Grover Cleveland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stephen Grover Cleveland (ur. 18 marca 1837 w Caldwell (hrabstwo Essex), zm. 24 czerwca 1908 w Princeton) – dwudziesty drugi (1885–1889) i dwudziesty czwarty (1893–1897) prezydent USA, przedstawiciel konserwatywnego skrzydła Partii Demokratycznej, lider burbonowych demokratów, którzy byli przeciwni wysokim taryfom, polityce „wolnego srebra”, inflacji, imperializmowi oraz dotacjom dla biznesu, rolników czy weteranów wojny secesyjnej.

Longin Hieronim Pastusiak (ur. 22 sierpnia 1935 w Łodzi) – polski polityk, historyk i politolog, amerykanista, działacz PZPR, SdRP i SLD; w latach 1991–2001 poseł na Sejm I, II i III kadencji, w latach 2001–2005 senator i marszałek Senatu V kadencji.Cło – opłata pobierana przez państwo w związku z przemieszczaniem towarów przez granicę celną (powszechnie stosuje się cła importowe, niemniej w niektórych państwach ocleniu podlega również eksport i tranzyt).

Jedyny prezydent USA, któremu udało się, po czteroletniej przerwie, wrócić do Białego Domu oraz jeden z trzech prezydentów (obok Andrew Jacksona i Franklina D. Roosevelta), który wygrał trzy razy z rzędu wybory prezydenckie w głosowaniu powszechnym (1884), (1888), (1892).

Młodość i edukacja[ | edytuj kod]

Stephen Grover Cleveland urodził się 18 marca 1837 roku w Caldwell, jako syn prezbiteriańskiego pastora Richarda Halley Clevelanda i jego żony Ann Neal. W młodości Cleveland przestał używać swojego pierwszego imienia. Kiedy miał 16 lat, zmarł jego ojciec i Grover przejął obowiązki głowy rodziny, pracując w sklepie i szkole specjalnej w Nowym Jorku. Następnie wyjechał do Buffalo, gdzie z pomocą swojego wuja, otrzymał posadę w firmie prawniczej. W 1859 roku Cleveland, po pozytywnym zaliczeniu egzaminu, otrzymał prawo do wykonywania samodzielnej praktyki prawniczej.

Dawid Laʻamea Kamanakapuʻu Mahinulani Nalaiaehuokalani Lumialani Kalākaua (ur. 16 listopada 1836 roku, zm. 20 stycznia 1891 roku w San Francisco, USA) - król Hawajów. Kalakaua został koronowany na króla 12 lutego 1874 roku. Ożenił się z Ester Kapiolani. Dawid Kalakaua i Ester Kapiolani adoptowali trójkę dzieci, którym nadali tytuł książąt: Dawid Kawananakoa (1868-1908), Edward Abnel Keliiahonui (1869-1887), Jonah Kuhio Kalanianaole (1871-1922).Królestwo Prus (niem. Königreich Preußen) – oficjalny tytuł państwa prusko-brandenburskiego po 1701, wraz z pozostałymi domenami dynastii Hohenzollernów w latach 1701-1918, od 1871 wchodzące w skład Cesarstwa Niemieckiego. Terytorium Królestwa Prus obejmowało dwie trzecie całego obszaru Cesarstwa Niemieckiego.

Kariera polityczna[ | edytuj kod]

Pracując w firmie prawniczej, utrzymywał kontakty z wpływowymi politykami. W latach 50. wstąpił do Partii Demokratycznej, gdzie pracował początkowo jako wolontariusz. Nie wziął udziału w wojnie secesyjnej, dzięki wykupieniu zastępstwa. W latach 1863–1865 pracował jako zastępca prokuratora okręgowego, a w 1866 powrócił do pracy w firmie prawniczej. Od 1871 do 1873 był szeryfem Erie. Siedem lat późnej wygrał wybory na burmistrza Buffalo, dzięki temu, że nie był częścią skorumpowanej elity politycznej. Jako burmistrz ujawnił dotychczasowe nadużycia, co przysporzyło mu popularności. W 1882 uzyskał nominację na kandydata na gubernatora Nowego Jorku i wygrał wybory. Nową funkcję pełnił od 1 stycznia 1883 do 6 stycznia 1885. Jako gubernator często stosował prawo weta i występował w interesie biznesu. Jednocześnie nie zgadzał się na nominacje niekompetentnych ludzi z klucza partyjnego, co spotkało się z sympatią opinii publicznej. W 1884 roku konwencje obu głównych sił politycznych odbywały się w Chicago. Cleveland uzyskał nominację prezydencką w drugim głosowaniu, a jego kandydatem na wiceprezydenta został Thomas Hendricks. Kandydatem Partii Republikańskiej został James Blaine. W głosowaniu powszechnym w wyborach wygrał Cleveland. Podobnie było w Kolegium Elektorów, gdzie kandydat demokratów otrzymał 219 głosów (ok. 55%), wobec 182 głosów dla Blaine’a (ok. 45%).

Prezydent Stanów Zjednoczonych – głowa państwa, szef administracji federalnej, naczelny dowódca sił zbrojnych, szef rządu, a także lider swojej partii. Konstytucja nadała mu wiele prerogatyw, co sprawia iż zajmuje on kluczowe miejsce w systemie politycznym Stanów Zjednoczonych.Ambasador – szef misji dyplomatycznej pierwszej klasy, reprezentujący państwo wysyłające wobec władz innego państwa lub organizacji międzynarodowej.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Biały Dom (z ang. White House) – oficjalna rezydencja i miejsce pracy prezydentów USA położona w Waszyngtonie, Dystrykt Kolumbia. Nazwa ta została nadana budynkowi 14 września 1901 r. przez prezydenta Roosevelta. Wcześniej nazywany był Pałacem Prezydenckim, Domem Prezydenckim i Siedzibą Władz Wykonawczych.
Samoa (pełna oficjalna nazwa: Niezależne Państwo Samoa) – państwo w Oceanii, obejmujące zachodnią część Wysp Samoa (pozostałe stanowią terytorium Stanów Zjednoczonych jako Samoa Amerykańskie). Do 1997 znane było jako Samoa Zachodnie.
Rose Elizabeth Cleveland (ur. 13 czerwca 1846, zm. 22 listopada 1918 w Bagni di Lucca) – pierwsza dama Stanów Zjednoczonych Ameryki w latach 1885-1886 jako siostra prezydenta Grovera Clevelanda.
Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
Nikaragua (Nicaragua, Republika Nikaragui – República de Nicaragua) – państwo w Ameryce Środkowej, położone między Hondurasem na północy, a Kostaryką na południu. Na zachodzie na długości 320 km oblewają ją wody Oceanu Spokojnego, a na wschodzie na długości 480 km – wody Morza Karaibskiego.
Wybory prezydenckie w USA w 1884 roku - pierwsze (z trzech pod rząd) wyborów tego samego kandydata partii demokratycznej, co w następnych wyborach w 1888 i 1892 r. Urzędujący, śmiertelnie chory prezydent Chester Arthur nie zdołał uzyskać nominacji u republikanów, a kandydatem republikanów był James Blaine. Stan Nowy Jork przesądził o zwycięstwie demokraty od czasu wyborów w 1856 r..
Prezbiterianizm lub Kościół Prezbiteriański – część protestanckich kościołów reformowanych. Władze w kościołach sprawują wybierani przez wiernych starsi. Kościoły Prezbiteriańskie zaczęły rozprzestrzeniać się w XVI wieku, impulsem do tego była reformacja zapoczątkowana przez Marcina Lutra w 1517 roku. Głównym propagatorem był John Knox, który był Szkotem, studiował on z Janem Kalwinem w Genewie.

Reklama