Grieghallen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grieghallen, 2007

Grieghallen – sala koncertowa w Bergen w Norwegii, licząca 1500 miejsc. Jej nazwa pochodzi od nazwiska norweskiego kompozytora Edvarda Griega. Od powstania w 1978 roku stanowi siedzibę Bergen Filharmoniske Orkester (pol. Orkiestra Filharmoniczna w Bergen).

Edvard Hagerup Grieg (ur. 15 czerwca 1843 w Bergen, zm. 4 września 1907 w Bergen) – kompozytor, pianista i dyrygent norweski pochodzenia szkockiego.Enslaved - norweska grupa wykonująca przez znaczny okres działalności muzykę z pogranicza black i viking metalu. W latach późniejszych w twórczości wystąpiły odniesienia do niejednoznacznego metalu progresywnego. Zespół powstał w 1991 roku w Haugesund z inicjatywy Ivara Bjørnsona i Grutle Kjellsona, którzy pozostają jednymi członkami oryginalnego składu. Nazwa grupy została zaczerpnięta od utworu zespołu blackmetalowego Immortal - "Enslaved in Rot".

W Grieghallen znajduje się także studio nagraniowe (nor. Grieghallen Lydstudio) kojarzone głównie ze sceną muzyki blackmetalowej, a także osobą inżyniera dźwięku i producenta muzycznego Eirika „Pyttena” Hundvina. W studiu nagrywały m.in. takie zespoły jak: Immortal, Mayhem, Burzum, Borknagar, Gorgoroth, Emperor, Old Funeral, Hades Almighty oraz Enslaved.

Emperor (ang. cesarz, imperator) – blackmetalowy zespół muzyczny powstały w 1991 roku w Norwegii, powszechnie uznawany za jeden z najważniejszych i najsłynniejszych zespołów blackmetalowych w historii. Założyli go Ihsahn i Samoth. Zespół istniał w latach 1991-2001. Reaktywowany w 2006 roku wyłącznie jako zespół koncertowy.Pytten właściwie Eirik Hundvin (ur. 8 lutego 1950) - producent wielu blackmetalowych albumów, głównie zespołów norweskich. Znany ze współpracy z takimi wykonawcami jak: Gorgoroth, Immortal, czy Burzum. Hundvin jest stałym pracownikiem studia nagraniowego Grieghallen w Bergen.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Steven Isserlis: Anthem Guide to the Opera, Concert Halls and Classical Music Venues of Europe. Anthem Press, 2009, s. 339. ISBN 978-1-84331-272-7.
 2. Grieghallen (ang.). www.spirit-of-metal.com. [dostęp 2012-02-20].
 3. Immortal – Diabolical Fullmoon Mysticism (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-02-20].
 4. Mayhem – De Mysteriis Dom Sathanas (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-02-20].
 5. Burzum – Hvis Lyset Tar Oss (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-02-20].
 6. Borknagar – Borknagar (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-02-20].
 7. Gorgoroth – Under The Sign Of Hell (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-02-20].
 8. Emperor – Anthems To The Welkin At Dusk (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-02-20].
 9. Old Funeral – The Older Ones (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-02-20].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna (ang. • norw.)
 • Studio nagraniowe - obiekt z przeznaczeniem do rejestracji nagrań dźwiękowych, obejmujący zazwyczaj reżyserkę, pomieszczenia z przeznaczeniem do miksowania i masteringu, a także część socjalną. Z założenia studio nagraniowe to szereg pomieszczeń zaprojektowanych przez akustyka, tak aby uzyskać optymalne warunki akustyczne.Hades Almighty – blackmetalowy zespół muzyczny pochodzący z Bergen w Norwegii. Został założony w 1992 r., początkowo zespół funkcjonował pod nazwą Hades, aż do roku 1998, kiedy nazwę zmieniono. Założycielami zespołu byli, były gitarzysta zespołu Immortal Jørn Inge Tunsberg i perkusista Remi Andersen, z czasem do zespołu dołączył basista Janto Garmanslund i drugi gitarzysta zespołu Wilhelm Nagel. Swoje pierwsze demo pt. Alone Walkyng zespół nagrał w 1993 roku przy współpracy z Erikiem Hundvinem w Grieghallen Studios. Jeszcze tego samego roku gitarzysta Jørn Inge Tunsberg został skazany wraz z Vargiem Vikernesem twórcą zespołu Burzum, na karę więzienia za spalenie kościoła Åsane w Bergen. Po wydaniu albumu demo, zespół podpisał kontrakt wydawniczy z amerykańską wytwórnią muzyczna Full Moon Productions i nagrał na przełomie czerwca i lipca 1994 roku swój pierwszy album studyjny ...Again Shall Be, wkrótce po wydaniu albumu zespół opuścił Wilhelm Nagel, a zastąpił go Stig Hagenes.
  Warto wiedzieć że... beta

  Burzum - norweski projekt muzyczny, założony w 1991 roku przez Varga Vikernesa. Nazwa wywodzi się z trylogii J.R.R. Tolkiena Władca Pierścieni. Pochodzi z wiersza o Pierścieniach Władzy i w Czarnej Mowie oznacza "ciemność".
  Mayhem (IPA [ˈmeɪhem]) – norweska grupa muzyczna wykonująca black metal, zaliczana do prekursorów gatunku. W początkowym okresie działalności utożsamiana z nurtem satanizmu teistycznego. Zespół powstał w Oslo w 1983 roku z inicjatywy gitarzysty Øysteina „Euronymousa” Aarsetha, do którego dołączyli dwaj szkolni koledzy, perkusista Kjetil Manheim i Jørn „Necrobutcher” Stubberud grający na gitarze basowej. Inspiracją dla nazwy zespołu był utwór brytyjskiego zespołu Venom pt. „Mayhem with Mercy”.
  Gorgoroth – norweska grupa muzyczna wykonująca black metal. Powstała w 1992 roku w Bergen. Nazwa zespołu nawiązuje do nazwy krainy Gorgoroth ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Do 2009 roku grupa wydała osiem albumów studyjnych niejednoznacznie ocenianych zarówno przez krytyków muzycznych jak i publiczność. Zespołowi przewodzi gitarzysta Roger "Infernus" Tiegs, który pozostaje jednym członkiem oryginalnego składu. Pomimo udziału w grupie licznych, utytułowanych muzyków działalność Gorgoroth jest skupiona w artystycznym podziemiu.

  Reklama