Graceland (album)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.album-studyjny td.naglowek{background:lightsteelblue!important}.mw-parser-output table.album-bootleg td.naglowek{background:lightblue!important}.mw-parser-output table.album-ep td.naglowek{background:lightsalmon!important}.mw-parser-output table.album-koncert td.naglowek,.mw-parser-output table.album-koncertowy td.naglowek,.mw-parser-output table.album-live td.naglowek{background:burlywood!important}.mw-parser-output table.album-soundtrack td.naglowek{background:gainsboro!important}.mw-parser-output table.album-demo td.naglowek,.mw-parser-output table.album-nielegal td.naglowek,.mw-parser-output table.album-mixtape td.naglowek{background:peachpuff!important}.mw-parser-output table.album-tribute td.naglowek,.mw-parser-output table.album-cover td.naglowek{background:thistle!important}.mw-parser-output table.album-kompilacja td.naglowek,.mw-parser-output table.album-split td.naglowek,.mw-parser-output table.album-remix td.naglowek{background:darkseagreen!important}.mw-parser-output table.album-wideo td.naglowek{background:lightskyblue!important}.mw-parser-output table.album-box td.naglowek{background:lightgray!important}

Graceland – siódmy album amerykańskiego muzyka Paula Simona, wydany 12 sierpnia 1986 r. przez wytwórnię Warner Bros. Album zdobył w roku 1986 Nagrodę Grammy w kategorii Album of the Year, tytułowa piosenka z kolei statuetkę za Record of the Year w 1987 r. Został również włączony w poczet National Recording Registry wraz z innymi dwudziestoma czterema znaczącymi dziełami w 2007 r.

Time – amerykański tygodnik społeczno-polityczny wydawany od 1923 w Nowym Jorku. Ma największy nakład spośród amerykańskich tygodników. Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.

Wczesne lata 80. okazały się trudnym okresem dla Paula Simona. Mimo iż jego pozycja jako zdolnego autora piosenek była pewna, albumy takie jak One Trick Pony oraz Hearts and Bones, nie przysporzyły mu tej samej popularności, co płyty z lat 70. W 1986 r. Simon wydał Graceland, album, który sprzedał się w ilości kilkunastu milionów egzemplarzy oraz przywrócił do życia jego karierę. Płyta stanowi idealny przykład wysoko cenionego talentu kompozytorskiego Simona, ale jej istota nie tkwi jedynie w warstwie muzycznej. Graceland postrzegany jest jako album ważny, ponieważ stanowi jedną z najbardziej kontrowersyjnych płyt w historii rock and rolla. Początkowo Simon został poddany krytyce z powodu zwalczania kulturowego bojkotu RPA. Dalsze kontrowersje wynikły, gdy odkryto, że w tekstach Simona nie pojawiają się żadne komentarze przeciwko apartheidowi. Mimo iż Paul Simon wszczął polityczną burzę, wielu sądziło, że popełnił znaczący błąd, unikając politycznego aspektu.

Apartheid (z języka afrikaans od apart = osobno i sufiksu -heid) – teoria głosząca konieczność osobnego rozwoju społeczności różnych ras, a także bazujący na tej teorii system polityczny panujący w Republice Południowej Afryki do połowy lat 90. XX wieku, oparty na segregacji rasowej.Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.

Początkowe intencje Simona odnośnie do Graceland były obliczone jedynie na przyniesienie korzyści samemu sobie. Muzyk udał się do Afryki Południowej, by odkrywać intrygujący dlań styl muzyczny, który mógł nadać wiele świeżości jego muzyce. Wszelkie intencje, by krytykować apartheid, stanowiły rolę drugorzędną – głównym celem było stworzenie albumu, który wykorzystywałby unikalne tradycje muzyczne Afryki Południowej. Poprzez połączenie muzyki RPA wraz z licznymi gatunkami muzyki amerykańskiej, Simon składa na Graceland swoiste społeczne oświadczenie. Mimo wielu konceptów muzycznych, Graceland przypomina, że ludzkość – mimo różnic kulturowych – jest jednolita. Pośrednio album nabrał także politycznego znaczenia. Graceland sprawił, że nowa publiczność miała możliwość doświadczyć nie tylko bogatego dziedzictwa czarnej ludności Afryki Południowej, ale również kulturowej walki wywołanej apartheidem.

Q – magazyn muzyczny publikowany od 1986 w języku angielskim. Według danych z czerwca 2007 średni nakład wynosi 130 179 egzemplarzy.Paul Frederick Simon (ur. 13 października 1941 w Newark) – amerykański piosenkarz i gitarzysta rockowy, autor tekstów i kompozytor, jeden z najwybitniejszych i najbardziej znanych przedstawicieli stylu folk rock.

Lista utworów[ | edytuj kod]

Wszystkie utwory zostały napisane i skomponowane przez Paula Simona, wyjątki tam gdzie zaznaczono.

 1. "The Boy in the Bubble" (Forere Motloheloa/Paul Simon) - 3:59
 2. "Graceland" - 4:48
 3. "I Know What I Know" (General MD Shirinda/Simon) - 3:13
 4. "Gumboots" (Lulu Masilela/Jonhjon Mkhalali/Simon) - 2:44
 5. "Diamonds on the Soles of Her Shoes" (Joseph Shabalala/Simon) - 5:45
 6. "You Can Call Me Al" - 4:39
 7. "Under African Skies" - 3:37
 8. "Homeless" (Shabalala/Simon) - 3:48
 9. "Crazy Love, Vol. II" - 4:18
 10. "That Was Your Mother" - 2:52
 11. "All Around the World or the Myth of Fingerprints" - 3:15

Zestawienia muzyczne[ | edytuj kod]

 • W 1986 r. Graceland został uznany przez amerykański tygodnik muzyczny The Village Voice za album roku.
 • W 1998 r. czytelnicy muzycznego magazynu Q uplasowali dzieło na 56. miejscu na liście płyt wszech czasów.
 • W 1989 r. magazyn Rolling Stone umieścił album na 5. miejscu swojej listy Najlepsze albumy wydane w latach 80.
 • Album zajął również 81. miejsce na liście 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone.
 • Utwór Graceland został umieszczony na 485. miejscu listy 500 utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone.
 • W 2006 r. tygodnik Time uznał Graceland za jeden ze stu najlepszych albumów wszech czasów.
 • The Village Voice (dosłownie: "Głos Wsi") – amerykański bezpłatny "alternatywny" tygodnik muzyczny (ISSN 0042-6180), wydawany w Nowym Jorku od października 1955. Założycielami gazety byli Dan Wolf, Ed Fancher i Norman Mailer. Właścicielem jest korporacja Village Voice Media (przekształcona w 2006 z New Times Media), wydawcą Michael Cohen, a redaktorem naczelnym Tony Ortega (stan na rok 2009). Nakład gazety wynosi niespełna ćwierć miliona egzemplarzy, w Internecie publikowana jest też wersja elektroniczna.Nagroda Grammy w kategorii Album of the Year jest przyznawana od 1959 roku. Oryginalnie nagroda była przyznawana tylko artystom, lecz z czasem zaczęto przyznawać ją również producentom oraz engineer and/or mixer i the mastering engineer. W 1962 roku nazwa nagrody została rozszerzona o zwrot other than classical i wyglądała tak: Album of the Year (other than classical) jednak wrócono do krótszej wersji w 1965 roku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Afryka Południowa – region Afryki, obejmujący południową część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Południowej zalicza się:

  Reklama