Gonzales (muzyk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gonzales lub Chilly Gonzales (właściwie Jason Beck) (ur. 20 marca 1972 w Montrealu) – pochodzący z Kanady muzyk i pianista, pochodzenia żydowskiego.

Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Uznawany jest za ekscentrycznego twórcę i performera, głównie muzyki electro i electro-soul, z wykorzystaniem elementów różnych gatunków muzycznych np. melorecytacji znanej z muzyki rap. Współpracował również z twórcami electroclashu, takimi jak Peaches, Louie Austen czy Taylor Savvy. Stale współpracuje z innymi artystami o podobnych zainteresowaniach muzycznych np. z Leslie Feist czy z Mocky.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Przed rozpoczęciem kariery solowej, w roku 1990, był członkiem kanadyjskiego zespołu Sun grającego rock alternatywny. Gonzales przez kilka lat mieszkał w Berlinie Wschodnim i związany był z niewielką niezależną wytwórnią fonograficzną Kitty-Yo, gdzie wydał trzy longplaye, pracował także w klubach europejskich jako MC. W 2005 roku przeniósł się do Paryża, gdzie wydał solową płytę z muzyką fortepianową.

Master of Ceremony (MC, z ang. mistrz ceremonii) – w muzyce rap, reggae i pokrewnych, raper zabawiający publiczność rymowaną improwizacją, często na zaproponowane przez nią tematy.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

Dyskografia[ | edytuj kod]

Jako Jason Beck

 • 1996 - Thriller - Warner Bros. Records
 • 1997 - Filler (EP) - Warner Bros. Records
 • 1998 - Wolfstein - Warner Bros. Records
 • Jako Gonzales

 • 1999 - Let's Groove Again (SP) - Kitty-Yo
 • 1999 - O.P. Original Prankster (EP) - Kitty-Yo
 • 2000 - Red Leather (EP) - Kitty Yo (płyta nagrana wspólnie z Peaches)
 • 2000 - Gonzales Uber Alles - Kitty-Yo
 • 2000 - The Entertainist - Kitty-Yo (płyta wydana pod nazwiskiem Chilly Gonzales)
 • 2002 - Presidential Suite - Kitty-Yo
 • 2003 - Z - Kitty-Yo (album kompilacyjny)
 • 2004 - Solo Piano - No Format!
 • 2006 - From Major To Minor - No Format! / Universal Music Jazz France (podwójna płyta DVD)
 • 2008 - Soft Power - Mercury/Universal
 • 2010 - Ivory Tower - Gentle Threat (wydana pod nazwiskiem Chilly Gonzales)
 • 2011 - The Unspeakable - Gentle Threat (wydana pod nazwiskiem Chilly Gonzales)
 • 2012 - Solo Piano II - Gentle Threat (wydana pod nazwiskiem Chilly Gonzales)
 • 2014 - Octave Minds (jako Chilly Gonzales and Boys Noize)
 • 2015 - Chambers – Gentle Threat
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona internetowa artysty
 • Gonzales w Discogs.com (ang.)
 • Performance (z ang.: przedstawienie, wykonanie) – sytuacja artystyczna, której przedmiotem i podmiotem jest ciało performera w określonym kontekście czasu, przestrzeni i własnych ograniczeń.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Warto wiedzieć że... beta

  Rap lub rapowanie (melorecytacja) – rodzaj ekspresji wokalnej polegający na rytmicznym i ekspresyjnym wypowiadaniu słów i ich rymowaniu do zapętlonego podkładu instrumentalnego. Element kultury hip-hopowej. Rap często zamiennie z wyrażeniem hip-hop określany jest jako odrębny gatunek muzyczny powstały we wczesnych latach 70 XX wieku w Stanach Zjednoczonych Ameryki wśród czarnych mieszkańców. Chociaż rap powszechnie uważany jest za muzykę, to wielu naukowców wskazuje na jego bliskie pokrewieństwo z poezją.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Peaches, właściwie Merrill Beth Nisker (ur. 11 listopada 1968 r. w Toronto w prowincji Ontario) – kanadyjska piosenkarka, producent muzyczny, autorka tekstów piosenek.
  Leslie Feist (ur. 13 lutego 1976 w Nowej Szkocji) – kanadyjska piosenkarka gatunków indie, folk i alternatywy, występująca jako Feist.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama