Gorefest

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gorefest – holenderski zespół muzyczny wykonujący death metal. Powstał w 1989 roku w Goes z inicjatywy wokalisty i basisty Jana Chrisa de Koeijera, gitarzystów Franka Harthoorna i Alexa van Schaika oraz perkusisty Marca Hoogendoorna.

Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Edward R. Warby (ur. 7 marca 1968 w Rotterdamie) – perkusista znany z grania w grupie Gorefest i w projekcie Ayreon. W 1982 dołączył do zespołu Agressor, a następnie grał w grupie Elegy od 1987 roku. W 1992 zastąpił poprzedniego perkusistę zespołu Gorefest. Dołączając się do zespołu musiał przygotować się do sesji nagraniowej albumu False. Przerobienie całości materiału zajęło mu dwa tygodnie, dlatego producent muzyczny Colin Richardson nazwał go Szybki Eddy. Po rozpadzie Gorefest w 1999, wziął udział w reaktywacji zespołu w 2004 roku.

11 sierpnia 1991 roku nakładem oficyny Foundation 2000 do sprzedaż trafił debiutancki album długogrający Gorefest pt. Mindloss. Materiał został zarejestrowany we współpracy z brytyjskim producentem muzycznym Colinem Richardsonem. Po premierze płyty z zespołu odeszli Hoogendoorn i Van Schaik, który zastąpili, odpowiednio Ed Warby i Boudewijn Bonebakker. Na początku 1992 roku zespół udał się do USA gdzie koncertował jako support Death. 15 października nakładem niemieckiej wytwórni muzycznej Nuclear Blast ukazał się drugi album grupy pt. False.

Death – amerykańska grupa muzyczna, jeden z prekursorów gatunku death metal. Zespół powstał w 1983 roku z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Chucka Schuldinera, pod nazwą Mantas, dopiero w grudniu 1984 r. zmieniono nazwę na Death. Zespół został rozwiązany w 2001 roku wraz ze śmiercią Schuldinera w grudniu tego samego roku. Według danych z 2003 roku wydawnictwa zespołu w samych Stanach Zjednoczonych sprzedały się w nakładzie 368 184 egzemplarzy.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Do prac nad płytą muzycy zaangażowali producenta muzycznego Pete'a Colemana, znanego m.in. ze współpracy z Napalm Death. Pod koniec roku formacja intensywnie koncertowała w Europie poprzedzając m.in. amerykańską formację Deicide. Rok później grupa dała szereg koncertów w ramach objazdowego festiwalu Full Of Hate Osterfestival w Europie, m.in. u boku Cannibal Corpse i Carcass. 13 czerwca 1994 roku został wydany trzeci album długogrający kwartetu zatytułowany Erase. Zespół zaprezentował premierowe nagrania m.in. podczas letnich festiwali Lowlands w Holandii oraz Ultrabrutal w Portugalii.

Jan Chris de Koeijer (ur. 20 października 1966 roku w Yerseke) - holenderski wokalista, gitarzysta basowy, muzyk i kompozytor. De Koeijer współpracował z takimi grupami muzycznymi jak Gorefest, Ayreon czy ColdPopCulture.Goes – miasto w południowo-zachodniej Holandii w prowincji Zelandia. Miasto jest siedzibą gminy Goes. Według spisu ludności z roku 2010 miasto liczy 26 920 mieszkańców. W miejscowości znajduje się stacja kolejowa Goes. W 1572 pod Goes miała miejsce bitwa.

W 1995 roku grupa wzięła udział w tournée Festival of Hate wraz z najpopularniejszymi ówczesnymi zespołami deathmetalowymi, w tym m.in. takimi jak: Grave i Unleashed. 10 czerwca 1996 roku ukazał się czwarty album formacji pt. Soul Survivor. Również w czerwcu kwartet wystąpił na festiwalach With Full Force w Niemczech oraz Graspop Metal Meeting w Belgii. Następnie na przełomie września i października grupa dała szereg koncertów w Europie w ramach Out Of The Dark Festival u boku zespołów Moonspell, Rotting Christ, Samael oraz Theatre of Tragedy. 23 lutego 1998 roku ukazał się piąty album studyjny zespołu pt. Chapter 13. Nagrania były promowane podczas europejskiej trasy koncertowej u boku Judas Priest. Grupa wystąpiła także m.in. na festiwalach Metalmania w Polsce oraz Dauwpop w Belgii. Z końcem roku, u szczytu popularności formacja została rozwiązana.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Samael – szwajcarska grupa metalowa założona w 1987 roku. Początkowo wykonująca black metal, później jej styl wyewoluował do metalu industrialnego. Zaliczana wraz z m.in. Mayhem czy Darkthrone do tzw. drugiej fali black metalu z przełomu lat 80. i 90. XX wieku. Do dziś ukazało się dziewięć albumów studyjnych grupy.

