Gra Roku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
„Gra Roku"

Gra Roku – nagroda corocznie przyznawana w ramach konkursu Planszowa Gra Roku. Celem konkursu jest wybranie najlepszych tytułów oraz przedsięwzięć, które związane są z nowoczesnymi grami planszowymi. Oprócz tego, główną ideą konkursu jest popularyzacja nowoczesnych gier planszowych oraz udowodnienie, że gry planszowe to rozrywka nie tylko dla dzieci. Nagroda Gra Roku przyznawana jest przez Kapitułę Konkursu grze wydanej w roku poprzednim.

Pierwotnie, w latach 1985–1993, nagroda była przyznawana przez magazyn „Świat Młodych”. Pomysł ponownego wszczęcia konkursu narodził się z końcem 2004 roku na forum dyskusyjnym portalu tematycznego Gry-Planszowe.pl.

Formuła konkursu[ | edytuj kod]

W konkursie początkowo przyznawane były tytuły w dwóch kategoriach: Gra Roku oraz Gra Roku – Wyróżnienie Graczy. Laureata pierwszego z nich wybierało, i nadal wybiera, grono ekspertów związanych z branżą (pracownicy firm wydawniczych, sklepów i publicyści niektórych mediów, zajmujący się grami planszowymi). Wyróżnienie Graczy otrzymywała gra, która zdobyła najwięcej głosów w publicznym plebiscycie prowadzonym poprzez stronę internetową wydarzenia.

W 2013 roku Wyróżnienie Graczy zastąpiła nagroda Zaawansowana Gra Roku. W 2017 roku miały miejsce kolejne zmiany. Obok głównej nagrody Gra Roku oraz istniejącej już Zaawansowanej Gry Roku, pojawiły się odznaczenia w kategoriach: Gra Roku dla Całej Rodziny oraz Gra Roku dla Dzieci. Oprócz wymienionych tytułów wprowadzono także następujące wyróżnienia: Najlepsza Gra Tematyczna, Najlepsza Grafika, Najlepszy Polski Autor oraz Najlepszy Debiut Roku. Dodatkowo, od 2017 roku, Kapituła Konkursu ma możliwość przyznania nieobowiązkowej Nagrody Specjalnej im. Michała Gościniaka. Jest to wyróżnienie dla osoby, instytucji lub przedsiębiorstwa, które działa w sposób bezinteresowny na rzecz społeczności graczy w Polsce oraz dba o jej rozwój.

Brak tytułu Gra Roku 2006[ | edytuj kod]

We wcześniejszych latach zwycięska gra opatrywana była datą roczną, reprezentującą okres wydania danej gry. W 2006 roku Kapituła Konkursu zdecydowała się zmienić numerację lat przyznawania nagrody. Laureaci, od tego czasu, otrzymują tytuł z datą roczną odbywania się wydarzenia (choć w plebiscycie uczestniczą, jak wcześniej, gry wydane w roku poprzednim). Przykładowo: gry wydane w 2006 roku walczą o tytuł Gra Roku 2007 na początku 2007 roku. Powstała przez to teoretyczna roczna przerwa w numeracji, choć w rzeczywistości zachowano ciągłość konkursu.

Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama