• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Grobowiec Iwana Skwarcowa

  Przeczytaj także...
  Złocenie (pozłacanie) – pokrywanie powierzchni przedmiotu cienką warstwą złota. W przypadku podłoży metalicznych złocenie jest procesem elektrolitycznym lub chemicznym.Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.
  Żeliwo – stop odlewniczy żelaza z węglem, krzemem, manganem, fosforem, siarką i innymi składnikami, zawierający od 2,11 do 4,3% węgla w postaci cementytu lub grafitu. Występowanie konkretnej fazy węgla zależy od szybkości chłodzenia i składu chemicznego stopu. Chłodzenie powolne sprzyja wydzielaniu się grafitu. Także i dodatki stopowe odgrywają tu pewną rolę. Według obowiązującej normy żeliwo definiuje się jako tworzywo, którego głównym składnikiem jest żelazo i w którym zawartość węgla przekracza 2% (obecność dużych zawartości składników węglikotwórczych może zmienić podaną zawartość węgla).

  Grobowiec Iwana Skwarcowa – grobowiec znajdujący się na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie.

  Opis[ | edytuj kod]

  Grobowiec-kaplica dla rosyjskiego kupca Iwana Skwarcowa (1788–1850) i jego rodziny powstał w 1851 w części nekropolii przeznaczonej dla prawosławnych. Został zaprojektowany przez Leona Karasińskiego.

  Eklektyczny budynek łączy formy architektury bizantyńskiej, takie jak pięć cebulastych kopułek, z elementami sztuki mozarabskiej. Kunsztowne drzwi odlane z żeliwa wykonała warszawska firma Braci Evans, roboty kamieniarskie wykonał Jan Haagen, a metalowe i pozłotnicze zakład Karola Mintera. W zewnętrznej niszy bocznej ściany znajdowało się wyrzeźbione w kamieniu popiersie Skwarcowa, które zaginęło.

  Państwowy Instytut Wydawniczy (PIW) – polskie wydawnictwo założone w 1946 w Warszawie; od 2005 dyrektorem wydawnictwa jest Rafał Skąpski.Mozarabowie (ar. musta`rib, مستعرب "zarabizowany", hiszp. mozárabes, port. moçárabes) – chrześcijanie żyjący na Półwyspie Iberyjskim pod dominacją Arabów. Częściowo zarabizowani – przyjęli język i kulturę. Aż do rozwoju rekonkwisty w XI wieku mieli sporą swobodę wyznania.

  Na ścianie grobowca znajdują się ślady po kulach, będące pamiątką po walkach toczonych w rejonie cmentarzy ewangelickich podczas powstania warszawskiego w sierpniu 1944.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Eugeniusz Szulc: Cmentarz ewangelickie w Warszawie. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1989, s. 118–119. ISBN 83-03-02835-9.
  2. Karol Mórawski: Przewodnik historyczny po cmentarzach warszawskich. Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1989, s. 107. ISBN 83-7005-129-4.
  3. Andrzej Cereniewicz: Cmentarze ewangelickie w Warszawie. Przewodnik praktyczny. Warszawa: Wydawnictwo FotoArtPrint, 2011, s. 95. ISBN 978-83-931773-3-2.
  4. Jerzy S. Majewski, Tomasz Urzykowski: Spacerownik po warszawskich cmentarzach. Warszawa: Agora, 2009, s. 87. ISBN 978-83-7552-713-1.
  5. Eugeniusz Szulc: Cmentarz ewangelickie w Warszawie. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1989, s. 118–119. ISBN 83-03-02835-9.
  6. Eugeniusz Szulc: Cmentarz ewangelicko-augsburski w Warszawie. Zmarli i ich rodziny. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1989, s. 513. ISBN 83-06-01606-8.
  Iwan Skwarcow (ur. 1788, zm. 1850) – rosyjski kupiec i przedsiębiorca budowlany prowadzący działalność w Warszawie. Karol Juliusz Minter (ur. 1812, Berlin - zm. 4 sierpnia 1892, Gołoszyce) - przemysłowiec warszawski, kolega szkolny Fryderyka Chopina.
  Warto wiedzieć że... beta

  Architektura bizantyńska cechuje się przejęciem i znacznym udoskonaleniem konstrukcyjnym technik i tradycji rzymskich, wczesnochrześcijańskich oraz hellenistycznych i orientalnych, zwłaszcza perskich. Rozwinęła się w końcowym okresie cesarstwa rzymskiego i pod panowaniem cesarzy bizantyńskich. Objęła tereny dzisiejszej Grecji, Macedonii, Bułgarii, Serbii, Turcji i Syrii. Wraz z ekspansją terytorialną Cesarstwa Bizantyńskiego obszar jej oddziaływania poszerzył się na Italię, i północną Afrykę. Jej wpływy są zauważalne w architekturze Armenii, Gruzji i Rusi, a nawet w Polsce. W jej historii wyróżnia się zazwyczaj trzy okresy:
  Lilpop, Rau i Loewenstein (LRL) – spółka akcyjna i fabryka założona w 1866 w Warszawie, zlikwidowana w 1944. Początkowo działająca w Śródmieściu, do II wojny światowej na Woli.
  Prawosławie – doktryna ortodoksyjnego (gr. ὀρθόδοξος – prawdziwie, prawidłowo wierzący) Kościoła chrześcijańskiego – jednej z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła katolickiego, powstałych w wyniku rozłamu w chrześcijaństwie z 1054 roku (tzw. schizmy wielkiej – co uznaje się historycznie bardziej uzasadnione niż pojęcie tzw. schizmy wschodniej).
  Cmentarz ewangelicko-augsburski w Warszawie – cmentarz położony na Woli w Warszawie przy ulicy Młynarskiej 54/56/58.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.