Golden Gate Bridge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Golden Gate Bridgemost wiszący łączący San Francisco z hrabstwem Marin, nad cieśniną Golden Gate. Został otwarty 27 maja 1937.

Alistair MacLean (ur. 21 kwietnia 1922 w Glasgow, zm. 2 lutego 1987 w Monachium) – pisarz szkocki, autor wielu popularnych powieści o tematyce sensacyjnej, kryminalnej i wojennej. Znany także pod pseudonimem Ian Stuart.Trzęsienie ziemi – gwałtowne rozładowanie naprężeń nagromadzonych w skorupie ziemskiej, w wyniku przejściowego zablokowania ruchu warstw skalnych poruszających się wzdłuż linii uskoku. Uwalniająca się przy tym energia w około 20-30% rozchodzi się w postaci fal sejsmicznych, z których część dociera na powierzchnię Ziemi w postaci niszczących fal powierzchniowych.

Golden Gate Bridge jest ważnym węzłem komunikacyjnym i celem wycieczek turystycznych. Miesięcznie przejeżdża po nim około 3,4 mln samochodów i liczba ta wzrasta. Szacuje się, że od otwarcia mostu przejechało po nim około 1,6 miliarda pojazdów, a ponieważ jest on płatny, zarobił na swoją konserwację około miliarda dolarów.

Czarodziejki (ang. Charmed) – amerykański serial fantasy, którego wszystkie osiem sezonów można było oglądać w telewizji The WB w USA, a w Polsce w telewizji Polsat, Hallmark, SciFi Universal i obecnie na Fox Life. Serial opowiada o najpotężniejszych na świecie dobrych czarodziejkach – siostrach Halliwell. Każda z nich posiada unikalną magiczną siłę, która dojrzewa i rozwija się w ciągu całego ich życia. Razem mieszkają w rodzinnej posiadłości i wykorzystują swe zdolności do walki z demonami i innymi siłami zła, które panoszą się na terenie San Francisco w Kalifornii.Pełna chata (org. Full House) to amerykański telewizyjny serial komediowy (sitcom), realizowany w latach 1987-1995. W ciągu tych ośmiu lat, powstały 192 odcinki. Polska premiera miała miejsce 27 czerwca 1992 roku w TVP 2. Serial był później kilkakrotnie powtarzany, zarówno przez TVP, jak i inne stacje (m.in. TVN oraz RTL 7). Od 6 czerwca 2011 roku serial emitowany jest w TV Puls .

Zagrożenie trzęsieniem ziemi sprawia, że most musi zostać wzmocniony. Koszt prac przygotowujących go do przetrwania kataklizmu o wielkości do 8,3 stopnia w skali Richtera oszacowano na 217,4 miliona dolarów. Jeśli nie nastąpi inna nieprzewidziana katastrofa, okres eksploatacji przewidziano na 200 lat.

Książka Cliffs of Despair autorstwa Toma Hunta wysuwa tezę, że jest to najczęstsze miejsce popełnianych samobójstw, tuż przed lasem Aokigahara (jap. 青木ヶ原 Aoki-ga-hara?) znanym również jako Morze Drzew (jap. 樹海 Jukai?)

Hrabstwo Marin (ang. Marin County) – hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 828,20 mil² (2145,03 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2009 miało 250 750 mieszkańców.Hulk – amerykański fantastycznonaukowy film akcji z 2003 roku na podstawie komiksu o superbohaterze wydanego przez Marvel Comics. W głównych rolach występują Eric Bana, Jennifer Connelly i Nick Nolte, jego reboot Incredible Hulk pojawił się 5 lat później.
Golden Gate (cieśnina i most)
Wymiary mostu

Budowa[ | edytuj kod]

Zdjęcie satelitarne obiektu
Most nad Golden Gate nocą
Most nad Golden Gate w porannej mgle
Most z perspektywy plaży

Pierwszy raz z propozycją budowy mostu o ponad kilometrowej długości wystąpił w 1918 główny inżynier miasta: Michael O’Shaughnessy. Jednak wszyscy konsultanci wyrażali się negatywnie o tym pomyśle pod kątem nieprzewidzianych problemów natury technicznej. Propozycją budowy mostu zainteresował się także Joseph Strauss, założyciel Strauss Bascule Bridge Company (1904), Autor blisko 400 projektów mostów w Europie, Ameryce i Azji. Trzy lata po propozycji O’Shaughessy’ego wystąpił on z konkretną propozycją i preliminarzem budowy mostu. Była to pierwsza konkretna propozycja. Koszty oszacowano na 27 milionów dolarów. Zaproponowany most miał konstrukcję podparto-wiszącą, z pylonami po obu stronach. Przęsło główne miało wynosić 1222 m i składać się z dwóch 208-metrowych podparć oraz 806-metrowego, podwieszonego przęsła między nimi. Liny zawieszone na dwóch 218-metrowych pylonach dźwigać miały pomost o szerokości 24,4 metra przeznaczoną na cztery pasy jezdne i dwa piesze. Propozycja została entuzjastycznie przyjęta przez władze miasta, choć miała też zdecydowanych przeciwników których trzon stanowili właściciele promów. Opór był tak duży, że przekonanie mieszkańców, przeprowadzenie procesu legislacyjnego, znalezienie inwestorów, uzyskanie zezwolenia od Ministerstwa Wojny na budowę obiektu na ich terenie trwało ponad osiem lat.

