Groove metal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Groove metal (również neo-thrash, half-thrash, post-thrash, power groove) – podgatunek muzyki metalowej, który wyewoluował z thrash metalu na początku lat dziewięćdziesiątych XX w.

Vulgar Display of Power – szósty studyjny album heavymetalowego zespołu Pantera wydany w 1992. Według danych z kwietnia 2002 album sprzedał się w nakładzie 1,781,674 egzemplarzy na terenie Stanów Zjednoczonych.Hardcore, hard core, akronim HC, Hc punk lub hardcore punk – określenie stylu muzycznego, powstałego pod koniec lat 70. XX w. w Stanach Zjednocznych. Na przestrzeni lat hardcore punk rozwinął się na szereg stylów, wymieszany z innymi podgatunkami do powstania nowych podgatunków.

Groove metal powstał z syntezy tradycyjnego thrashowego brzmienia z elementami kilku gatunków muzycznych popularnych w latach osiemdziesiątych, głównie hardcore punka, klasycznego heavy metalu, doom metalu, death metalu i blues rocka.

Podwaliny pod popularność gatunku położyły takie albumy, jak Vulgar Display of Power (Pantera), Chaos A.D. (Sepultura), La Sexorcisto: Devil Music vol.1 (White Zombie), czy Burn My Eyes (Machine Head).

Przypisy[ | edytuj kod]

Sepultura - brazylijska grupa muzyczna wykonująca głównie death metal i thrash metal, powstała w 1984 z inicjatywy Maxa i Igora Cavalerów.Chaos A.D. – piąty studyjny album długogrający brazylijskiej grupy metalowej Sepultura, wydany przez wytwórnię Roadrunner Records w 1993. Nagrany w Rockfield Studios w Walii, jest przełomowym dokonaniem zespołu, a jednocześnie jedną z pierwszych i najważniejszych płyt groove metalowych. Osiągnął spory sukces komercyjny, plasując się na 32. miejscu listy 200 najlepiej sprzedających się albumów w 1993 według magazynu Billboard.
Warto wiedzieć że... beta

Heavy metal (często nazywany po prostu metalem) jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Grupy, które odpowiedzialne są za powstanie gatunku wprowadziły ciężkie, ostre brzmienia, z długimi, mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.
Pantera – zespół metalowy założony w 1981 roku w Dallas w Teksasie, USA był jednym z najważniejszych zespołów metalowych lat 90. wywierając wpływ na takie zespoły jak Machine Head, KoRn, Mudvayne i inne. Grał muzykę z gatunków thrash i heavy metal.
White Zombie – amerykańska grupa muzyczna wykonująca post thrash / heavy metal z wpływami industrialu. Powstała 1985 roku w Haverhill w stanie Massachusetts w USA z inicjatywy Roba Zombie. Grupę rozwiązano w 1998 roku.
Blues rock – styl w muzyce rockowej, powstały z połączenia elementów bluesa z rocka. Blues rock narodził się w połowie lat 60. XX wieku w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Pierwszymi artystami grającymi blues rocka byli Alexis Korner, John Mayall oraz Paul Butterfield.
Doom metal – rodzaj muzyki metalowej uznany jako podgatunek w pierwszej połowie lat 80. Charakteryzuje się ciężkim i powolnym, zazwyczaj psychodelicznym stylem wokalnym oraz ciężkim, walcowatym brzmieniem; dominują średnie i wolne tempa. Teksty utworów poruszają tematy depresyjne, melancholijne, czasem określane jako dekadenckie.
Thrash metal – gatunek muzyczny, odmiana heavy metalu, będąca połączeniem jego cech charakterystycznych i cech muzyki gatunku punk, mająca swój początek w latach 80. XX wieku w USA. Za pierwszy album thrashmetalowy uznaje się Welcome To Hell zespołu Venom. Podwaliny gatunku zostały jednakże stworzone przez Black Sabbath.

Reklama