Gotham (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gothamamerykański serial telewizyjny stworzony przez Bruno Hellera dla stacji FOX. Jego głównymi bohaterami są postacie występujące w komiksach wydawnictwa DC ComicsJames Gordon i Bruce Wayne (Batman), którzy zostali stworzeni przez Boba Kane’a. Gwiazdą serialu jest Ben McKenzie, który jest odtwórcą roli młodego detektywa Gordona. Reżyserem odcinka pilotażowego został Danny Cannon.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Jego amerykańska premiera miała miejsce 22 września 2014 roku. Serial powstaje dla stacji FOX, ale jego producentem jest Warner Bros. TV. W Polsce serial jest emitowany od 8 października 2014 roku przez stację Universal Channel. Po wyemitowaniu 10 odcinków przez Universal Channel serial został przeniesiony do emisji przez stację 13 Ulica.

Prokuratura okręgowa – powszechna jednostka organizacyjna prokuratury (jednostka organizacyjna prokuratury w pionie cywilnym).Fdb.pl Internetowa baza filmowa (fdb.pl) - polski serwis internetowy, poświęcony filmom i ludziom kina. Jedna z największych baz filmowych w Polsce, której autorami są sami użytkownicy. W dniu 19 marca 2012 roku zawierał informacje o 271.324 filmach i 13.659 serialach.

Fabuła Gotham skupia się na policji fikcyjnej metropolii Gotham City, a w szczególności Jamesie Gordonie, który w tym serialu wciąż jest detektywem, próbującym walczyć z plagą złoczyńców, którzy zamienią Gotham City w miasto bezprawia. W serialu mają być także obecni – lub już są – znani z komiksów przeciwnicy Batmana, m.in.: Pingwin, Riddler, Kobieta-Kot, Dwie Twarze, Joker Trujący Bluszcz i Strach na Wróble.

Poniżej znajduje się lista seriali na podstawie komiksów DC Comics, zawiera ona zarówno seriale aktorskie, jak i animowane.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

Fabuła[ | edytuj kod]

James Gordon (Ben McKenzie) jest synem byłego prokuratora okręgowego, a obecnie początkującym detektywem w policji miasta Gotham City, na czele której stoi kapitan Sarah Essen (Zabryna Guevara). Zaręczony z Barbarą Kean (Erin Richards), policjant chce przywrócić miasto do czasów jakie znał z dzieciństwa. Zostaje on przydzielony do twardego i zuchwałego Harveya Bullocka (Donal Logue).

John Doman (ur. 9 stycznia 1945 w Filadelfii w stanie Pensylwania) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny; m.in. zagrał główne role w serialach TV: Prawo ulicy (2002-08) i Prawdziwa historia rodu Borgiów (2011-14), w którym odtwarzał postać papieża Aleksandra VI.Benjamin McKenzie Schenkkan (ur. 12 września 1978 roku w Austin, w stanie Teksas) – amerykański aktor telewizyjny i filmowy.

Obaj muszą rozwikłać sprawę, która wstrząsała miastem, jaką było brutalne morderstwo małżeństwa miejscowych milionerów Thomasa i Marthy Wayne’ów. Na miejscu zbrodni Gordon poznaje 12-letniego syna Wayne’ów, Bruce’a (David Mazouz), który przeżył napad i był świadkiem całego zdarzenia. Młody detektyw nawiązuje więź z chłopcem i poruszony jego stratą przysięga, że odnajdzie sprawcę śmierci jego rodziców. Odtąd jedynym opiekunem Bruce’a zostaje lokaj rodziny Wayne’ów, Alfred (Sean Pertwee), zaś Gordon, balansując na granicy prawa, będzie spotykać gangsterkę Fish Mooney (Jada Pinkett Smith).

Gotham City – fikcyjne miasto pojawiające się w komiksach DC, najlepiej znane jako siedziba Batmana. Po raz pierwszy zostało jako taka określone w komiksie Batman #4 (zima 1940).Fox (Fox Broadcasting Company) – amerykańska sieć telewizyjna, nadająca od 9 października 1986 roku. Wchodzi w skład Fox Entertainment Group będącą częścią News Corporation.

W trakcie śledztwa przyjdzie mu spotkać szereg innych osób w Gotham, które w przyszłości staną się superzłoczyńcami, m.in. Selinę Kyle (Camren Bicondova) i Oswalda Cobblepota (Robin Lord Taylor). Przyjaźń Gordona i osieroconego dziedzica fortuny Wayne’ów potrwa przez lata i będzie miała wpływ na decyzję chłopca o staniu się mścicielem.

DC Comics, Inc. (założone pierwotnie w 1934 jako National Allied Publications) – jedno z największych amerykańskich wydawnictw komiksowych z siedzibą w Nowym Jorku. Oficjalnie powstało ono w 1937 roku. Obecnie jest częścią koncernu medialnego Time Warner.Two Face, w Polsce znany jako Dwie Twarze, Dwutwarz bądź Podwójna twarz – postać fikcyjna z serii komiksów o Batmanie. Alter ego prokuratora okręgowego Gotham City Harveya Denta.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

James Gordon (pełne nazwisko James „Jim” Worthington Gordon) – fikcyjna postać drugoplanowa, pojawiająca się przede wszystkim w komiksach z udziałem Batmana wydawanych przez DC Comics. Autorami postaci są Bill Finger i Bob Kane. Po raz pierwszy pojawił się w komiksie w Detective Comics vol. 1 #27 w maju 1939 roku. Był pierwszym pomocnikiem Batmana ukazanym w komiksie.
Sean Pertwee (ur. 4 czerwca 1964 w Londynie) – brytyjski aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i głosowy. Znany jest on przede wszystkim z roli Dr. Talbota z brytyjskiego filmu gatunku thriller i science-fiction pt. Doomsday oraz z roli Alfreda Pennywortha z amerykańskiego serialu kryminalnego pt. Gotham.
Jada Pinkett Smith (ur. 18 września 1971 Baltimore, Maryland) – amerykańska aktorka. Żona Willa Smitha, matka Jadena Smitha i Willow Smith.
Michael Chiklis (ur. 30 sierpnia 1963 w Lowell, Massachusetts, USA) – amerykański aktor, zdobywca Nagrody Emmy i Złotego Globu. Jest znany, m.in. z grania w dwóch serialach policyjnych: The Commish i The Shield oraz z roli w Fantastycznej Czwórce. Od czerwca 1992 roku ma żonę – Michelle Morán, z którą ma dwie córki, Autumn (1993) i Odessę (1999). Chiklis płynnie mówi po angielsku, grecku i hiszpańsku.
Serial telewizyjny – wieloodcinkowy program telewizyjny, zazwyczaj mający określoną strukturę narracyjną i utrzymany w określonej konwencji (np. dramatu, komedii, science-fiction, horroru) lub łączący różne konwencje.
Poniżej znajduje się lista odcinków serialu telewizyjnego Gotham – emitowanego przez amerykańską stację telewizyjną FOX od 22 września 2014 roku. W Polsce jest emitowany od 8 października 2014 roku przez Universal Channel.
Crystal Reed (ur.6 lutego 1985) - amerykańska aktorka. Najbardziej znana z roli Denise w filmie Skyline (film) oraz Allison Argent w serialu Teen Wolf: Nastoletni wilkołak.

Reklama