Gniew (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gniewgmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie gdańskim.

Gmina Pelplin – to gmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.

W skład gminy wchodzi 19 sołectw: Brody Pomorskie, Ciepłe, Gogolewo, Jaźwiska, Jeleń, Kolonia Ostrowicka, Kuchnia, Kursztyn, Nicponia, Opalenie, Piaseczno, Pieniążkowo, Polskie Gronowo, Półwieś, Rakowiec, Szprudowo, Tymawa, Widlice, Wielkie Walichnowy

Siedzibą gminy jest miasto Gniew.

Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwały 15 563 osoby.

Piaseczno – wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Gniew przy drodze krajowej nr 91. Wieś jest siedzibą sołectwa Piaseczno w którego skład wchodzi również miejscowość Piaseckie Pole.Tymawa (niem. Thymau) – wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Gniew. Wieś otoczona jest nadwiślańskimi wzgórzami które to oddzielają Tymawę od płynącej w odległości niecałych 2 km na wschód Wisły. Wieś jest siedzibą sołectwa Tymawa w którego skład wchodzą również: Tymawa Wybudowanie, Rzym, Betlejem, Osiedle Leśne, Abisynia i Księże Włóki. Na południe od miejscowości znajduje się Jezioro Tymawskie. Tymawa była siedzibą hiszpańskich cystersów (Kalatrawensów).

Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

Według danych z roku 2005 gmina Gniew ma obszar 194,78 km², w tym:

 • użytki rolne: 64%
 • użytki leśne: 20%
 • Gmina stanowi 27,92% powierzchni powiatu.

  Szprudowo – wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Gniew przy trasie drogi krajowej nr 91.Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Kwidzyn – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie elbląskim.
  Rezerwat przyrody Wiosło Duże – florystyczny rezerwat (utworzony w roku 1972, o powierzchni 29,88 ha) na obszarze Kociewia nad zachodnim brzegiem Wisły. Ochronie rezerwatu podlegają znajdujące się na obszarze lasu mieszanego stanowiska pełnika europejskiego, koniczyny długokłosowej i kruszczyka rdzawoczerwonego. Najbliższymi miejscowościami są Opalenie i Widlice.
  Województwo gdańskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998, położone w północnej Polsce. W 1999 roku włączone zostało do województwa pomorskiego.
  Opalenie – wieś kociewska w Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Gniew przy drodze krajowej nr 90. Wieś jest siedzibą sołectwa Opalenie w którego skład wchodzą również miejscowości: Aplinki, Na Piaskach, Pod Górami i Osady. Na południe od Opalenia znajdują się bezpośrednio nad brzegami Wisły rezerwaty florystyczne Wiosło Duże i Wiosło Małe. Dwa inne rezerwaty florystyczne (Opalenie Dolne i Opalenie Górne) znajdują się na wschód od miejscowości.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Kolonia Ostrowicka (niem. Colonie Österwitt, dawn. Kolonia Ostrowite) – wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Gniew przy skrzyżowaniu drogi krajowej nr 91 z drogą wojewódzką nr 231. Wieś jest siedzibą sołectwa w którego skład wchodzą również miejscowości Dąbrówka, Ostrowite i Stary Młyn. Leży 6 km na zachód od Opalenia. Jest to wieś zwarta i wielodrożna. Położona jest na wysoczyźnie pojeziernej.
  Jeleń – wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Gniew. Na południowo-zachodnim krańcu wsi znajduje się skrzyżowanie drogi krajowej nr 91 z drogą krajową nr 90

  Reklama