Godzimir

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Godzimir – staropolskie imię męskie. Składa się z członu Godzi- ("robić coś w stosownym czasie", "dopasowywać, czynić odpowiednim") i -mir ("pokój, spokój, dobro"). Może zatem oznaczać "ten, który czyni ład i pokój". Jedną z form skróconych jest Godzisz. Por. Mirogod, imię złożone z tych samych członów w odwrotnej kolejności.

25 listopada jest 329. (w latach przestępnych 330.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 36 dni. Mirosław Krzyżański (ur. 31 października 1907, zm. 1965) - polski matematyk, absolwent Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie (1931), profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego (od 1960). Przedmiotem jego badań były: rachunek prawdopodobieństwa, równania różniczkowe cząstkowe drugiego rzędu, funkcje rzeczywiste.

Godzimir imieniny obchodzi 31 października, 25 listopada.

Znane osoby noszące to imię:

 • Jan Godzimir Jaworski (1903-1945)
 • Godzimir Mirosław Krzyżański (1907-1965)
 • Godzimir Małachowski (1852-1908) - prezydent miasta Lwowa
 • Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.31 października jest 304. (w latach przestępnych 305.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 61 dni.
  Warto wiedzieć że... beta

  Godzimir Małachowski h. Nałęcz (ur. 31 października 1852 we Lwowie, zm. 23 czerwca 1908 w Wiedniu) – prezydent Lwowa (1896-1905), poseł do Sejmu Krajowego i Rady Państwa w Wiedniu, prawnik.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.

  Reklama