God Save the Queen (singel Sex Pistols)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

God Save the Queenparafraza hymnu Wielkiej Brytanii (o tym samym tytule), autorstwa Sex Pistols.

Sid Vicious, właśc. John Simon Ritchie (ur. 10 maja 1957 w Londynie, zm. 2 lutego 1979 w Nowym Jorku) – angielski muzyk, najbardziej znany w latach 1977-1978 jako basista punk rockowego zespołu Sex Pistols. Vicious dołączył do grupy w 1977 roku w zastępstwie za Glena Matlocka.Virgin Records – brytyjska wytwórnia płytowa założona przez Richarda Bransona, Simona Drapera i Nika Powella w 1972 roku. Przesiębiorstwo odniosło światowy sukces, podpisując kontrakty z tak znanymi wykonawcami jak Roy Orbison, Devo, Genesis, Keith Richards, Janet Jackson, Culture Club, Simple Minds, Lenny Kravitz, The Smashing Pumpkins, czy Mike Oldfield.

Utwór został wydany jako singel przez wytwórnię Virgin Records 27 marca 1977. Wywołał falę krytyki ze strony mediów, ze względu na utożsamienie osoby królowej Elżbiety II z określeniem „fascist regime” („faszystowski reżim”) oraz słowami „no future” („brak przyszłości”). Pierwotnie piosenka miała nosić tytuł „No Future”, jednak menedżer zespołu Malcolm McLaren zdecydował się ją nazwać „God Save the Queen”. 7 lipca 1977 miała miejsce nieudana próba koncertu na rzecznym statku płynącym po Tamizie (Londyn), na którym alternatywny hymn miał być zaprezentowany nieopodal Pałacu Westminsterskiego.

John Joseph Lydon, pseud. Johnny Rotten (ur. 31 stycznia 1956 w Londynie) – lider i wokalista angielskiej grupy muzycznej Sex Pistols.Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.

Niektóre stacje radiowe bojkotowały kontrowersyjny utwór, a żadna nie prezentowała go w czasie dnia. Pomimo tego sprzedaż singla osiągała rekordowe wyniki. Utwór jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych piosenek grupy, a hasło „no future” stało się symbolem ówczesnego ruchu punkrockowego.

Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.John Joseph Lydon, pseud. Johnny Rotten (ur. 31 stycznia 1956 w Londynie) – lider i wokalista angielskiej grupy muzycznej Sex Pistols.

W 2004 utwór został sklasyfikowany na 173. miejscu listy 500 utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone.

Lista utworów[ | edytuj kod]

 1. God Save the Queen
 2. Did You No Wrong

Skład[ | edytuj kod]

 • Johnny Rotten – wokal
 • Steve Jones – gitara, gitara basowa
 • Paul Cook – perkusja
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rolling Stones Magazine's Top 500 Songs (ang.). metrolyrics.com. [dostęp 2010-07-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-12-12)].
  Malcolm McLaren, właśc. Malcolm Robert Andrew Edwards (ur. 22 stycznia 1946 w Londynie, zm. 8 kwietnia 2010 w Szwajcarii) – brytyjski impresario, publicysta, projektant mody i muzyk szkocko-żydowskiego pochodzenia, promotor punk rocka i menedżer zespołu Sex Pistols.Tamiza (ang. Thames, w starożytności zwana Tamesis) – rzeka w południowej Anglii. Tamiza ma 346 kilometrów długości i jest jedną z najdłuższych rzek Wysp Brytyjskich. Obszar źródłowy we wzgórzach Cotswold na wysokości ok. 110 m. Omija łukiem wzgórza Chiltern i przepływa tworząc zakola przez Basen Londyński. Uchodzi do Morza Północnego tworząc estuarium, które rozpoczyna się już w Londynie (London Bridge), kilkadziesiąt kilometrów od morza.
  Warto wiedzieć że... beta

  Sex Pistols – zespół rockowy utworzony w 1975 roku w Londynie, który jest uważany za inicjatora ruchu punk i muzyki punkrockowej w Wielkiej Brytanii, a w następstwie rozwoju rocka alternatywnego.
  Elżbieta II, właśc. Elżbieta Aleksandra Maria (ang. Elizabeth Alexandra Mary, ur. 21 kwietnia 1926 w Londynie) – królowa Wielkiej Brytanii z dynastii Windsorów, koronowana 2 czerwca 1953, córka króla Jerzego VI i jego żony – Elżbiety Bowes-Lyon zw. Królową-Matką.
  Stephen Phillip Jones (ur. 3 września 1955 w Shepherd’s Bush, zachodni Londyn) – brytyjski gitarzysta i wokalista, znany jako jeden z założycieli punk rockowego zespołu Sex Pistols.
  Paul Cook (ur. 20 lipca 1956 w Londynie) – perkusista zespołu Sex Pistols w latach 1975–1978 i znowu od 1996 (po reaktywacji). Po rozpadzie Sex Pistols współpracował m.in. z Bow Wow Wow i Edwinem Collinsem. W latach 1980–82 był perkusistą zespołu The Professionals założonego ze Steve’em Jonesem – kolegą z Sex Pistols.

  Reklama