Goa’uld

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Goa'uld)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Goa’uld – fikcyjny, inteligentny gatunek paleoastronautów wymyślony na potrzeby serialu fantastyczno-naukowego zatytułowanego Gwiezdne wrota. Ich planetą macierzystą jest P3X-888. Do przeżycia potrzebują połączenia się symbiozą z nosicielem, najczęściej człowiekiem. Zniewolili niezliczoną liczbę światów, używając ich mieszkańców jako nosicieli, żołnierzy, górników oraz niewolników. Swoją potęgę osiągnęli dzięki sprawnemu przejmowaniu technologii innych ras.

Człowiek rozumny (Homo sapiens) – gatunek ssaka z rodziny człowiekowatych (Hominidae), jedyny występujący współcześnie przedstawiciel rodzaju Homo. Występuje na wszystkich kontynentach.Gwiezdne wrota – fikcyjne urządzenia będące centralnym punktem historii mających miejsce w Świecie Stargate. Budowniczymi wrót byli Pradawni, jedna z najstarszych i najbardziej zaawansowanych ras w serialowym świecie. Wrota przedstawiane są jako duże, zwykle ustawione pionowo, metalowe pierścienie. Służą one do transportu ludzi i przedmiotów nieożywionych na duże (międzyplanetarne lub międzygalaktyczne) odległości. Ich działanie jest oparte na tworzeniu stabilnych tuneli czasoprzestrzennych (z ang. wormhole, dosł. robacza dziura), tunele nie są jednak dwukierunkowe, a transport odbywa się z Wrót, które adres wybrały, do Wrót które je przyjęły. Wrota znajdują się na wielu planetach w galaktykach Drogi Mlecznej oraz Pegaza, jak i innych lokalizacjach w całym wszechświecie, gdzie dotarli ich budowniczy.

Biologia i rozwój[ | edytuj kod]

Stworzenia te rodzą się z królowych Goa’uldów. Podczas narodzin każdy symbiont dziedziczy genetyczną pamięć swojego poprzednika. Przez pewien czas po urodzeniu Goa`uldzi są bezbronnymi larwami. By przetrwać, muszą znajdować się w zbiorniku wodnym znajdującym się w polu elektrycznym. Niedojrzałe osobniki są inkubowane w kieszeniach umieszczonych w brzuchach Jaffa. Wiele lat zajmuje pełne dojrzenie symbionta i osiągnięcie gotowości do przyjęcia nosiciela. Młode Goa’uldy bywają jasne z dwoma czarnymi oczami, starsze bardziej szare lub zielone. W pełni dojrzały osobnik ma cztery świecące na czerwono oczy oraz płetwy pomocne przy poruszaniu się w wodnym środowisku, potrafią skakać na znaczne odległości, używając swych czterech szczęk, przebijają się przez kark (lub przez delikatna tkankę na tylnej ściance jamy ustnej), owijają wokół kręgu szyjnego. Momentalnie Goa’uld zyskuje kontrole nad ciałem nosiciela i tłumi jego świadomość. Gdy symbiont kontroluje nosiciela, zazwyczaj używa charakterystycznego, zmienionego głosu lecz kontrolowana osoba może przemawiać także swoim głosem w celu oszukania rozmówcy. Osoba o silnej woli może walczyć o swoją świadomość i w pewnym niewielkim stopniu wpływać na świadomość pasożyta. Goa’uldy posiadają niesamowite zdolności lecznicze, a z pomocą sarkofagu są w stanie żyć setki lat w ciele nosiciela.

Gwiezdne wrota (ang. Stargate) – zastrzeżona nazwa, której właścicielem jest wytwórnia filmowa MGM. Obejmuje ona trzy filmy pełnometrażowe (Gwiezdne wrota, Stargate: The Ark of Truth, Stargate: Continuum), trzy seriale telewizyjne (Gwiezdne wrota, Gwiezdne wrota: Atlantyda i Gwiezdne wrota: Wszechświat), serial animowany (Stargate: Infinity), a także liczne książki, komiksy i gry komputerowe.Samantha „Sam” Carter – fikcyjna postać serii Gwiezdne wrota grana przez Amandę Tapping. Urodzona 29 grudnia 1968, zastępca dowódcy SG-1. Pełni rolę eksperta z dziedziny teoretycznej astrofizyki, jest liderem w dziedzinie technologii wrót i tuneli czasoprzestrzennych. Opracowała komputer wybierający współrzędne (odpowiednik DHD). Jest odważna i oddana sprawie oraz członkom drużyny. W 1999 roku awansowana na majora, w 2004 roku wraz z promocją na stopień podpułkownika została dowódcą SG-1. Później awansuje na pełnego pułkownika i zostaje dowódca ekspedycji Atlantis. Na początku 5. sezonu Atlantis wraca na ziemię, aby pozbyć się ostatniego Goa’ulda Baala (wydarzenia ukazane w Stargate: Continuum). Przez krótki czas była nosicielem Tok’Ra Jolinar.

