• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Godfred  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Eider (w polskich publikacjach spotyka się też nazwy Ejdera i Eidera) – najdłuższa rzeka w niemieckim landzie Szlezwik-Holsztyn o długości 188 km. Rzeka rozpoczyna się w pobliżu Bordesholmu i uchodzi do Zatoki Helgolandzkiej (Morze Północne). Fryzja (nid. Friesland, fryz. Fryslân, płnfryz. Fresklun lub Friislon, wschfryz. Fräislound, niem. Friesland) – kraina historyczna w północno-zachodniej Europie, wzdłuż wybrzeża Morza Północnego. Obecnie w granicach Niemiec, Danii i Holandii.

  Godfred (fl. 804–810, zm. 810) – władca Danii w latach 804−810, wiking który w 808 roku najechał Obodrytów a w 810 zajął Fryzję która była pod panowaniem cesarza Karola Wielkiego.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Nie znamy daty jego urodzenia ani historii lat młodzieńczych czy sposobu dojścia do władzy, źródła jednak odnotowują jego działalność kiedy był już królem i informują o jego śmierci 810 roku.

  Notker Balbulus (Jąkała) (ur. ok. 840 prawd. w Jonschwil, zm. 6 kwietnia 912 w Sankt Gallen) – benedyktyn (OSB) i kronikarz z czasów Karola Wielkiego, kompozytor, poeta i teoretyk muzyki, błogosławiony Kościoła katolickiego.Karol Młodszy (ur. ok. 772, zm. 4 grudnia 811) – drugi syn Karola Wielkiego i jego żony Hildegardy. Od 780 roku uznany za głównego dziedzica tronu frankijskiego po wydziedziczeniu Pepina Garbatego.

  Reakcja na zajęcie Północnej Abbingi przez Obodrytów[ | edytuj kod]

  W 804 roku Karol Wielki przekazał część ziem Nordalbingów, którzy zostali pokonani w bitwie nad Święcianą w 798 roku przez połączone armie Franków i Obodrzyców, tym ostatnim za udział w tej kampanii a znaczną część Germanów wysiedlił z tych ziem. Spowodowało to znaczną zmianę sił i zachwianie równowagi w tym regionie, na co nie mogła nie zareagować Dania. Według Rocznika Królestwa Franków, Godfred w 804 roku sprowadził do Hedeby całą swą flotę oraz wojska lądowe, chcąc wymusić na cesarzu Karolu Wielkim negocjacje. Po naradzie ze swoimi ludźmi nie odważył się jednak podejść dalej i prowadził swoje rozmowy poprzez posłanników. Karol, który stacjonował z wojskami w Hollenstedt nad Łabą złożył wtedy propozycję aby dokonać ekstradycji zdrajców ukrywających się w Danii. Nie wiadomo czy Godfred zaaprobował tę decyzję, jednak w 807 roku Karol Wielki przyjął komendację od Duńczyka Halfdana, który najwidoczniej nie chciał służyć swemu władcy.

  Saxo Gramatyk (łac. Saxo Grammaticus, ur. ok. 1140/50 – zm. 1220/30) – duński średniowieczny historyk i kronikarz. Saxo był również sekretarzem biskupa Absalona.Nordalbingowie — jedno z plemion saskich. Jak to wynika już z nazwy (po łacinie Albis to Łaba), zamieszkiwali Nordalbingowie tereny na północ od rzeki Łaby podzielone na trzy okręgi: Holzatów, Szturmarów i Ditmarszów oraz w trójkącie na południe od Łaby między ujściem jej i Wezery zwany Hadeln. Po zwycięstwie sprzymierzonych z Frankami Obodrytów w Bitwie nad Święcianą nad Nordalbingami, Karol kazał deportować 10 000 rodzin do środkowych Niemiec, a prowincje na północ od Łaby oddać Obodrytom.

