Golf na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1900

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zawody w golfie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1900 w Paryżu rozegrane zostały po raz pierwszy w historii igrzysk olimpijskich. Zorganizowane zostały turnieje indywidualne kobiet i mężczyzn.

Golf – sport uprawiany na otwartych trawiastych terenach, polegający na wrzucaniu małej piłki do otworów w ziemi (mających kształt cylindra o średnicy 108 mm) za pomocą uderzeń specjalnymi kijami. Celem gracza jest wrzucenie piłeczki do dołka w jak najmniejszej liczbie uderzeń. Golf był dyscypliną olimpijską w latach 1900-1904. Ponownie zagości na tej imprezie w roku 2016 w Rio de Janeiro.Francję na II. Letnich Igrzyskach Olimpijskich, w roku 1900 w Paryżu reprezentowało 720 sportowców startujących w 19 dyscyplinach.

Turniej mężczyzn odbył się 2 października. Brało w nim udział 12 zawodników z 4 państw. Golfiści rywalizowali w dwóch rundach (36 dołków). Złotym medalistą został Amerykanin Charles Sands, medale srebrny i brązowy zdobyli Brytyjczycy Walter Rutherford i David Robertson.

Turniej kobiet odbył się 3 października. Składał się z 9 dołków. Brało w nim udział 10 zawodniczek z 2 państw. Wszystkie medale zdobyły Amerykanki. Mistrzynią olimpijską została Margaret Ives Abbott, srebrny medal zdobyła Pauline Whittier, natomiast brązowy medal - Daria Pratt.

Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Margaret Ives Abbott (ur. 15 czerwca 1878 w Kalkucie; zm. 10 czerwca 1955 w Greenwich) – amerykańska golfistka, mistrzyni olimpijska.

Zawody odbyły się w Compiègne.

Uczestnicy[ | edytuj kod]

W zawodach uczestniczyło 22 sportowców z 4 państw:

 •  Francja (9)
 •  Grecja (1)
 •  Stany Zjednoczone (8)
 •  Wielka Brytania (4)


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Golf obecny był w programie igrzysk olimpijskich dwukrotnie. Pierwszy raz zawodnicy i rywalizowali podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 1900 w Paryżu, a ostatni cztery lata później w Saint Louis podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 1904.
  Wielką Brytanię na II Letnich Igrzyskach Olimpijskich w roku 1900 w Paryżu reprezentowało 108 sportowców (107 mężczyzn i 1 kobieta) startujących w 19 dyscyplinach.
  II Letnie Igrzyska Olimpijskie (oficjalnie Igrzyska II Olimpiady) odbyły się w 1900 roku w Paryżu we Francji. Patronem igrzysk był Alexandre Millerand.
  Walter Mathers Rutherford (ur. 23 września 1857, zm. 15 października 1913) – brytyjski golfista. Zdobywca srebrnego medalu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 1900 z wynikiem 168 punktów w dwóch rundach (36 dołków).

  Reklama