesiątych i połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Gitarowy, niekomercyjny i często nagrywany bez przejmowania się jakością dźwięku rock alternatywny był dokładnym przeciwieństwem większości odmian muzyki popularnej lat osiemdziesiątych z jej cukierkowym brzmieniem syntezatorów i sterylną produkcją nagrań.
  San Diego – miasto w Stanach Zjednoczonych w stanie Kalifornia położone nad Oceanem Spokojnym oraz siedziba hrabstwa o tej samej nazwie.
  Singles (1992) to amerykańska komedia obyczajowa, której scenarzystą i reżyserem był Cameron Crowe. Akcja filmu toczy się w Seattle. W filmie grają Bridget Fonda i Campbell Scott oraz Matt Dillon i Bill Pullman.
  Screaming Trees – amerykański zespół rockowy z nurtu określanego na początku lat 90. XX wieku mianem grunge. Zespół powstał w 1985 roku w Ellensburgu w stanie Waszyngton.
  Babes in Toyland, amerykańska grupa muzyczna wykonujaca grunge. Zespół powstał w Minneapolis w 1987 roku. Między 1989 a 1995 zespół nagrał trzy punkrockowe albumy studyjne.
  Hardcore – ogólne określenie dla grupy gatunków elektronicznej muzyki tanecznej charakteryzującej się cięższym brzmieniem i szybszym tempem w stosunku do pozostałych gatunków elektronicznej muzyki tanecznej.
  Yorkshire and the Humber – jeden z dziewięciu regionów Anglii. W jego skład wchodzi historyczne hrabstwo Yorkshire oraz część północnego Lincolnshire, która w latach 1974-1996 należała do dawnego hrabstwa Humberside.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.065 sek.