Gminy Portugalii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Podział administracyjny Portugalii.

Cała Republika Portugalska jest podzielona na 308 gmin (port. municípios, concelhos): 278 z nich zlokalizowanych jest w kontynentalnej Portugalii, 19 – na Azorach i 11 – na Maderze. Zazwyczaj nazwa gminy jest taka sama jak największego lub historycznie najważniejszego miasta. Gmina jest zwykle znacznie większa od miasta, któremu zawdzięcza nazwę.

Bikameralizm – element ustroju politycznego, polegający na istnieniu w parlamencie danego państwa dwóch izb: niższej i wyższej, które zazwyczaj różnią się między sobą sposobem wyboru członków, ich liczbą i kompetencjami.Portalegre to miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Portalegre, w regionie Alentejo w podregionie Alto Alentejo.

Historia i podział[ | edytuj kod]

Gmina to najbardziej stały sposób podziału administracyjnego Portugalii od czasu założenia kraju w XII wieku. Swój początek mają one w foralu, dokumencie wystawianym przez króla, który nadawał przywileje miasta lub regionu. Obecny podział administracyjny Portugalii pochodzi z XIX wieku.

Braga – jedno z najstarszych miast w Portugalii o ponad 2000-letniej historii oraz jedno z najstarszych miast chrześcijańskich na świecie. Założone w czasach rzymskich jako Bracara Augusta. Leży w dystrykcie Braga, w regionie Północ, w podregionie Cávado. Braga jest miastem centralnym Wielkiej Aglomeracji Minho (port. Grande Área Metropolitana do Minho), która liczy ponad 800 tys. mieszkańców.Język portugalski (port. língua portuguesa, português) – język z grupy romańskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się ponad 210 mln osób, zamieszkujących Portugalię oraz byłe kolonie portugalskie: Brazylię, Mozambik, Angolę, Gwineę Bissau, Gwineę Równikową, Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą, Republikę Zielonego Przylądka oraz Timor Wschodni. We wszystkich tych krajach jest on językiem urzędowym.

Każda portugalska gmina podzielona jest na sołectwa (port. freguesias). Gminy znajdujące się na północy kraju zwykle dzielą się na większą liczbę sołectw. Sześć gmin składa się tylko z jednego sołectwa, a najwięcej, 86 sołectw znajduje się na terenie gminy Barcelos.

Od czasu wprowadzenia demokratycznych rządów lokalnych w 1976 roku, po rewolucji goździków w kwietniu 1974 roku, w portugalskich gminach rządy sprawowano w systemie bikameralnym. Organem wykonawczym jest urząd gminy (port. Câmara Municipal), w skład której wchodzi prezydent gminy oraz radni, których liczba jest proporcjonalna do liczby ludności gminy. Z kolei w skład rady gminy (port. Assembleia Municipal) wchodzą prezydenci wszystkich sołectw, które są częścią gminy oraz bezpośrednio wybrani deputowani, których liczba równa jest co najmniej liczbie prezydentów powiększonej o jeden. Sołectwa administrowane są przez zgromadzenie sołectw.

Castelo Branco − miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Castelo Branco, w regionie Centrum w podregionie Beira Interior Sul.Internet Archive − instytucja znajdująca się na przedmieściach San Francisco (Kalifornia, Stany Zjednoczone), która zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem archiwum rozmaitych zasobów multimedialnych.

Największe gminy umieszczone są na obszarach wiejskich, gdzie własnością dominującą są latyfundia, tak jak w: Beja, Évora lub Portalegre na południu, a także w mniej zaludnionych terenach górzystych, jak np. Bragança czy Castelo Branco.

Najbardziej zaludnione gminy znajdują się w pobliżu morza, głównie w okręgach metropolitarnych: Lizbony, Porto i Bragi. Najmniej zaludnione gminy znajdują się w regionach znajdujących się wewnątrz kraju, jak np. Alentejo czy Trás-os-Montes. Na tych samych obszarach znajdują się także gminy o najmniejszej gęstości zaludnienia.

Beja (czyt. Beża) to miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Beja, w regionie Alentejo w podregionie Baixo Alentejo.Formalnie Portugalia podzielona jest od 1976 roku na 20 dystryktów (port. distritos), z których dwa posiadają status autonomiczny (archipelagi Azorów i Madery). Drugim stopniem podziału terytorialnego jest 308 gmin (municípios, zwanych także concelhos), a kolejnym – 4257 sołectw (freguesias).


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Évora – miasto w Portugalii, w dystrykcie Évora, historyczna stolica regionu Alentejo w podregionie Alentejo Central. Jest siedzibą gminy o tej samej nazwie.
Portugalia, Republika Portugalska (port. Portugal, wym. [puɾtuˈɣaɫ]; oficjalna nazwa República Portuguesa) – państwo europejskie położone w zachodniej części Europy Południowej na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy, od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzą dwa archipelagi wysp położonych na Oceanie Atlantyckim – Azory i Madera. Jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO.
Latyfundium (l.mn. latyfundia) – dawniej ogromna posiadłość ziemska należąca do osoby czy organizacji (Kościoła) – zwłaszcza w starożytnym Rzymie i średniowieczu. Latyfundia występują obecnie głównie w Ameryce Południowej, w takich krajach, jak Brazylia czy Argentyna i są nastawione na hodowlę.
Lizbona (port. Lisboa, wym. [liʒˈβoɐ]) – stolica i największe miasto Portugalii, położone w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego, nad rzeką Tag przy jej ujściu do Oceanu Atlantyckiego. Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. W centrum administracyjnym Lizbony mieszkało (2011 r.) 547 631 mieszkańców, natomiast cała metropolia – Zespół Metropolitalny Lizbony ma 2 821 876 mieszkańców (27% populacji państwa).

Reklama