Wielki admirał

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Grossadmiral)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Naramiennik (pagon) Grossadmirała Kriegsmarine
Oznaka mundurowa Grossadmirała Kriegsmarine

Grossadmiral (niem. Großadmiral tłum. Wielki Admirał, Admirał Wielki) – najwyższy stopień w wojskowych siłach morskich w korpusie admiralskim Marynarki Wojennej Rzeszy Niemieckiej (wyłączając Marszałka Rzeszy) oraz Marynarki Wojennej Monarchii Austro-Węgierskiej, porównywalny z feldmarszałkiem (Generalfeldmarschall) w wojskach lądowych (Heer) i powietrznych (Luftwaffe), niemający odpowiednika polskiego.

Austro-Węgry (t. Monarchia Austro-Węgierska; niem. Österreich-Ungarn, węg. Osztrák-Magyar Monarchia) – państwo związkowe w Europie Środkowej. Austro-Węgry były wielonarodową monarchią konstytucyjną i jednym z największych mocarstw w tamtym czasie. Państwo istniało 51 lat, od 1867 aż do rozpadu w 1918 roku i zakończenia I wojny światowej.Oskar II, Oscar Fryderyk (ur. 21 stycznia 1829 w Sztokholmie, zm. 8 grudnia 1907 tamże) – król Szwecji w latach 1872–1907 i Norwegii w latach 1872–1905, z dynastii Bernadotte.

Pierwszym oficerem niemieckiej marynarki, który awansowany został do rangi wielkiego admirała był Hans von Koester. Nominacja miała miejsce 28 czerwca 1905 r. W obecnej niemieckiej marynarce wojennej stopień ten nie obowiązuje.

Admirał (adm.) – wojskowy stopień oficerski w polskiej marynarce wojennej, odpowiadający generałowi w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych. Jego odpowiedniki znajdują się także w marynarkach wojennych innych państw.Erich Johann Albert Raeder (ur. 24 kwietnia 1876 w Wandsbek, zm. 6 listopada 1960 w Kilonii) – niemiecki oficer marynarki w stopniu wielkiego admirała, jeden z wysokich rangą przywódców wojskowych III Rzeszy. Raeder uzyskał stopień wielkiego admirała (Großadmiral) w 1939, będąc pierwszą osobą osiągającą taki stopień wojskowy w czasie wojny od czasu admirała Alfreda von Tirpitza. Raeder dowodził morskimi siłami zbrojnymi Niemiec (Kriegsmarine) w pierwszej połowie II wojny światowej. Został odsunięty od obowiązków w 1943, kiedy to jego miejsce zajął admirał Karl Dönitz. Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze skazał Raedera na karę dożywotniego więzienia, z którego jednak został zwolniony w 1955 na skutek problemów zdrowotnych.

Wielcy admirałowie[ | edytuj kod]

Lista grossadmirałów[ | edytuj kod]

 •  Kaiserliche Marine
 • Wilhelm II Hohenzollern (3 maja 1900 – honorowy)
 • Hans von Koester (28 czerwca 1905)
 • Oskar II (13 lipca 1905 – honorowy)
 • Albert Wilhelm Heinrich von Preußen (4 września 1909)
 • Alfred von Tirpitz (27 stycznia 1911)
 • Henning von Holtzendorff (31 maja 1918)
 •  K.u.K. Kriegsmarine
 • Anton Haus (5 maja 1916)
 • Karol I Habsburg (1 października 1916)
 •  Kriegsmarine
 • Erich Raeder (1 kwietnia 1939)
 • Karl Dönitz (31 stycznia 1943)
 • Marynarki wojenne innych państw[ | edytuj kod]

