• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gorey - Jersey

  Przeczytaj także...
  Zamek Mont Orgueil (ang. Mont Orgueil Castle, Gorey Castle; jèrriais: Mount Pride lub Haughty Mount) – zamek na wyspie Jersey w miejscowości Gorey (Saint Martin). Saint Helier (lub St. Helier), w języku Jèrriais St Hélyi - stolica i największy port na Jersey, jednej z Wysp Normandzkich. Miasto jest położone na południowym wybrzeżu wyspy. Zamieszkuje je ok. 28.000 mieszkańców, co stanowi ok. 1/3 populacji wyspy. W języku francuskim nosi nazwę Saint Hélier (lub St. Hélier). W centrum miasta znajduje się wzgórze, na którym mieści się Fort Regent, oraz ok. 100 metrów od brzegu Elizabeth Castle, do którego da się dojść tylko w czasie odpływu.
  Jersey (Baliwat Jersey) – dependencja Korony brytyjskiej obejmująca administracyjnie wyspę Jersey, jedną z Wysp Normandzkich oraz kilkadziesiąt sąsiednich, niezamieszkałych wysepek, de facto terytorium zależne. Oficjalną władzę sprawuje gubernator, który w Jersey nosi tytuł "Książę Normandii", działający w imieniu królowej brytyjskiej, przez nią powoływany i odwoływany. Praktyczną władzę sprawuje rząd wybierany w wyborach.

  Gorey (Jèrriais: Gouôrray ) – niewielka miejscowość na wyspie Jersey. Znajduje się w niej mały port rybacki oraz zamek Mont Orgueil.

  Dawniej Gorey było wioską utrzymującą się głównie z rybołówstwa, obecnie dzięki twierdzy górującej nad miasteczkiem zmienia się ona w miejscowość turystyczną, jednak połowy ryb i owoców morza dalej odgrywają ważną rolę w życiu mieszkańców.

  Historia[ | edytuj kod]

  Miejscowość jako najbliżej położone miejsce na wyspie w stosunku do kontynentu od dawna miała strategiczne znaczenie. Między innymi dlatego w tym miasteczku znajduje się zamek Mont Orgueil, który zbudowano w latach 1204–1450 w celu ochrony wyspy przed francuskimi najazdami. Oprócz funkcji obronnych zamek w Gorey do końca XVI wieku pełnił również funkcję siedziby gubernatorów Jersey.

  Jèrriais jest uznawany za odrębny język, najbliższy językowi normandzkiemu lub za dialekt tego języka. Jest używany na Jersey, jednej z Wysp Normandzkich. W ciągu ostatniego wieku jest coraz bardziej wypierany przez angielski zarówno w oświacie, handlu jak i administracji. Podobny do niego język dgèrnésiais jest używany na sąsiedniej wyspie Guernsey. Na wyspie Sark (kolejnej z Wysp Normandzkich), na której w XVI w. osiedlili się koloniści z Jersey, istnieje odmiana Jèrriais, zwana sercquiais. Osoby posługujące się tymi językami mogą zrozumieć zarówno siebie nawzajem, jak i tych pochodzących z kontynentalnej Francji mówiących językiem normandzkim.Wehrmacht – całość sił zbrojnych III Rzeszy Niemieckiej z wyłączeniem Waffen-SS, utworzona 16 marca 1935 ustawą o powszechnym obowiązku służby wojskowej, która stanowiła jednostronne zerwanie klauzul militarnych traktatu wersalskiego (1919).

  W czasie niemieckiej okupacji wyspy (1940–1945) w zamku górującym nad Gorey stacjonowali żołnierze Wehrmachtu, a w zamku dobudowywano nowoczesne fortyfikacje (które starano się budować tak, by wtapiały się i pasowały do średniowiecznego zamku).

  Galeria[ | edytuj kod]

 • Widok na miasteczko z murów zamku Mont Orgueil (Jersey)

 • Widok na port Gorey z murów zamku

  Południe (symbol S, od ang. south) – jedna z czterech głównych stron świata. Odnosi się do kierunku, w którym znajduje się południowy biegun geograficzny Ziemi. Na kompasie jest to (w przybliżeniu) azymut 180°, gdyż biegun geomagnetyczny nie pokrywa się z geograficznym (deklinacja magnetyczna).Rybołówstwo – gałąź gospodarki obejmująca pozyskiwanie (połów) ryb i innych zwierząt oprócz wielorybów (wielorybnictwo), między innymi skorupiaków i mięczaków (frutti di mare – owoce morza) oraz roślin wodnych w celach spożywczych. Organizmy te wydobywa się zarówno na morzach i oceanach, jak i w rzekach i jeziorach, w celu ich spożycia lub dalszego przetworzenia (przemysł rybny). Rybołówstwo dzieli się na przybrzeżne i pełnomorskie. Pierwotnie obok zbieractwa i łowiectwa stanowiło podstawę utrzymania się społeczeństw (mezolit).
 • Pocztówka z widokiem na Gorey (ok. 1880-1900), oprócz zamku i zabudowań widać na niej stację na nieistniejącej już kolei Saint Helier - Gorey

 • Widok na miasteczko z południa

 • Uliczka w Gorey

 • Kościół w Gorey

 • Centrum Gorey

  Port morski – rodzaj portu wodnego, położonego nad oceanem, morzem lub morskimi wodami wewnętrznymi danego państwa. Tworzą go akweny i obszar lądowy oraz związana z nimi infrastruktura portowa. Jest podstawowym punktem umożliwiającym żeglugę, transport morski i ruch pasażerski.
 • Miasteczko Gorey, widok z portu

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Insiders’ Guide: Gorey Village, Visit Jersey, 14 października 2016 [dostęp 2020-10-18] (ang.).
  2. Insiders’ Guide: Gorey Village, Visit Jersey, 14 października 2016 [dostęp 2020-10-18] (ang.).
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.799 sek.