• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Goriaczewodskij

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Kraj Stawropolski (ros. Ставропольский край) – jednostka administracyjna Rosji w Północnokaukaskim Okręgu Federalnym ze stolicą w Stawropolu.
  Piatigorsk (ros. Пятигорск) – miasto w południowej Rosji, w Kraju Stawropolskim, na Przedkaukaziu. Stolica Północnokaukaskiego Okręgu Federalnego. Położone na zboczu góry Maszuk, nad rzeką Podkumok (dopływ Kumy), na wysokości ok. 600 metrów nad poziomem morza.

  Goriaczewodskij (ros. Горячеводский) – osiedle typu miejskiego w Rosji, w Kraju Stawropolskim, w okręgu miejskim Piatigorska, na prawym brzegu rzeki Podkumok. W 2020 roku liczyło ok. 36,1 tys. mieszkańców.

  Stanica kozacka – na Rusi (i później w Imperium Rosyjskim) kozacka jednostka administracyjno-osiedleńcza niższego rzędu, najczęściej utożsamiana z wsią.

  Miejscowość powstała w 1825 roku jako stanica Goriaczewodskaja. W 1966 roku otrzymałą status oiedla typu miejskiego.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.734 sek.