Człowiek będący nosicielem żyje o wiele dłużej niż normalnie i uzyskuje pewne dodatkowe zdolności takie jak szybsza regeneracja oraz większa odporność i siła. W jego krwi pojawiają się cząsteczki naquadahu, co umożliwia korzystanie m.in. z urządzenia leczącego oraz z broni naręcznej umożliwiającej wytworzenie uderzeń telekinetycznych oraz manipulowania ludzkim układem nerwowym na małe odległości.

Imhotep (czasami wymawiane jako A.mhotep lub Ii-em-Hotep, egip. ii-m-ḥtp) – pierwszy architekt i lekarz znany z imienia z pisanych źródeł historycznych. Jest też uznawany za pierwszego znanego światu geniusza. Wezyr na dworze faraona Dżesera. Jest twórcą piramidy schodkowej w Sakkarze w Egipcie datowanej na ok. 2630-2611 p.n.e. za panowania III dynastii. Zespół grobowy Dżesera zaprojektował wzorując się na wcześniejszych konstrukcjach, wprowadzając jednak także wiele innowacji. Przykrywając pierwotną mastabę czterostopniową piramidą, podwyższoną następnie do sześciu stopni, wzniósł budowlę o wysokości około 60 metrów. Typowe dla architektury ceglano-trzcinowej motywy odtworzył w nowatorski sposób m.in. zwieńczając kolumny imitacją kwiatów lotosu. Nowością, także zastosowaną po raz pierwszy przez Imhotepa, była integracja w jedną całość, dotychczas rozdzielanego, grobowca i okręgu kultu grobowego.David JR Bourne (ur. 8 kwietnia 1970 w Toronto) – kanadyjski aktor. Poza granicami Kanady znany jest najbardziej z roli Martoufa w serialu Gwiezdne wrota.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Amaunet (również Amonet) – bogini egipska, małżonka Amona. Władała wiatrem północnym. Razem z mężem należała do grupy ośmiorga bóstw z Hermopolis.
Jonathan "Jack" O’Neill – fikcyjna postać serii Gwiezdne wrota grana w filmie Gwiezdne wrota przez Kurta Russella, a w serialu Stargate SG-1 przez Richarda Deana Andersona. Przez pierwsze 7 sezonów O’Neill jako pułkownik Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych pełni obowiązki dowódcy grupy SG-1. Po awansie do stopnia generała brygady(patrz: generał brygady) pełni funkcje dowódcy jednostki SGC. W sezonie dziewiątym zostaje promowany do stopnia generała dywizji (patrz: generał major) i przeniesiony do Waszyngtonu. W dwóch ostatnich sezonach serialu Stargate SG-1 pojawia się czterokrotnie. Postać ta pojawia się dodatkowo w filmie Gwiezdne wrota: Continuum oraz trzech pierwszych sezonach serialu Gwiezdne wrota: Atlantyda i epizodycznie w serialu Gwiezdne wrota: Wszechświat.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Sojusz – porozumienie o wspólnym działaniu mającym doprowadzić do osiągnięcia określonego celu. W zależności od liczby sojuszników możemy mówić o sojuszach dwustronnych lub trójstronnych. W przypadku większej niż trzech liczby sojuszników mówimy po prostu o sojuszu. Jako synonimy używane są pojęcia: koalicja, przymierze, pakt, alians.
Izyda (stgr. Ἶσις Isis, dopełniacz Ἴσιδος Isidos, egip. Iset, Iszet) – w mitologii egipskiej bogini płodności, opiekunka rodzin. W okresie rzymskim uważana za jedno z wcieleń Wielkiej Macierzy. Przypisywanym jej niekiedy zwierzęciem kultowym była krowa.
Marduk (sum. amar-utu, tłum. "Młody byczek boga Utu") – bóstwo opiekuńcze miasta Babilon, najważniejszy bóg panteonu babilońskiego, syn boga Enki/Ea, małżonek bogini Sarpanitu, łączony z planetą Jowisz.
Paleoastronautyka – paranauka zajmująca się badaniem przeszłości ludzkiej cywilizacji w kontekście jej kontaktów z cywilizacjami pozaziemskimi. Jej główna hipoteza zakłada, że niegdyś lub wciąż istniejąca cywilizacja, bądź cywilizacje pozaziemskie kontaktowały się w przeszłości z ludźmi, wywierając wpływ na ich rozwój i kulturę lub nawet sztucznie powołując gatunek ludzki do istnienia.

Reklama