  Atak na Związek Obodrytów[ | edytuj kod]

  Następna wzmianka o jego działalności pochodzi z 808, kiedy Godfred zorganizował armię, razem z którą zaatakował Obodrytów. Karol Wielki wysłał swojego syna, Karola Młodszego wraz z oddziałami Sasów i Franków, żeby bronili granic królestwa gdyby Godfred chciał zaatakować pozycje Królestwa Franków w Saksonii. Król Duński rozstawił obóz blisko granicy, a nawet zajął kilka grodów słowiańskich, jednak nie zdecydował się zaatakować armii frankijskiej. Armia Godfreda przepędziła wodza Związku Obodrzyckiego Drożka, podstępem złapała Bogusława, którego skazano na śmierć przez powieszenie, a także zdołała podporządkować sobie dwa regiony podległe Obodrytom zmuszając je do zapłacenia dani. W tych zmaganiach po stronie duńskiej uczestniczyli także Wilcy, którzy byli skonfliktowani z Obodrytami. Mimo tych sukcesów armia duńska poniosła duże straty, a podczas szturmu na nieokreślone umocnienia słowiańskie zabity został bratanek Godfreda, Reginold. Do Godfryda przyłączyli się także Smolińcy i Linianie, których wojska, po zbudowaniu mostu na rzece Łabie, rozbił Karol Młodszy. Jednak armia frankijska powróciła po tym wydarzeniu do swoich baz w Saksonii. Godfred wracając z powrotem do Danii postanowił zniszczyć osadę handlową (Rerik), a mieszkających tam kupców osiedlił w Hedeby. Była to wielka strata dla Związku Obodrytów jak i Imperium Karolingów gdyż Rerik kontrolowało handel między wschodem za zachodem. Według Rocznika Godfred wrócił z ogromnym łupem wojennym do Danii i rozpoczął budowę wału w celu zabezpieczenia swojego Królestwa przez akcjami odwetowymi. Wał ten miał się ciągnąć od Morza Bałtyckiego, przez północny brzeg rzeki Eidery aż do Morza Północnego. Według danych archeologicznych zapewne chodziło tu o Kokvirke, część dłuższego wału nazwanego Danevirke (istniejącego od około 737 roku), a nie o budowę jakiegoś nowego wału.

  Tabela zawiera listę niepewnych i legendarnych władców Danii do X wieku. Lista kontynuowana jest w artykule władcy Danii, który zawiera listę udokumentowanych władców, począwszy od Gorma Starego.Państwo frankijskie (łac. Regnum Francorum) – początkowo plemienne państwo Franków, następnie jedno z najsilniejszych państw we wczesnośredniowiecznej Europie. W 800 roku na jego bazie utworzone zostało odnowione Cesarstwo Karola I Wielkiego.

  Rozmowy z Frankami i morderstwo Drożka[ | edytuj kod]

  W następnym, to jest 809 roku, Godfred za pośrednictwem kupców pytał się Karola Wielkiego czy jest zły na niego za to że w roku poprzednim zaatakował Obodrytów w celu pomszczenia jego obrazy. Wyraził także chęć utrzymania przyjaźni między Duńczykami i Frankami, a także zaproponował wspólne spotkani posłów nad rzeką Łabą w celu omówienia dalszych działań. Rozmowy te odbyły się za Łabą, jednak ich przebieg okazał się całkowitym fiaskiem i ostatecznie strony się nie dogadały.

  Itzehoe (dolnoniem. Itzhoe) – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, nad rzeką Stör, na północny zachód od Hamburga. Siedziba powiatu Steinburg oraz Związku Gmin Itzehoe-Land. Liczy 32 732 mieszkańców. Itzehoe jest ważnym ośrodkiem handlowym.Wieleci, Wieletowie, Wilcy, Lucice, Lutycy – grupa plemienna Słowian połabskich, zamieszkujących od VI wieku tereny między dolną Odrą a Łabą, wywodząca się z Pomorza Przedodrzańskiego. W źródłach pisanych za czasów Karola Wielkiego nazywani również: Wiltzi, Vultzi, Welatabowie. Wieleci obok Obodrzyców i Serbów należeli do Słowian połabskich. Geograf Bawarski podaje, że na ziemiach Wieletów znajdowało się 95 grodów.

  Godfred wymusił na wodzu Drożko aby oddał mu swojego syna jako zakładnika, ten się godził ale w tym samym czasie przyjął pomoc od Sasów i wraz z nimi zaatakował Wilców, po czym udał się do domu z wielkimi łupami. Podczas tego powrotu zaatakował także największe miasto Smolińców, w czym pomogły następne oddziały przysłane przez Sasów, zmuszając ich do powrotu w skład Związku Obodrytów. Ostatecznie jednak, podstępem wasala Godfryda udało się zwabić Drożka do miejsca Rerek i tam zamordować. Obawiając się wojsk Godfreda, Karol Wielki nakazał wznieść zamek w Itzehoe nad brzegiem rzeki Stör.

