Gosford Park

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gosford Park (ang. Gosford Park) – film z roku 2001 w reżyserii Roberta Altmana.

Maggie Smith, właśc. Dame Margaret Natalie Smith Cross (ur. 28 grudnia 1934 w Ilford, Essex) − brytyjska aktorka filmowa i teatralna. W swojej karierze otrzymała wiele nagród i zaszczytów m.in. Order Imperium Brytyjskiego w 1970 roku, co daje jej prawo używania tytułu Dame. Znana jest ze swoich charakterystycznych ról kostiumowych.Złote Globy za rok 2001 - uroczysta ceremonia wręczenia nagród Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej w Hollywood odbyła się w niedzielę, 20 stycznia 2002, w hotelu Beverly Hills w Los Angeles.

Fabuła[ | edytuj kod]

Anglia. Listopad 1932. Do rezydencji sir Williama McCordle'a przybywają krewni i znajomi. W gronie arystokratów znajduje się też miejsce dla aktora Ivora Novello (postać autentyczna) i dla amerykańskiego producenta filmowego. Wokół gości krząta się liczna służba. Podczas uroczystej kolacji wieńczącej polowanie właściciel posiadłości zostaje zamordowany.

Tom Hollander (ur. 25 sierpnia 1967 w Oksfordzie) − angielski aktor, absolwent wydziału literatury na Uniwersytecie Cambridge.Jenny Beavan (ur. 1950 w Londynie) – brytyjska projektantka kostiumów filmowych i teatralnych. Laureatka dwóch Oscarów za najlepsze kostiumy do filmów Pokój z widokiem (1986) Jamesa Ivory’ego i Mad Max: Na drodze gniewu (2015) George’a Millera. Była nominowana do Oscara dziesięciokrotnie. Zdobyła też trzy nagrody BAFTA.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Robert Elmer Balaban (ur. 16 sierpnia 1945, w Chicago) – amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy.
Alan Arthur Bates (ur. 17 lutego 1934 w Allestree, zm. 27 grudnia 2003 w Londynie) – brytyjski aktor filmowy i teatralny, sir.
IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
Julian Alexander Kitchener-Fellowes (ur. 17 sierpnia 1949 w Kairze), brytyjski aktor, scenarzysta i reżyser filmowy. Zdobywca Oscara i nagrody Emmy.
Jeremy Philip Northam (ur. 1 grudnia 1961 w Cambridge) – angielski aktor. Po wielu rolach telewizyjnych, zwrócił na siebie uwagę jako George Knightley w ekranizacji powieści Jane Austen Emma (1996). Wystąpił między innymi w filmach takich jak Amistad (1997), Gosford Park (2001) i Enigma (2001). Zagrał także Tomasza More’a w serialu Showtime Dynastia Tudorów (2007-2008) i jako Anthony Eden w serialu Netflix The Crown (2016-2017).
55. ceremonia rozdania nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych miała miejsce 24 lutego 2002 roku. Najwięcej statuetek, bo aż cztery, otrzymał film Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia.
Geraldine Somerville (właściwie Geraldine Margaret Agnew-Somerville, ur. 19 maja 1967 w hrabstwie Meath) – brytyjska aktorka urodzona w Irlandii. W serii filmów o Harrym Potterze gra jego matkę - Lily Evans (Potter), która zginęła z rąk Lorda Voldemorta.

Reklama