• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Groom Lake

  Przeczytaj także...
  Strefa Sił Powietrznych Nellis – obszar leżący w Nevadzie na południu hrabstwa Nye, południowym zachodzie hrabstwa Lincoln i północnych-zachodzie hrabstwa Clark. Jest największym tego typu obszarem w Stanach Zjednoczonych o powierzchni 14 200 km². W dokumentach figuruje jako Poligon Doświadczalny i Treningowy Nellis. Znajduje się tutaj Poligon Nevada, należący do Amerykańskiego Departamentu Energii Atomowej.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Jezioro endoreiczne (z greckiego endo - wewnątrz i rhein - płynąć) – jezioro bezodpływowe, w którym dopływ wody równoważony jest przez parowanie, przykładem takiego jeziora jest jezioro Eyre w Australii.

  Groom Lakesolnisko powstałe z jeziora endoreicznego, leżące w południowej części stanu Nevada w USA. Wyschnięta płaszczyzna wykorzystywana jest jako pas startowy poprzez samoloty latające w militarnym obszarze Strefy Sił Powietrznych Nellis. W pobliżu południowo-zachodniego krańca jeziora zlokalizowana jest słynna baza wojskowa - Strefa 51. Przez jezioro przechodzi pas startowy o długości 9,5 kilometra. Jeden z najdłuższych na świecie. Groom Lake jest także potoczną nazwą bazy.

  Strefa 51 (ang. Area 51, Dreamland ang. "Kraina marzeń" lub "Kraina snów", bądź Groom Lake, oficjalna nazwa: Air Force Flight Test Center, Detachment 3) – amerykańska baza wojskowa, zbudowana w roku 1951. Znajduje się w zachodniej części hrabstwa Lincoln na południu stanu Nevada, w Strefie Sił Powietrznych Nellis.Baza wojskowa (również: baza wojenna) - specjalnie przygotowany rejon (ośrodek), wyposażony w lotniska (lądowiska), przystanie, koszary, magazyny, warsztaty, szpitale itp., zaopatrzony w zapasy żywności, amunicji, materiałów pędnych i innych oraz mający stałe garnizony; służy do okresowego stacjonowania i bieżącego zaopatrywania wyznaczonych jednostek odpowiednich rodzajów sił zbrojnych oraz stanowi podstawę wyjściową do prowadzenia działań bojowych.

  Jezioro leży na wysokości 1344 m n.p.m. i ma 6,0 km (3,7 mili) długości z północy na południe i 4,8 (3,0 mile) szerokości z zachodu na wschód.

  Solnisko – obszar lądowy, zwykle bagienny lub wilgotny, charakteryzujący się znacznym zasoleniem wód zasilających lub stagnujących.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Richard Leiby: Government officially acknowledges existence of Area 51, but not the UFOs (ang.). Washington Post. [dostęp 07-04-2014].
  2. Area 51 - Groom Lake, NV (ang.). The Federation of American Scientists. [dostęp 07-04-2014].
  3. Groom Lake - US Geographic Names Information System (GNIS)
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.738 sek.