  Huskarlowie, (staronord. Húskarlar dosł. domownicy, l.poj. Húskarl) - anglosaska oraz wikińska straż przyboczna władców. Najbardziej znana jest z przykładu przybocznej straży władcy Danii, Norwegii i Anglii, Kanuta Wielkiego (panującego w latach 1016-1035), początkowo rekrutowanej wyłącznie ze skandynawskich wojowników.Łaba (czes. Labe, niem. Elbe) – rzeka w Czechach i Niemczech o długości 1165 km (370 km w Czechach) i powierzchni dorzecza 144 055 km² (w Czechach 51 394 km²).

  Atak na Fryzję[ | edytuj kod]

  Relację między Frankami i Duńczykami były napięte, Karol Wielki szykował się na wyprawę, jednak uprzedził go w tym Godfryd atakując Fryzję i hołdując mieszkające tam plemiona oraz każąc zapłacić im sto funtów srebra. Godfryd miał być tak pewny siebie że przechwalał się iż jego wojska zniszczą armię cesarskie. Einhard stwierdza że Godfred chciał zawładnąć całą Germanią, a Fryzję i Saksonię uznawał za swoje prowincje Karol Wielki zebrał wojska w Lippeham. Później armia frankijska rozbiły obóz nad rzeką Aller i czekały na atak Duńczyków. Flota jednak niespodziewanie odpłynęła po tym jak król został zabity przez jednego ze swoich huskarlów.

  Stör (lat. Sturia, pol. hist. Star) – rzeka o długości 87 km w Szlezwiku-Holsztynie w Niemczech, dopływ Łaby. Dolny bieg rzeki podlega działaniom pływów.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Śmierć[ | edytuj kod]

  Notker Balbulus twierdzi, że Godfryd został zamordowany przez swojego syna, którego nakłoniła do tego czynu, jego matka za to że król ją odrzucił i pojął za żonę inną kobietę, osieracając przynajmniej pięcioro synów którzy w 813 roku przejmą władzę w Danni. Imiona czterech z nich są nieznane, w tym najstarszego który zginął podczas walki z Haraldem Klakiem i jego bratem Ragnfridem, ale domniemywa się że jednym z nich był Eryk I Stary. Władzę po zmarłym królu przejął jego bratanek Hemming, który szybko zawarł pokój z Królestwem Franków.

  Wikingowie – skandynawscy wojownicy­­­­­, którzy od VIII wieku podejmowali dalekie wyprawy o charakterze kupieckim, rabunkowym lub osadniczym.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Hollenstedt – miejscowość i gmina w powiecie Harburg, w Dolnej Saksonii, w Niemczech, siedziba administracji gminy zbiorowej (niem. Samtgemeinde) Hollenstedt.
  Einhard (ur. ok. 775 w Dolinie rzeki Men, zm. 14 marca 840 w Seligenstadt, obecnie Niemcy), frankijski biograf i kronikarz piszący w języku łacińskim.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Danevirke – wczesnośredniowieczny system fortyfikacji położony na Jutlandii. Składał się z długiego wału ziemnego wzmocnionego palisadą oraz kilku wałów pomocniczych zbudowanych w różnych okresach. Rozciągał się na długości około 30 km, od okolic Hedeby na wschodzie do rozległych mokradeł na zachodzie półwyspu Jutlandzkiego i miał za zadanie chronić południową granicę Danii. W późniejszych wiekach, zwłaszcza w epoce wikingów, był wielokrotnie rozbudowywany.
  Bitwa nad Święcianą – starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 798 pomiędzy wodzem Obodrytów Drożkiem i sprzymierzonym z nim wodzem Franków Eburisem, a saskim plemieniem Nordalbingów nad potokiem Święcianą (niem. Alte Schwentine) niedaleko miasta Bornhöved.
  Hedeby – historyczna średniowieczna osada, największe nordyckie miasto czasów wikingów i jednocześnie najstarsze (obok istniejącego Ribe) miasto duńskie - wspomniane w kronikach po raz pierwszy w roku 804.
  Hrabia Ogier Duński (duń. Holger Danske) występujący również jako Ogier Duńczyk – legendarny rycerz i bohater narodowy Danii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.699 sek.