 •  Regia Marina, Grande Ammiraglio
 • Benito Mussolini (1924)
 • Paolo Thaon di Revel (4 grudnia 1924 – honorowy)
 • Peru Marina de Guerra del Perú (Peru), Gran Almirante del Perú
 • Miguel Grau (1967 – pośmiertnie)
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • admirał
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ruszczak Jarosław, Mundury niemieckie 1939-1945, Ares, Warszawa 1992, ​ISBN 83-85514-00-7​.
  Marynarka wojenna – część sił zbrojnych państwa zajmująca się obroną granic morskich i wybrzeża, a także prowadzeniem innych działań wojskowych na morzach i oceanach.Karol I Habsburg-Lotaryński (Karl Franz Josef Ludwig Hubert Georg Maria von Habsburg-Lothringen) (ur. 17 sierpnia 1887 w Persenbeug, zm. 1 kwietnia 1922 w Funchal na Maderze) – ostatni władca Cesarsko-Królewskich Austro-Węgier (jako król Węgier – Karol IV, jako król Czech – Karol III), pochodził z dynastii Habsbursko-Lotaryńskiej. Błogosławiony Kościoła katolickiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kaiserliche Marine (niem. Cesarska Marynarka Wojenna) − marynarka wojenna Cesarstwa Niemieckiego, powstała w 1871 roku z przekształconej floty Związku Północnoniemieckiego. Początkowo była przewidywana głównie do obrony własnych wybrzeży i szlaków handlowych, wkrótce została zaangażowana we wspieranie niemieckich interesów imperialnych, a od lat 90 XIX wieku była sukcesywnie rozbudowywana. Wielkie zasługi dla jej rozwoju położył admirał Alfred von Tirpitz, od 1897 roku minister marynarki. W wyniku promowanych przez niego, a wspieranych przez cesarza Wilhelma II programów rozbudowy floty, Kaiserliche Marine stała się w latach poprzedzających I wojnę światową drugą potęgą morską świata, ustępując jedynie Royal Navy.
  Tłumacz – osoba, która dzięki znajomości co najmniej dwóch języków dokonuje przekładu wypowiedzi lub tekstu pisanego z języka źródłowego na język docelowy. Tłumaczenie wymaga nie tylko rozumienia tekstu, ale również sprawnego wyrażania jego treści w języku, na który ma być tłumaczony. Oprócz wysokich kompetencji językowych, dobry tłumacz powinien cechować się umiejętnością szybkiego uczenia się i wszechstronną wiedzą, a przynajmniej dobrą orientacją w swojej specjalizacji. Tłumacz musi także być osobą wzbudzającą zaufanie obu stron, którym umożliwia komunikację.
  Cesarsko-Królewska Marynarka Wojenna lub Austro-Węgierska Marynarka Wojenna (niem. Kaiserliche und Königliche Kriegsmarine, w skrócie KuKK) – morskie siły zbrojne Austro-Węgier, istniejące od powstania Podwójnej Monarchii w 1867 aż do zakończenia I wojny światowej w 1918 roku. W roku 1915 flota ta liczyła 33 735 oficerów i marynarzy personelu. W związku z ograniczonym dostępem Austro-Węgier do morza, w czasie wojny operowała ona na niewielkim obszarze, sprowadzającym się do akwenu Adriatyku. W wyniku traktatu z Saint-Germain-en-Laye (1919) zadecydowano o utworzeniu niepodległej Austrii, okrojonej zewnętrznie do obszaru istniejącego obecnie, bez dostępu do morza.
  Peru (Perú, Republika Peru – República del Perú) – państwo w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Jest to trzecie co do wielkości państwo kontynentu po Brazylii i Argentynie oraz drugi co do wielkości kraj andyjski po Argentynie. Stolicą Peru jest Lima.
  Alfred von Tirpitz (ur. 19 marca 1849 w Küstrin w Brandenburgii (dziś Kostrzyn nad Odrą), zm. 6 marca 1930 w Ebenhausen) – niemiecki Grossadmiral, twórca marynarki wojennej Rzeszy Niemieckiej, następca sekretarza Urzędu Marynarki Rzeszy (Reichsmarineamt) Friedricha von Hollmanna.
  Generalfeldmarschall (Feldmarszałek) - najwyższy stopień sił lądowych i powietrznych Wehrmachtu (wyłączając Marszałka Rzeszy). Wcześniej istniał on również w armiach państw pozostających pod panowaniem Habsburgów i Hohenzollernów. Jego odpowiednikiem w wojsku polskim jest Marszałek, w Kriegsmarine jego odpowiednikiem był Wielki Admirał.
  Kriegsmarine (die Kriegsmarine, rodzaj żeński; niem. tłum. Kriegs - wojenna i Marine - marynarka) - marynarka wojenna III Rzeszy Niemieckiej, część sił zbrojnych Niemiec istniejąca w latach 1935-1945 w ramach Wehrmachtu.

  Reklama