Gminy Wysp Owczych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wyspy Owcze liczą obecnie 30 gmin (far. komunen). Każda z nich jest najniższą jednostką administracyjną na archipelagu. Obszarem położonym wyżej w hierarchii jest region, których jest tam sześć.

Svínoyar kommuna jest gminą położoną na archipelagu Wysp Owczych w regionie Norðoyar. Jej powierzchnia, 27 km², zajmuje około 2% całych Wysp Owczych, populacja zaś niecałą dziesiątą część procenta. Sprawia to, że jest ostatnia co do gęstości zaludnienia gmina na całym archipelagu. Siedzibą administracji, a także jedyną osadą jest tam Svínoy. Polityka wewnętrzna Wysp Owczych zakłada postępującą redukcję gmin. Ostatnia taka zmiana miała miejsce w roku 2004, wtedy gmina Svínoy nie zmieniła swego kształtu, jednak planowana zmiana na rok 2009 zakłada włączenie jej do pobliskiej gminy Klaksvík. Jako, że gmina ta zajmuje całą wyspę za jedynych jej sąsiadów można uznać jedynie te jednostki administracyjne, z którymi graniczy poprzez cieśniny - poprzez Fugloyarfjørður z gminą Fugloy, a przez Svínoyarfjørður z Hvannasunds oraz Klaksvíkar kommuna. Nazwa Svínoy oznacza z języka farerskiego Wyspa Świń.Argir (duń. Arge) to miejscowość na Wyspach Owczych, położona na wyspie Streymoy, w gminie Tórshavnar kommuna. Posiada 1 907 mieszkańców, znajduje się w aglomeracji miasta Thorshavn, stolicy archipelagu, pod względem populacji zajmuje czwarte miejsce na Wyspach. Spora część miasta położona jest na wzgórzu, skąd doskonale widać centralne miasto aglomeracji.

Parlament Wysp Owczych zapowiedział w roku 1998 zmniejszenie liczby gmin, by liczba mieszkańców w każdej z nich przekraczała tysiąc mieszkańców, jednak obecnie jedynie trzy z nich spełniają ten warunek. Doprowadzając do tego stanu zdecydowano się sukcesywnie redukować ich liczbę.

Pierwsze redukcje zaczęły się jeszcze przed podjęciem tej decyzji. 1 stycznia 1977 w skład gminy Thorshavn weszła gmina Kaldbak, a dwadzieścia lat później dołączyła jeszcze gmina Argir.

Gmina Klaksvík jest drugą co do wielkości i populacji jednostką tego typu na Wyspach Owczych. Mieści się w północnej części archipelagu, zwanej Norðoyggjar, obejmując znaczną część wyspy Borðoy i około połowy Kalsoy. Ludność jej stanowi mniej więcej 6% całego państwa, a powierzchnia to ok. 5%. Znaczna większość populacji mieszka w stolicy gminy, Klaksvík (ponad 95%). W wyniku likwidacji przez rząd dużej części gmin, usunięta została Mikladalurar kommuna, co zwiększyło powierzchnię Klaksvíkar o 14 km² i włączyło do niej dwa nowe miasta.Tvøroyrar kommuna to największa gmina obszaru Suðuroy, leżąca w jego centrum. Jej populacja stanowi około 3,7%, a powierzchnia ok. 3% całego archipelagu Wysp Owczych. Miasto Tvøroyri, będące stolicą gminy, zamieszkuje większość ludności kommuny (ok. 64%). W wyniku zmian administracyjnych na Wyspach liczba jednostek została zmniejszona z 48 do 34, ale Tvøroyrar kommuna nie odczuła tej zmiany, zachowując dawne dane statystyczne.

Zmiany na szersza skalę zaszły w roku 2005. 1 stycznia liczba gmin zmalała z dotychczasowych 48 do 34. Na następną zmianę czekać trzeba było do roku 2009, gdy kolejne cztery gminy zostały włączone do większych jednostek tego samego szczebla, lub uległy połączeniu, tworząc nowe gminy.

Wszystkie gminy na Wyspach Owczych są członkami jednej z dwóch organizacji. Pierwsza z nich, Kommunusamskipan Føroya (KSF), siedem największych gmin: Thorshavn, Klaksvík, Runavík, Tvøroyri, Fuglafjørður, Vágur oraz Sandur. Druga z nich, Føroya Kommunufelag (FKF), wszystkie pozostałe.

Wioska Kirkjubøur jest niewielką osadą położoną na wyspie Streymoy w archipelagu Wysp Owczych. Zamieszkuje ją dziś jedynie 80 mieszkańców.Funningur – miejscowość na Wyspach Owczych, licząca 51 mieszkańców (I 2015 r.). Posiada zakład przemysłu spożywczego.

Lista gmin[ | edytuj kod]

Od 1 stycznia 2017 roku jest 29 gmin na Wyspach Owczych.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Język farerski – język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Posługuje się nim około 48 tys. mieszkańców Wysp Owczych (Farerów) i 25 tys. mieszkańców Danii; łącznie ok. 80 tys. osób. Język farerski najbliższy jest językom norweskim (odmianie norw. - nynorsk) i islandzkiemu.
Leirvík (duń. Lervig) - miasto na Wyspach Owczych, terytorium zależnym Królestwa Danii. Zamieszkuje je 876 osób. Administracyjnie wchodzi w skład gminy Eysturkommuna, powstałej w 2009 roku w wyniku złączenia Leirvíkar kommuna oraz Gøtu kommuna.
Gøtu kommuna jest jedną z ważniejszych gmin na Wyspach Owczych. Położona jest w środkowo-wschodniej części Eysturoy. Jej populacja stanowi około 0,2%, tak samo jak powierzchnia. Gmina nie zmieniła swego obszaru po zmianie administracyjnej, jaka zaszła w 2004 roku, polegająca na redukcji kommun z 48 do 34. Ludność stolicy obszaru, Gøty stanowi około połowę populacji.
Fuglafjarðar kommuna – gmina na Wyspach Owczych, archipelagu wysp wulkanicznych na Morzu Norweskim, stanowiących duńskie terytorium zależne. Powierzchnię 23 km² przypadających tej gminie zamieszkuje 1530 mieszkańców. Sąsiadami Fuglafjarðar kommuna są: Runavíkar kommuna oraz Eysturkommuna.
Funnings kommuna jest jedną z najmniejszych gmin archipelagu Wysp Owczych, zarówno pod względem powierzchni (ok. 1,2%) i populacji (ok. 0,1%). Gmina ta może zniknąć w najbliższych latach z mapy archipelagu, jeśli rząd zdecyduje się kontynuować redukcję kommun, jak to miało już miejsce na przełomie 2004 i 2005 roku, kiedy ich liczba z 48 spadła do 34, bez skutku dla gminy Funningur.
Hestur (duń. Hestø, pol. Koń) jest jedyną osadą na wyspie Hestur, znajdującej się w archipelagu Wysp Owczych. Posiada 34 stałych mieszkańców. Wioska położona jest u podnóża gór Múlin i Eggjarók (po 421 m n.p.m.), nad fiordem Hestsfjørður, przez który raz lub dwa razy dziennie przepływa prom, łącząc ją z przystanią Gamlarætt w Kirkjubøur, na Streymoy.
Hósvík (duński: Thorsvig) to wieś Wysp Owczych. Ma 281 mieszkańców i jest położona nad zatoką wschodniego wybrzeża Streymoy.

Reklama