Gminy w Szwecji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szwecja podzielona jest na 21 regionów administracyjnych (szw. län) i 290 gmin (szw. kommun). Niniejsza tabela zawiera listę szwedzkich gmin.

Wener (szw. Vänern) – jezioro pochodzenia tektonicznego w Szwecji. Największe jezioro tego kraju i trzecie co do wielkości w Europie. Położone na południu Szwecji, na pograniczu regionów Västra Götaland i Värmland .Gmina (kommun) jest podstawową jednostką samorządu terytorialnego w Szwecji. Szwecja podzielona jest na 290 gmin (kommuner) wchodzących w skład 21 regionów administracyjnych (län). Gminy szwedzkie w obecnym kształcie zostały wprowadzone w wyniku reformy administracyjnej 1 stycznia 1971, kiedy zniesiono dotychczasowe gminy wiejskie (landskommuner), miasta (stadskommuner) i köping (köpingskommuner) wprowadzając w ich miejsce jednolity typ gminy. Proces ten zakończył się w latach siedemdziesiątych XX w.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Statistiska centralbyrån: Folkmängd i riket, län och kommuner 30 juni 2012 och befolkningsförändringar 1 april - 30 juni 2012 (szw.). [dostęp 2012-10-14].
  2. Statistiska centralbyrån: Kommunarealer den 1 jan 2012, korrigerad 2012-09-07 (szw.). [dostęp 2012-10-14].
  3. Wliczając powierzchnię 4 największych jezior: Vänern, Vättern, Mälaren i Hjälmaren.
Hjälmar (szw. Hjälmaren) - jezioro położone w Svealand w Szwecji środkowej, czwarty pod względem wielkości akwen w kraju.Szwecja administracyjnie podzielona jest na 21 regionów terytorialnych (szw. län) – odpowiednik polskiego województwa, na czele każdego stoi rada regionu (szw. länstyrelse) i 290 gmin (szw. kommun). Ostatnią nową gminą, która powstała w 2003 roku. jest Knivsta, powstała z odłączenia się od gminy Uppsala.
Reklama