Grand Prix (Festiwal Filmowy w Cannes)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Grand Prix (fr. Grand prix du Festival de Cannes) – nagroda filmowa przyznawana przez międzynarodowe jury na festiwalu w Cannes dla drugiego najlepszego filmu konkursu głównego (pierwsza nagroda to Złota Palma). W niektórych latach nagradzano więcej niż jeden film.

Naomi Kawase (jap. 河瀨直美 Kawase Naomi, ur. 30 maja 1969 w Narze) – japońska reżyserka, scenarzystka, montażystka i producentka filmowa. Nagroda Grand Prix Jury – nagroda przyznawana corocznie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie jednemu z filmów fabularnych w konkursie. Statuetkę Srebrnego Niedźwiedzia otrzymuje reżyser zwycięskiego filmu. Nagroda pierwszy raz została przyznana w 1965 roku i jest uważana za drugą najbardziej prestiżową nagrodę na festiwalu.

Odpowiednikiem wyróżnienia na innych imprezach filmowych jest Wielka Nagroda Jury przyznawana na MFF w Wenecji oraz Grand Prix Jury na MFF w Berlinie.

Jak dotychczas nagrodę otrzymały cztery kobiety-reżyserki: Márta Mészáros, Naomi Kawase, Alice Rohrwacher i Mati Diop.

Laureaci Grand Prix[ | edytuj kod]

Przypisy[ | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Strona internetowa Festiwalu w Cannes
  • Mati Diop (ur. 22 czerwca 1982 w Paryżu) – francusko-senegalska reżyserka, scenarzystka, aktorka i operatorka filmowa. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – nazywany też Berlinale, jest jednym z najbardziej prestiżowych międzynarodowych festiwali filmowych w Europie i świecie. Odbywa się corocznie w lutym. Pierwszy festiwal odbył się w 1951. Jury festiwalu zawsze kładło specjalny nacisk, aby były tam przedstawiane filmy z całego świata.
    Warto wiedzieć że... beta

    Festiwal Filmowy w Cannes − prestiżowy międzynarodowy festiwal filmowy, który odbywa się od 1946 w położonym na francuskim Lazurowym Wybrzeżu mieście Cannes. Festiwal odbywa się co roku (z pewnymi wyjątkami) i gromadzi wiele znanych osób związanych z przemysłem filmowym.

    Reklama