Gordon (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gordon (ang. Gordon River) – rzeka położona na Tasmanii, o długości 186 km. Rzeka Gordon wypływa z Parku Narodowego Franklin-Gordon Wild Rivers i płynie przez samorząd terytorialny West Coast Council i ostatecznie wpada do Macquarie Harbour na zachodnim wybrzeżu.

Franklin-Gordon Wild Rivers National Park- park narodowy położony na Tasmanii, 117 km na zachód od Hobart. Nazwa parku pochodzi od dwóch głównych rzek, które płyną w jego granicach: Franklin i Gordon.Zapora Gordon (ang. Gordon River Dam lub Gordon Dam) – zapora wodna zlokalizowana na rzece Gordon na Tasmanii. Wysokość tamy wynosi 140 m, szerokość 192 m. Zapora Gordon jest najwyższą tamą na Tasmanii, a piątą w Australii. Elektrownia wodna Gordon Power Station dostarcza 13% energii na Tasmanii.

Główne dopływy: Serpentine i Franklin. Na rzece zlokalizowana jest zapora wodna Gordon.

Tasmania – wyspa u południowo-wschodnich wybrzeży kontynentu australijskiego, a zarazem najmniejszy stan Australii. W skład stanu Tasmania wchodzą też mniejsze wyspy w Cieśninie Bassa oraz wyspa Macquarie - pow. 128 km² (w południowej części Oceanu Indyjskiego).

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Australian Bureau of Statistics: Statistics - Tasmania, 2006 (ang.). [dostęp 20 lutego 2009].
Reklama