Gratulacje: 50 lat Konkursu Piosenki Eurowizji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gratulacje: 50 lat Konkursu Piosenki Eurowizji – koncert zorganizowany 22 października 2005 na terenie Forum Arena w Kopenhadze przez duńskiego nadawcę Danmarks Radio (DR) oraz Europejską Unię Nadawców (EBU) z okazji 50-lecia Konkursu Piosenki Eurowizji.

Anne-Marie David (ur. 23 maja 1952) – francuska piosenkarka, zwyciężyła w Konkursie Piosenki Eurowizji 1973 reprezentując Luksemburg z piosenką "Tu te reconnaîtras".Nieistniejące już państwo Serbia i Czarnogóra brało udział w konkursie Eurowizji dwukrotnie, debiutując w roku 2004.

W trakcie koncertu wybrano największy przebój w historii Konkursu Piosenki Eurowizji. Głosowanie wygrała piosenka szwedzkiego zespołu ABBAWaterloo”, która zajęła pierwsze miejsce finale konkursu w 1974.

Koncert poprowadzili Katrina Leskanich i Renārs Kaupers.

Przebieg konkursu[ | edytuj kod]

Forum Arena – miejsce organizacji koncertu

W 2002 Jürgen Meier-Beer z Grupy Referencyjnej Europejskiej Unii Nadawców (EBU) poinformował o planach zorganizowania koncertu jubileuszowego z okazji 50-lecia Konkursu Piosenki Eurowizji.

Irlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1965 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się irlandzki nadawca publiczny Raidió Teilifís Éireann (RTÉ).Bucks Fizz – brytyjska grupa muzyczna, która powstała w roku 1981 roku w celu rywalizacji w Konkursie Piosenki Eurowizji w Dublinie (Irlandia). Zwyciężyli piosenką "Making Your Mind Up" w składzie: Bobby G, Cheryl Baker, Mike Nolan i Jay Aston.

W maju 2005 EBU zorganizowała konferencję prasową dotycząca koncertu.

W trakcie koncertu zorganizowano głosowanie lokalnych komisji jurorskiej oraz telewidzów, którzy mogli oddawać swoje głosy za pośrednictwem telefonów i wiadomości SMS. W pierwszej turze głosowania liczba piosenek została zredukowana do pięciu, a każdy kraj przyznawał swoje głosy w tzw. systemie eurowizyjnych (tj. 12 punktów dla najlepiej ocenionej piosenki, 10 punktów do drugiej piosenki, 8 dla trzeciej itd. aż do 1 punktu dla dziesiątej piosenki w rankingu). W drugiej rundzie głosowania przyznawano 6-8, 10 i 12 punktów dla każdej z propozycji. Telewidzowie oddali łącznie ok. 2,5 miliona głosów.

Charles (Charlie) McGettigan (ur. 7 grudnia 1950 w Ballyshannon w hrabstwie Donegal) – irlandzki piosenkarz. Obecnie przebywa w Drumshanbo w hrabstwie Leitrim.Malta uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1971 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się maltański nadawca publiczny PBS.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

ARD (Arbeitsgemeinschaft der öffentlich-rechtlichen Rundfunkanstalten der Bundesrepublik Deutschland, Związek Niemieckich Nadawców Publiczno-Prawnych) – jeden z największych publicznych nadawców radiowo-telewizyjnych w Europie, powołany do życia 5 sierpnia 1950 w Niemczech Zachodnich. Od strony formalnej stanowi związek działających w Niemczech publicznych nadawców regionalnych. ARD od 1963 roku nadaje program pierwszy telewizji niemieckiej. Pokrewną stacją na początku istnienia było ARD 2.
Televisión Española (TVE) − hiszpańska telewizja publiczna, nadająca od 1956. Wchodzi w skład grupy RTVE, której zadaniem jest przygotowanie programu radiowego i telewizyjnego na terenie Hiszpanii. TVE finansowana jest z wpływów z dotacji publicznych. Od stycznia 2010 roku nie nadaje reklam.
Bośnia i Hercegowina debiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1993 roku, po tym, jak zajęła drugie miejsce w rundzie kwalifikacyjnej "Kvalifikacija za Millstreet". Później brała udział w każdym konkursie, oprócz roku 1998 i 2000 z powodu za niskich wyników, kolejno, w 1997 i 1999.
Francja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmował się francuski nadawca publiczny RTF, który w 1964 roku został zastąpiony kanałem ORTF. Od 1975 do 1982 roku za francuskie przygotowania do festiwalu odpowiedzialna była telewizja TF1, od 1983 do 1992 – France 2, a od 1993 do 1998 – Antenne 2. Od 1999 roku za konkurs w kraju odpowiada kanał France 3.
Vlaamse Radio- en Televisieomroep (VRT) – belgijski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny produkujący programy w języku niderlandzkim. Istnieje od 1930, przy czym obecna nazwa jest stosowana od 1991. Obecnie VRT nadaje 2 kanały telewizyjne i 10 radiowych. Wspomniane telewizje to één, główna niderlandzkojęzyczna stacja w Belgii, oraz dzielące jeden kanał stacje: dziecięca Ketnet i kulturalna Canvas. Jego francuskojęzycznym odpowiednikiem jest RTBF.
Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.
Turcja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1975 roku. Od czasu debiutu, festiwalem w kraju zajmuje się turecki nadawca publiczny Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT).

Reklama