Google Chrome

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Google Chrome, wymowa: [ɡuːɡəl krəʊm] – darmowa przeglądarka internetowa rozwijana przez Google. Jej kod został napisany w oparciu o rozwiązania open source częściowo oparte na innych aplikacjach (m.in. WebKit i Mozilla), z wyjątkiem wersji na iOS. Od wydania wersji 28 przeglądarka wykorzystuje silnik Blink. Przeglądarkę tę charakteryzuje oszczędność miejsca, jakie zajmuje interfejs.

Renderowanie (od ang. rendering) – przedstawienie informacji zawartych w dokumencie elektronicznym w formie najbardziej właściwej dla danego środowiska (np. wizualnie, w tym na ekranie i w druku, czy dźwiękowo). Mechanizm odpowiedzialny w programie komputerowym za renderowanie nazywa się mechanizmem renderującym (ang. rendering engine, czasem silnik renderujący) lub rendererem (z ang.).Google Chrome OS – system operacyjny tworzony przez firmę Google. Głównym zadaniem systemu ma być uruchamianie aplikacji internetowych. Kod źródłowy systemu jest otwarty. Pierwsze informacje o pracach pojawiły się 7 czerwca 2009 roku, zaś oficjalna premiera systemu została zapowiedziana na druga połowę 2010 roku. Chrome OS bazuje na jądrze Linuksa, docelowo ma uruchamiać się jedynie na wybranych przez Google urządzeniach. Interfejs systemu jest minimalistyczny, a głównym narzędziem zastępującym klasyczną analogię biurka, jest specjalna wersja przeglądarki internetowej Chrome. Ponieważ przeglądarka ma wbudowany odtwarzacz, będzie jedyną aplikacją obecną domyślnie w urządzeniu. Docelowa grupa użytkowników Chrome OS to osoby spędzające dużo czasu w internecie.

Pierwsza wersja beta została wydana 2 września 2008, a pierwsza stabilna wersja została udostępniona 11 grudnia 2008. Według serwisu Statcounter.com w styczniu 2019 roku był najczęściej używaną przeglądarką internetową na świecie i używało jej 61,72% internautów. Według serwisu Netmarketshare.com w styczniu 2019 używana była przez około 67,29% internautów. W Polsce jej udział w styczniu 2019 jej udział wyniósł 26,16% oraz 33,69% na urządzeniach mobilnych, a na początku 2020 roku było to już łącznie ponad 70%.

Presto – silnik do wyświetlania stron WWW stworzony przez firmę Opera Software. Jest wykorzystywany w przeglądarce Opera począwszy od wersji 7.0, aż do wersji 12, niezależnie od platformy i systemu operacyjnego.Mozilla Firefox – otwarta przeglądarka internetowa oparta na silniku Gecko, stworzona i rozwijana przez Korporację Mozilla oraz ochotników. Obecnie zajmuje trzecią pozycję (z udziałem 18,11% w październiku 2013) w rankingu najpopularniejszych przeglądarek na świecie pod względem liczby użytkowników oraz pierwszą w Polsce z udziałem w wysokości 39,78% (dane z okresu 21–27.10.2013).

Historia[ | edytuj kod]

Google Chrome został publicznie wydany jako wersja beta dla systemu Microsoft Windows 2 września 2008 w 43 językach. Przeglądarka szybko zdobyła ok. 1% udziałów w rynku, mimo że była dostępna tylko dla systemu Windows. Do października 2008 udział przeglądarki spadł do 0,69%, by w grudniu znów podnieść się do 1%.

Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone. Microsoft Edge (pierwotnie opracowany pod kryptonimem Project Spartan) – przeglądarka internetowa firmy Microsoft, aktualnie w fazie rozwoju. Oficjalnie zaprezentowana 21 stycznia 2015 roku, a pierwszy raz wydana w wersji testowej 30 marca 2015 roku. Pierwszy raz pojawi się w systemie Windows 10, którego premiera zaplanowana jest na 29 lipca 2015 roku. Microsoft Edge będzie domyślną przeglądarką nowego systemu, zastąpi Internet Explorer 11 i będzie obsługiwana przez komputery PC, smartfony i tablety.

Na początku stycznia 2009 serwis news.cnet.com doniósł, że Google planuje wydanie przeglądarki na systemy macOS i Linux w pierwszej połowie roku. Pierwsze oficjalne wersje deweloperskie pojawiły się 4 czerwca 2009, jednak Google ostrzegało, że to są wczesne wersje nienadające się do codziennego korzystania.

Wersje beta dla macOS i Linux pojawiły się w grudniu 2009. Google Chrome 5.0, który ukazał się 25 maja 2010, był pierwszą stabilną wersją na wszystkie trzy systemy.

Cykl życia programu – seria kolejnych zmian programu, w trakcie których sukcesywnie odbywa się dodawanie nowych funkcji oraz usuwanie powstających w trakcie rozwoju błędów (tzw. bugów).Słowo Mozilla powstało jako nazwa kodowa silnika dla przeglądarki Netscape Navigator. Powstało ono z połączenia słów Mosaic (nazwy jednej z pierwszych przeglądarek) i killer (ang. zabójca).

