Godzilla (film 1998)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Godzillaamerykańska wersja japońskiej Gojiry z 1954 roku. Film opowiada o gigantycznym potworze – Godzilli, który zjawił się w Nowym Jorku.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Fabuła[ | edytuj kod]

W latach 50. XX wieku na atolu Mururoa Francuzi przeprowadzają kolejną próbę nuklearną. Jaja złożone przez legwany ulegają napromieniowaniu. Czterdzieści lat później tajemnicza istota atakuje japoński statek. Z katastrofy uchodzi z życiem jeden z rybaków. Na miejsce wojskowi przywieźli dr. Niko Tatopoulosa, który ma wyjaśnić przyczyny tego zdarzenia. Zdaniem naukowca, ślady wskazują na obecność dużego, nieznanego gada. Okazuje się, że mutant zmierza w stronę Nowego Jorku.

Hank Albert Azaria (ur. 25 kwietnia 1964 w Forest Hills, Queens, Nowy Jork, USA) – amerykański aktor, czterokrotny laureat Nagrody Emmy, w tym trzykrotnie za dubbing do serialu animowanego Simpsonowie.Jean Reno, właśc. Juan Moreno y Herrera-Jiménez (ur. 30 lipca 1948 w Casablance) – aktor francuski, hiszpańskiego pochodzenia.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Mururoa – atol koralowy, znajdujący się w archipelagu Tuamotu, który wchodzi w skład Polinezji Francuskiej, w południowej części Pacyfiku.
Godzilla – japońska franczyza tworzona od 1954, na którą składają się produkcje, w których pojawia się gigantyczny potwór kaijū zwany Godzillą. Prawa do niej posiada wytwórnia Tōhō.
Legwanowate, legwany (Iguanidae) – rodzina jaszczurek, obejmuje ok. 35 gatunków, w tym 11 krytycznie zagrożonych wyginięciem.
Roland Emmerich (ur. 10 listopada 1955 w Stuttgartcie) – niemiecki reżyser, producent filmowy i scenarzysta, znany ze swoich filmów katastroficznych. Jego filmy, z których większość to anglojęzyczne produkcje hollywoodzkie, zarobiły ponad 3 miliardy dolarów na całym świecie, w tym nieco ponad miliard dolarów w Stanach Zjednoczonych, co czyni go 11. najlepiej zarabiającym reżyserem w kraju.
Zilla (jap. ジラ , Jira) – fikcyjny olbrzymi potwór (kaijū) z filmów fantastycznonaukowych, którego wygląd zaprojektował Patrick Tatopoulos. Pierwotnie nazywany był Godzillą. Po raz pierwszy pojawił się jako amerykańska wersja Godzilli o tym właśnie imieniu w filmie Godzilla z 1998 roku w reżyserii Rolanda Emmericha, będącym amerykańskim remakiem japońskiego oryginału Godzilla - król potworów (jap. ゴジラ, Gojira) z 1954 roku.
Rotten Tomatoes – serwis internetowy prezentujący informacje, recenzje i nowości ze świata filmu. Nazwa serwisu w polskim przekładzie oznacza zgniłe pomidory i pochodzi od tradycji obrzucania przez publiczność zgniłymi pomidorami artystów scenicznych, symbolizując bezpośrednią i nieskrępowaną krytykę.

Reklama