Government House (Canberra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Government House - budynek w Canberze, będący oficjalną rezydencją gubernatora generalnego Australii w stolicy federalnej.

Kevin Michael Rudd (ur. 21 września 1957 w Nambour) – australijski polityk, od 1998 deputowany do Izby Reprezentantów, lider Australijskiej Partii Pracy (ALP) w latach 2006-2010 i ponownie od czerwca do września 2013, dwukrotny premier Australii: od 3 grudnia 2007 do 24 czerwca 2010 oraz od 27 czerwca do 18 września 2013. Od 14 września 2010 do 22 lutego 2012 minister spraw zagranicznych w drugim gabinecie Julii Gillard.John Baird, 1. wicehrabia Stonehaven (ur. 27 kwietnia 1874, zm. 20 sierpnia 1941) – brytyjski polityk i dyplomata, członek Partii Konserwatywnej, w latach 1922-1924 minister transportu Wielkiej Brytanii, a od 1925 do 1931 gubernator generalny Australii.

Historia[ | edytuj kod]

Czasy kolonialne[ | edytuj kod]

W 1828 działkę, na której stoi dziś gmach Government House, otrzymał od korony brytyjskiej Henry Donnison. Trzy lata później sprzedał ją Francisowi Mowattowi, pracownikowi rządu kolonialnego Nowej Południowej Walii. Mowatt wzniósł na niej kamienny dom, który miał mu służyć jako rezydencja łowiecka. Posiadłość nosiła wówczas nazwę Yarralumla. W 1837 znów zmieniła właściciela, którym został Terence Aubrey Murray. Po śmierci małżonki Murraya w 1858, w wyniku zapisów intercyzy właścicielem Yarralumli został jego teść, pułkownik Augustus Gibbes, szef poboru ceł w Nowej Południowej Walii. W 1881 Gibbes sprzedał posiadłość, a nabywcą został Frederick Campbell. Tereny dzisiejszej Canberry miały wówczas charakter wybitnie rolniczy. Gdy Campbell kupił Yarralumlę, liczyła on 10,5 tysiąca hektarów. Pod jego zarządem powierzchnia posiadłości powiększyła się do 16 tysięcy hektarów. W latach 1891-1899 Campbell w dwóch etapach dokonał całkowitej zmiany zabudowy działki, zastępując kamienny dom nowym gmachem z cegły.

Henryk Wilhelm Fryderyk Albert Windsor, książę Gloucester (ur. 31 marca 1900 w Sandringham, zm. 10 czerwca 1974 w Barnwell Manor w Northamptonshire) – członek brytyjskiej rodziny królewskiej, syn króla Jerzego V i Marii Teck, córki Franciszka, księcia Teck. Jego starszymi braćmi byli królowie: Edward VIII i Jerzy VI, on sam był stryjem królowej Elżbiety II i gubernatorem generalnym Australii.Hektar – jednostka powierzchni używana między innymi w rolnictwie i leśnictwie. 1 hektar jest to pole powierzchni kwadratu o boku 100 m. Oznaczana symbolem ha.

Rezydencja rządowa[ | edytuj kod]

W 1909 Canberra została wybrana na przyszłą stolicę federalną zjednoczonej Australii. Wkrótce później rząd federalny kupił od Campbella jego posiadłość z przeznaczeniem na cele publiczne, jednak w pierwszych latach po tej decyzji nie służyła ona niczemu konkretnemu. W okresie I wojny światowej urządzono tam poligon wojskowy dla słuchaczy pobliskiej szkoły oficerskiej. W 1925 podjęto decyzję o przeznaczeniu posiadłości na siedzibę gubernatora generalnego i rozpoczęto rozbudowę istniejącego budynku. Pierwszym gubernatorem generalnym, który zamieszkał w gmachu, był lord Stonehaven. Ponieważ budynek był dalece skromniejszy niż dotychczasowa siedziba gubernatora w Melbourne, to gubernator przyjeżdżał do Canberry tylko na czas posiedzeń parlamentu. Do stałej przeprowadzki został zmuszony w 1930, kiedy to gmach w Melbourne zwrócono władzom stanu Wiktoria, które dotąd użyczały go władzom federalnym.

Canberra (wym. [ˈkænbᵊrə] lub [ˈkænbɛrə]), Kanbera – stolica Australii, miasto leżące w odległości 280 km od Sydney i 660 km od Melbourne w obrębie Australijskiego Terytorium Stołecznego. Jest największym miastem Australii położonym w środku lądu i 8. co do wielkości miastem kraju. Canberra ma 457 563 mieszkańców (2018). I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.

W 1939 została rozpoczęta kolejna przebudowa gmachu, która miała przygotować go na przyjęcie księcia Kentu, mającego objąć urząd gubernatora generalnego w listopadzie tego roku. Ostatecznie przyjazd księcia odłożono z powodu wybuchu II wojny światowej, zaś w 1942 zginął on w katastrofie lotniczej. Zamiast niego w 1944 funkcję gubernatora generalnego objął jego brat, książę Gloucester. Sam gmach uzyskał tymczasem formę architektoniczną, w której istnieje do dziś.

Gubernator generalny Związku Australijskiego (ang. Governor-General of the Commonwealth of Australia) – reprezentant Korony Brytyjskiej w Dominium Australii. Ma prawo mianowania ministrów i sędziów, rozwiązania parlamentu oraz sygnowania ustaw. Przewodniczy Federalnej Radzie Wykonawczej i jest nominalnym dowódcą Australijskich Sił Zbrojnych.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Galeria[ | edytuj kod]

 • Widok od podjazdu, którym przybywają oficjalni goście

 • Ścieżka w ogrodzie

 • Ceremonialna limuzyna gubernatora generalnego na podjeździe rezydencji

 • Ceremonia zaprzysiężenia Kevina Rudda na premiera Australii wewnątrz budynku

 • Stan z roku 1927, sprzed ostatniej przebudowy

  Wiktoria (ang. Victoria, VIC) – jeden ze stanów Australii, położony w południowo-wschodniej części kontynentu australijskiego. Odznacza się największą w kraju gęstością zaludnienia. Nowa Południowa Walia (ang. New South Wales, NSW) – najstarszy i najbardziej zaludniony stan Australii. Leży w południowo-wschodniej części kraju. Na północy graniczy ze stanem Queensland, od zachodu z Australią Południową, a od południa ze stanem Wiktoria. Ponadto sąsiaduje z Australijskim Terytorium Stołecznym, który jest enklawą wewnątrz Nowej Południowej Walii, oraz z Terytorium Jervis Bay, będącym półenklawą. Stolicą stanu i jego największym miastem jest Sydney.
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Historia Government House na stronie gubernatora generalnego Australii (ang.) [dostęp 2014-09-02]
 • Warto wiedzieć że... beta

  Jerzy, książę Kentu (Prince George, Duke of Kent), właśc. Jerzy Edward Aleksander Edmund (ur. 20 grudnia 1902 w Sandringham, zm. 25 sierpnia 1942 na stoku góry Morven) – książę Kentu, członek brytyjskiej rodziny królewskiej. Czwarty syn, a piąte dziecko króla Jerzego V i królowej Marii. Absolwent Eton. W latach 1919–1929 służył w Royal Navy. Żonaty (od 1934) z Mariną, księżniczką grecką. Ojciec trojga dzieci: Edwarda (ur. 9 października 1935), Aleksandry (ur. 25 grudnia 1936) i Michała (ur. 4 lipca 1942). 25 sierpnia 1942 zginął w katastrofie samolotu RAF Short Sunderland na stoku góry Morven w Szkocji.

  Reklama