11 stycznia 2011 menedżer produktu Chrome, Mike Jazayeri, ogłosił, że obsługa kodeków wideo H.264 dla odtwarzacza HTML5 zostanie usunięta z Chrome, powołując się na potrzebę dostosowania przeglądarki do obecnie dostępnych otwartych kodeków dostępnych w projekcie Chromium, na którym opiera się Chrome. Mimo to 6 listopada 2012 Google wydało wersję Chrome dla systemu Windows, która dodała sprzętowe dekodowanie wideo H.264. W październiku 2013 Cisco ogłosiło, że otworzyło swoje kodeki H.264 i pokryje wszystkie wymagane opłaty.

Google Polska (właściwie Google Poland sp. z o.o.) — polski oddział firmy Google założony w 2005 roku. 28 kwietnia 2010 w Polsce dla Google pracowało w trzech miastach łącznie 200 osób.Acid2 to test opracowany przez organizację Web Standards Project (WaSP), który ma pomóc przeglądarkom internetowym w spełnieniu standardów internetowych wyznaczanych przez organizację W3C.

7 lutego 2012 Google została wydana wersja beta Google Chrome na urządzenia z systemem Android 4.0.

W 2013 roku Google opracował własny silnik o nazwie Blink, który zastąpił dotychczas używany silnik WebKit.

W maju 2017 roku Google ogłosił wersję przeglądarki Chrome dla urządzeń rozszerzonej rzeczywistości i urządzeń wirtualnej rzeczywistości.

Na sierpień 2020, Google zapowiedziało wdrożenie do Google Chrome mechanizmu, mającego na celu zablokowanie ciężkich reklam, które spowalniają działanie urządzenia.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Blink – silnik przeglądarki internetowej opracowany przez Google jako część projektu Chromium, zaprezentowany w kwietniu 2013 roku. Jest to fork komponentu WebCore silnika WebKit (od rewizji 147503) i jest wykorzystywany w przeglądarce Chrome (od wersji 28), Opera (od wersji 15) i Yandex Browser.

Kanały dystrybucyjne[ | edytuj kod]

Kanały dystrybucyjne umożliwiają różnym użytkownikom aktualizowanie programu na bieżąco pozostając w tym samym miejscu cyklu życia programu.

 • kanał stabilny (ang. stable channel) – wersje dla użytkowników końcowych. Wersja stabilna aktualizowana jest automatycznie (zgodnie z cyklem wydawniczym Google) co 6 tygodni.
 • kanał beta (ang. beta channel) – wersje beta, czyli z nadchodzącymi rozwiązaniami, które zostały wstępnie przetestowane. Aktualizacje następują średnio co miesiąc.
 • kanał deweloperski (ang. dev channel) – wersje alfa, po pobieżnych testach, dla osób, które chcą wiedzieć nad jakimi zmianami pracują programiści. Aktualizacje raz w tygodniu.
 • canary build – wersje robocze, budowane zaraz po wprowadzeniu zmian przez programistów. Google nie daje żadnych gwarancji na poprawne funkcjonowanie, czy nawet uruchomienie się takiej przeglądarki. W tej edycji program domyślnie przesyła statystyki o użytkowania funkcji i raporty po krytycznym zamknięciu programu.
 • Spółgłoska zwarta miękkopodniebienna dźwięczna – rodzaj dźwięku spółgłoskowego występujący w językach naturalnych, oznaczany w międzynarodowej transkrypcji fonetycznej IPA symbolem [ɡ].Chromium – otwarty projekt przeglądarki internetowej, z którego Google Chrome, Opera, Vivialdi i SlimJet czerpią kod źródłowy.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Acid3 – kolejny test z serii Acid, który ma pomóc przeglądarkom internetowym w spełnieniu standardów internetowych wyznaczanych przez organizację W3C.
  JavaScript, JS – skryptowy język programowania, stworzony przez firmę Netscape, najczęściej stosowany na stronach internetowych. Pod koniec lat 90. XX wieku organizacja ECMA wydała na podstawie JavaScriptu standard języka skryptowego o nazwie ECMAScript. Głównym autorem JavaScriptu jest Brendan Eich.
  SpiderMonkey – kodowa nazwa pierwszego silnika JavaScript napisanego przez Brendana Eicha z filmy Netscape Communications, a później rozwijanego jako open source. Obecnie projekt jest kierowany przez Fundację Mozilla. SpiderMonkey jest napisany w języku C i zawiera kompilator, interpreter, dekompilator, garbage collector oraz standardowe klasy. Sam w sobie nie dostarcza środowiska takiego jak Obiektowy model dokumentu (Document Object Model) (DOM).
  Internet Explorer, IE (oficjalnie Windows Internet Explorer; dawniej Microsoft Internet Explorer, MSIE) – przeglądarka internetowa (dosł. Eksplorator Internetu), produkt amerykańskiej firmy Microsoft.
  Cisco Systems, Inc. – amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne, największe w branży sieciowej na świecie. Firma ma siedzibę w San Jose, w stanie Kalifornia – w sercu Doliny Krzemowej.
  Mozilla Firefox – otwarta przeglądarka internetowa oparta na silniku Gecko, stworzona i rozwijana przez Korporację Mozilla oraz ochotników. Obecnie zajmuje trzecią pozycję (z udziałem 18,11% w październiku 2013) w rankingu najpopularniejszych przeglądarek na świecie pod względem liczby użytkowników oraz pierwszą w Polsce z udziałem w wysokości 39,78% (dane z okresu 21–27.10.2013).
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama