Grove Dictionary of Music and Musicians

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Drugie wydanie

The Grove Dictionary of Music and Musicians – anglojęzyczny słownik encyklopedyczny zawierający hasła dotyczące muzyki i muzyków. Wraz z niemieckojęzycznym Musik in Geschichte und Gegenwart jest najważniejszym i największym dziełem dotyczącym muzyki europejskiej. W ostatnich latach dostępny jest także w wersji elektronicznej.

Serwis internetowy, witryna internetowa (ang. website) – grupa powiązanych ze sobą, w celu poszerzenia funkcjonalności, stron internetowych. Serwisy internetowe, poza treścią statyczną, mają często sekcję wiadomości oraz możliwość logowania się i zapamiętywania preferencji odbiorców w celu dostosowania treści do indywidualnych upodobań. W serwisie mogą występować obiekty interaktywne np. formularze, przyciski czy aplikacje.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Po raz pierwszy wydany został jako Dictionary of Music and Musicians in four volumes (1878, 1880, 1883, 1899) pod redakcją sir George'a Grove'a. Najnowsze wydanie (The New Grove Dictionary of Music and Musicians, wyd. 2) zostało opublikowane w 2001 roku i obejmuje 29 tomów. Jego redaktorem był Stanley Sadie (zm. 2005).

Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

Oxford Music Online[ | edytuj kod]

Drugiemu wydaniu New Grove towarzyszyło uruchomienie wersji internetowej, która jest dostępna za opłatą. Znajdują się w niej artykuły wydane w wersji papierowej, które są w razie konieczności uaktualniane.

New Grove wyd. 2 - spis woluminów[ | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Polskie Centrum Informacji Muzycznej – dostęp do zasobów Grove'a
  • Reklama