Most 25 Kwietnia (port: Ponte 25 de Abril) – most wiszący łączący Lizbonę, stolicę Portugalii z gminą Almada na lewym (południowym) brzegu rzeki Tag. Oddany został do użytku w dniu 6 sierpnia 1966. Poziom kolejowy został dobudowany w 1999 roku. Ze względu podobieństwo formy i kolorystyki jest często porównywany do mostu Golden Gate w San Francisco. Został zbudowany przez American Bridge Company, która zbudowała także San Francisco–Oakland Bay Bridge, ale nie Golden Gate. Ma łączną długość 2277 m, będąc 27. najdłuższym mostem wiszącym na świecie. Górnym poziomem prowadzi autostrada A2 o sześciu pasach ruchu. Na dolnym poziomie znajdują się dwa tory kolejowe Linha do Sul, zelektryfikowanej napięciem 25 kV AC.Watch Dogs 2 (zapisywane jako WATCH_DOGS 2) – przygodowa gra akcji wyprodukowana przez Ubisoft Montreal, będąca kontynuacją gry Watch Dogs. Została wydana 15 listopada 2016 roku na konsole oraz 29 listopada 2016 roku na komputery PC. Głównym motywem gry jest włamywanie się do różnego rodzaju urządzeń elektronicznych. Oprócz trybu jednoosobowego, możliwa jest także rozgrywka w trybie kooperacji lub rywalizacji.

Budowa mostu nad Golden Gate rozpoczęła się w styczniu 1933 i trwała do 1937. Otwarcie dla ruchu nastąpiło 27 maja (rok przed śmiercią Straussa). Most budowany był przez ponad cztery lata i kosztował ponad 27 milionów dolarów, w tym dwa miliony kosztował jego projekt (fundusze pozyskano z emisji obligacji). Przeprawa nad Złotymi Wrotami stała się na prawie 30 lat najdłuższym mostem wiszącym na świecie. Do tej pory jest jednak uznawany za szczytowe osiągnięcie inżynierskie i niezmiennie od daty jego otwarcia pozostaje najbardziej znanym mostem świata.

To przyszło z głębin morza – amerykański film katastroficzny science-fiction, wyreżyserowany przez Roberta Gordona. Jego premiera odbyła się w 1955 roku.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

15 sierpnia 1929 Joseph Strauss został mianowany głównym inżynierem budowy. Odpowiedzialny był za projekt inżynierski, architektoniczny, geologiczny, komunikacyjny oraz inspekcję i nadzór nad realizacją. Wśród współpracowników Straussa duży wpływ na wygląd i estetykę mostu miał architekt Irving Foster Morrow. Ostateczny projekt został zatwierdzony w lutym 1930. Do tego momentu przechodził wiele zmian, głównie za sprawą sugestii architektów Irvinga i Gertrudy Morrow. Zasadniczej zmianie uległa konstrukcja, z podparto-podwieszonego na prosty wiszący z przęsłem środkowym o długości 1280 metrów.

Golden Gate – cieśnina między półwyspami San Francisco a Marin Headlands, leżąca na północ od San Francisco o długości około 8 km i szerokości pomiędzy 1,6 a 3 km. Przylądki cieśniny spina most Golden Gate. Cieśnina Golden Gate łączy wody Zatoki San Francisco z wodami Pacyfiku. Nazwę cieśninie nadał John Frémont po odkryciu złota w Kalifornii w 1846 roku w nawiązaniu do bizantyjskiej zatoki Złoty Róg . Detektyw Monk (ang. Monk) – amerykański kryminalno-komediowy serial telewizyjny stworzony przez Andy’ego Breckmana, w którym główną rolę Adriana Monka grał Tony Shalhoub.

Budowa była niezwykle trudna i pochłonęła wiele ofiar. Most zaprojektował inżynier Joseph Strauss, ale dużą rolę odegrali też inżynier Charles Ellis oraz projektant Leon Moissieff, który korzystając z pomocy architekta Irvinga Morrowa, wprowadził nieco detali w stylu art déco.

