Grigorij Nielubow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Grigorij Grigorjewicz Nielubow, ros. Григорий Григорьевич Нелюбов, (ur. 31 marca 1934 w Porfirjewce niedaleko Eupatorii na Krymie (ZSRR a obecnie Ukraina); zm. 18 lutego 1966 na stacji Ippolitowka (Kraj Nadmorski), radziecki pilot wojskowy, członek pierwszego oddziału kosmonautów ZSRR

Jurij Aleksiejewicz Gagarin, ros. Юрий Алексеевич Гагарин (wym. ˈjurʲɪj ɐlʲɪˈksʲeɪvʲɪtɕ gɐˈgarʲɪn) (ur. 9 marca 1934 w Kłuszynie, zginął 27 marca 1968 w okolicach Kirżacza) – radziecki kosmonauta, pierwszy człowiek w przestrzeni kosmicznej, Bohater Związku Radzieckiego, Lotnik Kosmonauta ZSRR.Andrijan Grigoriewicz Nikołajew, ros. Андриян Григорьевич Николаев (ur. 5 września 1929 w Szorszełach, zm. 3 lipca 2004 w Czeboksarach) – radziecki kosmonauta, generał-major Radzieckich Sił Powietrznych, Lotnik Kosmonauta ZSRR.

Życiorys[ | edytuj kod]

Ukończył wojskową szkołę lotniczą a później służył w lotnictwie morskim. W 1960 włączono go do pierwszego oddziału kosmonautów ZSRR (WWS 1). Przygotowywał się do lotu na statku kosmicznym Wostok. Był jednym z kandydatów do pierwszego lotu w kosmos. Podczas przygotowań do lotu Jurija Gagarina wyznaczono mu rolę rezerwowego kosmonauty (dublerem był Herman Titow). Taką samą funkcje pełnił podczas lotu Wostoka 2. Znajdował się w grupie kosmonautów przygotowujących się do lotu na statkach kosmicznych Wostok 2, Wostok 3 i Wostok 4. Z uwagi na stan zdrowia wyłączono go z tego zespołu w trakcie przygotowań do grupowego lotu Wostoka 3 i Wostoka 4.

Wykaz grup i oddziałów kosmonautów zawiera zestawienie nazwisk ludzi, którzy brali udział w misjach kosmicznych lub przygotowywali się do lotów w kosmos, nazywanych kosmonautami, astronautami, taikonautami, spationaute itp. Sporządzony został z zachowaniem chronologii poszczególnych naborów astronautów, podziałem na lata i kraje, które ich dokonywały. Poza narodowymi zespołami (astronautami zawodowymi) są tu również grupy przygotowujące się do określonych misji oraz tzw. „kosmiczni turyści”.Gierman Stiepanowicz Titow, ros. Герман Степанович Титов (ur. 11 września 1935 w Wierchniejem Żylinie, zm. 20 września 2000 w Moskwie) – radziecki kosmonauta, pilot myśliwski i doświadczalny, generał pułkownik, Lotnik Kosmonauta ZSRR.

4 maja 1963 wykluczony z oddziału kosmonautów za naruszenie dyscypliny wojskowej. Według niektórych źródeł decyzja ta nie była sprawiedliwa.

Cytat z książki Jarosława Gołowanowa „Kosmonauta nr 1”:

(….) Zdaniem prawie wszystkich kosmonautów Nielubow mógł być w pierwszej piątce radzieckich kosmonautów. Stało się jednak inaczej. Grigorija zgubiło jego „huzarstwo”. Stało się to już po locie Titowa. Scysja na dworcu kolejowym z patrolem wojskowym, który zatrzymał Nielubowa, Anikiejewa i Fiłatjewa oraz zuchwała hardość Nielubowa w komendanturze żandarmerii groziła wysłaniem raportu do dowództwa. Kierownictwo Centrum Przygotowań Kosmonautów uprosiło dyżurnego komendantury aby nie posyłał raportu. Zgodził się na to ale pod warunkiem, że Nielubow go przeprosi. Ten jednak odmówił. Raport poszedł droga służbową do najwyższego dowództwa. Rozgniewany Kamanin wydał polecenie wykluczenia całej trójki z oddziału kosmonautów. Kosmonauci uważali, że Anikiejew i Fiłatjew zostali wydaleni z winy Nielubowa. (…)

Krym (ukr. Крим, ros. Крым, krymskotatarski Qırım, Къырым, Półwysep Krymski) – półwysep na południu Ukrainy, zwany czasem półwyspem Taurydzkim, a w starożytności Chersonezem Taurydzkim bądź Taurydą, połączony jest z lądem tylko wąskim Przesmykiem Perekopskim, pomiędzy Morzem Czarnym i Azowskim, a od Rosji oddzielony Cieśniną Kerczeńską. Długość linii brzegowej 1000 km, powierzchnia 25 700 km².Wostok 2 – drugi w historii załogowy lot orbitalny, drugi lot załogowy statku kosmicznego z serii Wostok. Oznaczenie kodowe Orieł. Misja Wostoka 2 trwała od 6 do 7 sierpnia 1961 roku. Na pokładzie znajdował się jeden kosmonauta – Herman S. Titow. Kosmonauta podczas lotu podjął próby ręcznego sterowania statkiem. Titow podczas praktycznie całego lotu odczuwał silne skutki choroby kosmicznej (przypadłość podobna do choroby morskiej). Był pierwszą osobą, która spędziła na orbicie ponad dobę. Kosmonauta w trakcie operacji lądowania katapultował się, podobnie jak Jurij Gagarin.