W 2004 roku zespół wznowił działalność oraz rozpoczął prace nad albumem studyjnym. W marcu 2005 roku muzycy podpisali kontrakt wydawniczy z wytwórnią Nuclear Blast. 28 października tego samego roku do sprzedaży trafił szósty album studyjny formacji zatytułowany La Muerte. Materiał był promowany teledyskiem do utworu "For The Masses", który wyreżyserował Maurice Swinkels. 6 sierpnia 2007 roku ukazał się siódmy album studyjny Gorefest pt. Rise To Ruin. Materiał był promowany podczas europejskiego tournée w którym uczestniczyły ponadto zespoły Before The Fall oraz One Man Army and the Undead Quartet. W 2008 roku muzycy kontynuowali występy sceniczne w całej Europie. Grupa wystąpiła m.in. w warszawskim klubie Stodoła z okazji jubileuszu dwudziestopięciolecia działalności zespołu Vader.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Carcass – brytyjski zespół grający death metal/goregrind, utworzony w 1985 r. przez gitarzystę Napalm Death, Billa Steera razem z perkusistą Kenem Owenem. Zespół powstał w Liverpoolu. Na ich pierwszej taśmie demo, Sanjiv nagrał partie wokalne. W 1987 roku, basista i wokalista Jeffrey Walker, z grupy Electro Hippies, dołączył do ich składu. Carcass jest uważany przez wielu za jeden z najbardziej wpływowych i utalentowanych zespołów na scenie deathmetalowej.

W 2009 roku zespół Gorefest został rozwiązany. Muzycy swą decyzję umotywowali satysfakcją z osiągnięć oraz brakiem możliwości dalszego rozwoju artystycznego.

Muzycy[ | edytuj kod]Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Cannibal Corpse - amerykańska grupa muzyczna wykonująca death metal. Powstała w 1988 roku w Buffalo w stanie New York. Według danych z 2003 roku wydawnictwa zespołu w samych Stanach Zjednoczonych sprzedały się w nakładzie 558 929 egzemplarzy. Jednym z najsłynniejszych fanów zespołu jest Jim Carrey, dzięki któremu Cannibal Corpse wystąpili w filmie Ace Ventura: Psi detektyw wykonując w nim utwór "Hammer Smashed Face".
Napalm Death – angielska grupa muzyczna powstała w 1981 roku w Meriden w pobliżu Coventry. W początkowym okresie działalności zespół wykonywał hardcore punk. W latach późniejszych zawrócił się w stronę takich gatunków jak grindcore i death metal. W swej twórczości zespół poruszył takie zagadnienia jak nienawiść, agresja, polityka czy religia. Z kolei wokalista Mark "Barney" Greenway oraz pozostali członkowie Napalm Death wielokrotnie wyrazili sprzeciw na temat zjawiska rasizmu i wojen.
Deicide (ang. bogobójstwo) - amerykańska grupa muzyczna wykonująca death metal, poruszając w swej twórczości zagadnienie satanizmu. Do 2008 roku zespół wydał dziewięć albumów studyjnych pozytywnie oceniane zarówno przez fanów jak i krytyków muzycznych. Według danych z 2003 roku wydawnictwa zespołu w samych Stanach Zjednoczonych sprzedały się w nakładzie 481 131 egzemplarzy.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Moonspell - portugalska grupa grająca muzykę, którą klasyfikuje się jako połączenie black i gothic metalu. Powstała w roku 1989 jako Morbid God, a w roku 1992 muzycy przyjęli obecną nazwę. Podczas swojej długoletniej działalności zespół balansował pomiędzy wieloma gatunkami muzyki metalowej, niejednokrotnie umieszczając także elementy muzyki ludowej.
Judas Priest – brytyjska grupa muzyczna założona w 1969 roku w Birmingham (hrabstwo West Midlands) w Anglii , znana głównie z dwóch gitar prowadzących i mającego dużą skalę głosu wokalisty śpiewającego w sposób operowy. Zespół sprzedał ponad 50 milionów albumów na całym świecie.
Grave – szwedzka grupa muzyczna wykonująca death metal. Grupa powstała w 1988 roku w szwedzkiej miejscowości Visby. Do 2008 roku grupa wydała osiem albumów studyjnych pozytywnie ocenianych zarówno przez fanów, jak i krytyków muzycznych. Wielokrotnie koncertowała w Polsce, m.in. podczas festiwalu Metalmania w Katowicach.

Reklama