Każda z lin, na których wiszą przęsła, ma 93 centymetry średnicy i składa się z 27 572 oddzielnych drutów stalowych. Każdy pylon wytrzymuje obciążenie 95 tysięcy ton, a każda zamontowana na brzegu blokada wytrzymuje naciąg 28,5 tysiąca ton. Od samego początku obiekt malowano na charakterystyczny kolor, znany jako międzynarodowy kolor pomarańczowy. W przypadku mostu nad Złotymi Wrotami kolor ten sprawia, iż budowla jest lepiej widoczna podczas mgieł. Ma ona długość 2,7 kilometra, w tym między dwoma bliźniaczymi pylonami (wysokość 218 metrów) 1280 metrów.

Zawrót głowy (ang. Vertigo) – amerykański thriller psychologiczny w reżyserii Alfreda Hitchcocka z 1958 roku z Jamesem Stewartem i Kim Novak, zrealizowany na podstawie książki The Living and the Dead autorstwa Boileau-Narcejac.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Koszty budowy, które wyniosły 27 milionów USD, zwróciły się do 1971 – chociaż pobierano opłaty tylko od kierowców jadących w kierunku południowym, do San Francisco. Przez 70 lat konstrukcja wytrzymała wiele trzęsień ziemi. Przetrwała również trzęsienie ziemi z 1989 o natężeniu 7,1 stopnia w skali Richtera. Od chwili oddania do eksploatacji most nad Golden Gate zamknięto tylko trzy razy (z powodu bardzo silnych wiatrów).

Potwory kontra Obcy (ang. Monsters vs. Aliens) – film animowany z 2009 roku. Wyprodukowany przez studio DreamWorks. Światowa premiera odbyła się się 27 marca 2009, a polska – 29 maja 2009.Aokigahara (jap. 青木ヶ原, Aokigahara) znany również jako Morze Drzew (jap. 樹海, Jukai) - las mieszany na terenie Parku Narodowego Fudżi-Hakone-Izu u północno-zachodniego podnóża góry Fudżi. Rośnie pomiędzy jeziorami Sai i Shoji należącymi do Pięciu Jezior Fudżi, rozciągając się w kierunku południowym od jezior. Las porasta zastygłą lawę pochodzącą z erupcji krateru pasożytniczego o nazwie Góra Nagaoyama, należącego do stratowulkanu Fudżi w roku 864.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Pacific Rim – amerykański fantastycznonaukowy film akcji w reżyserii Guillermo del Toro, którego premiera miała miejsce 11 lipca 2013 roku.
Cisco Systems, Inc. – amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne, największe w branży sieciowej na świecie. Firma ma siedzibę w San Jose, w stanie Kalifornia – w sercu Doliny Krzemowej.
Zabójczy widok (A View to a Kill) – czternasty oficjalny film o przygodach Jamesa Bonda, wbrew tytułowi nie nawiązujący fabułą do opowiadania W perspektywie mordu (From a View to a Kill) autorstwa Iana Fleminga, zamieszczonego w zbiorze Tylko dla twoich oczu. Po raz siódmy i ostatni w tę rolę wcielił się Roger Moore. Słynny agent brytyjskiego wywiadu ma za przeciwnika niespotykanie inteligentnego Maxa Zorina, owoc modyfikacji genetycznych wprowadzonych za sprawą eksperymentów pseudonaukowych niemieckich narodowych socjalistów. Partnerkę Zorina gra piosenkarka Grace Jones. W filmie niezapomniane sceny pojedynków na Wieży Eiffla i na moście Golden Gate w San Francisco.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Star Trek (w dosłownym tłumaczeniu Gwiezdna Wędrówka) – seria sześciu fantastycznonaukowych seriali telewizyjnych, 12 filmów pełnometrażowych, a także dziesiątki książek, komiksów i gier komputerowych dziejących się w tym samym fikcyjnym uniwersum stworzonym przez Gene’a Roddenbery’ego w latach 60. Prawnym właścicielem nazwy Star Trek, znaków graficznych oraz postaci jest wytwórnia filmowa Paramount Pictures.
James Bond (ang. James Bond – EON Production Series) – franczyza obejmująca filmy o Jamesie Bondzie produkcji EON Productions, które zaś oparte są na książkach Iana Fleminga. Trzecia największa franczyza filmowa, po Harrym Potterze i Marvel Cinematic Universe. Pomiędzy filmami zrzeszonymi w Filmowej franczyzie Jamesa Bonda stosowane są sporadyczne wspólne wątki i występowanie niektórych postaci. Do 2015 powstały 24 filmy serii.
San Francisco – miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, położone na półwyspie otoczonym przez Ocean Spokojny na zachodzie, zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju. Ósme miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia. San Francisco jest częścią obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area, którego liczba ludności przekracza 7,2 miliona.

Reklama