Uważano, że za tak nieznaczne naruszenie dyscypliny usunięcie z oddziału wymienionych było zbyt surową karą.

Po opuszczeniu oddziału kosmonautów Grigorij Nielubow kontynuował służbę w siłach powietrznych ZSRR Na Dalekim Wschodzie. Miał nadzieję, że w krótkim czasie wróci do oddziału, ale nigdy tego się nie doczekał. Nikt nie wierzył Nielubowowi, że był w oddziale kosmonautów a Gagarin, Titow, Nikołajew i inni to jego koledzy.

Walentin Ignatjewicz Fiłatjew, ros. Валентин Игнатьевич Филатьев (ur. 21 stycznia 1930 w Malinowce w okręgu tiumeńskim, zm. 15 września 1990 w mieście Orzeł, ros. Орёл), radziecki pilot wojskowy, członek pierwszego oddziału kosmonautów ZSRR (WWS 1).Iwan Nikołajewicz Anikiejew, ros. Иван Николаевич Аникеев (ur. 12 lutego 1933 w Liskach, w obwodzie woroneskim, zm. 20 sierpnia 1992 w Bieżecku w obwodzie kalinińskim - obecnie obwód twerski), radziecki pilot wojskowy, członek pierwszego oddziału kosmonautów ZSRR (WWS 1).

Zginął 18 lutego 1966 pod kołami pociągu.

Cytat z książki Jarosława Gołowanowa „Kosmonauta nr 1”:

(…) W wyciągu z raportu przeczytałem (cytuję dosłownie): „18 lutego 1966, w stanie nietrzeźwym, zginął pod kołami przejeżdżającego pociągu na moście kolejowym stacji Ippolitowka na dalekowschodniej magistrali kolejowej. (…)

Pojawiły się też spekulacje, że mogło być to samobójstwo.

Statek kosmiczny – pojazd poruszający się poza atmosferą Ziemi. Pojazd ten musi być wyniesiony i rozpędzony do odpowiedniej prędkości przez silniki napędowe. Współczesne statki kosmiczne wynoszone są w górę dzięki napędowi rakietowemu, który wytwarza siłę odrzutu. Wyróżnia się kilka rodzajów statków kosmicznych:Kraj Nadmorski (ros. Приморский край) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej w Dalekowschodnim Okręgu Federalnym ze stolicą we Władywostoku.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • alfabetyczna lista kosmonautów
 • grupy i oddziały kosmonautów
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • «Jarosław Gołowanow „Kosmonauta №1» (ros.)
 • Cosmonaut Biography: Grigory Nelyubov na spacefacts.de (ang.)
 • Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.Daleki Wschód – nazwa stosowana dla określenia obszaru wschodniej Azji, ciągnącego się wzdłuż wybrzeży Pacyfiku. Najczęściej do tego regionu zalicza się Japonię, Koreę Południową, Koreę Północną, Republikę Chińską (Tajwan) oraz wschodnie tereny Chińskiej Republiki Ludowej. Niekiedy włącza się również Mongolię, kraje Azji Południowo-Wschodniej położone na Archipelagu Malajskim i Półwyspie Indochińskim, wschodnie obszary Rosji oraz rzadko Tybet.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wostok 3 – trzeci w historii radziecki kosmiczny lot załogowy i trzeci lot załogowy statku kosmicznego z serii Wostok. Oznaczenie kodowe Sokoł. Jego misja była połączona z lotem Wostok 4. Misja Wostoka 3 trwała ok. 94 godzin, w tym blisko 70,5 godziny na orbicie zbliżonej do orbity Wostoka 4. Najbliższa odległość między statkami wynosiła ok. 6,5 km. Na pokładzie znajdował się jeden kosmonauta – Andrijan Nikołajew.
  Wostok 4 – czwarty w historii radziecki kosmiczny lot załogowy i czwarty lot załogowy statku kosmicznego z serii Wostok. Oznaczenie kodowe Bierkut. Jego misja była połączona z lotem Wostok 3. Misja Wostoka 4 trwała ok. 70,7 godziny. Najbliższa odległość między statkami wynosiła 5-6,5 km. Na pokładzie znajdował się jeden kosmonauta – Paweł Popowicz. W czasie lotu wystąpiły kłopoty z klimatyzacją kabiny statku - temperatura w niej drastycznie spadła.
  Kosmonauta, także astronauta oraz tajkonauta lub yuhangyuan (chiń. kosmiczny nawigator, podróżnik) – osoba odbywająca loty kosmiczne lub przygotowywana do odbywania takich lotów.
  WWS-1 – pierwszy oddział kosmonautów ZSRR. Został sformowany w okresie od lutego do kwietnia 1960 roku. Jego oficjalna nazwa brzmiała 1960 Группа ВВС № 1 – 1960 grupa WWS nr 1. Skrót WWS oznaczał Военно-Bоздушные Cилы – wojskowe siły powietrzne.
  Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.

  Reklama