Grigorij Romodanowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Grigorij Grigoriewicz Romodanowski (zm. 25 maja (15 maja starego stylu) 1682) – kniaź, rosyjski działacz państwowy i wojskowy, bojar od 1665.

Ugoda perejasławska – umowa zawarta 18 stycznia 1654 roku w Perejasławiu (od 1943 roku Perejasław Chmielnicki) pomiędzy Radą Kozacką i Bohdanem Chmielnickim a Wasylem Buturlinem, występującym jako pełnomocnik cara Rosji Aleksego I, na mocy której Ukraina została poddana jurysdykcji Rosji.Wasilij Wasiljewicz Buturlin (ros. Василий Васильевич Бутурлин), (zm. 1656 w Kijowie) – rosyjski dyplomata i wojskowy, bojar od 1652.

Od 1653 w składzie poselstwa Wasilija Buturlina. Uczestniczył w radzie perejasławskiej 1654. W latach 16541656 uczestniczył w wojnie polsko-rosyjskiej jako jeden z wojewodów armii rosyjskiej. Kierował z ramienia rządu rosyjskiego okręgiem biełgorodskim. Odegrał znaczącą rolę w organizacji przygotowań wojennych na południowych granicach Rosji. Później kierował okręgami : Sijewskim i Nowogrodskim. Uczestniczył aktywnie w wyborze hetmanów ukrainnych, przedstawiając wygodnych dla Rosji kandydatów (Brzuchowiecki, Mnogogriesznyj, Samojłowycz). Dowodził wojskami w czasie kampanii czehryńskiej 16771678. Potem pełnił służbę na dworze cara.

Bojarzy (z bułgarskiego boliare, boliarin) – w średniowiecznej Bułgarii (do XIV wieku), Wołoszczyźnie, Mołdawii i później na Rusi - wyższa szlachta feudalna, magnaci, wielcy właściciele ziemscy.Wojna polsko-rosyjska 1654-1667 wybuchła w konsekwencji powstania Chmielnickiego i zawarcia ugody perejasławskiej. Trwała z przerwami (patrz rozejm w Niemieży na półtora roku) do 1667 kiedy działania wojenne zostały zakończona rozejmem andruszowskim. Stan wojny między Rzeczpospolitą a Carstwem Rosyjskim został zniesiony przez zawarcie traktatu pokojowego w 1686.

Zamordowany w czasie powstania strzelców w Moskwie.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Bolszaja Sowietskaja Encykłopedia t. 22 Moskwa 1975
  • Warto wiedzieć że... beta

    Czehryń (ukr. Чигирин) – miasto w centralnej części Ukrainy, obwód czerkaski, rejon czehryński nad rzeką Taśminą. Ma 11,6 tys. mieszkańców (2004).
    Biełgorod (ros. Белгород/Biełgorod, ukr. Бєлгород/Bełhorod) – miasto obwodowe w europejskiej części Rosji, położone nad rzeką Doniec, 40 km na północ od granicy z Ukrainą i 695 km na południe od Moskwy.

    Reklama