Gmina Vimmerby

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gmina Vimmerby (szw. Vimmerby kommun) – szwedzka gmina położona w regionie Kalmar, siedzibą jej władz jest Vimmerby.

Szwecja podzielona jest na 21 regionów administracyjnych (szw. län) i 290 gmin (szw. kommun). Niniejsza tabela zawiera listę szwedzkich gmin. Vimmerby – miasto i siedziba gminy Vimmerby w regionie Kalmar południowo-wschodniej Szwecji. Na północno-zachodnim krańcu miasta przy Fabriksgatan znajduje się park rozrywki Astrid Lindgrens Värld poświęcony twórczości urodzonej w tym mieście 14 listopada 1907 roku pisarce dla dzieci Astrid Lindgren.

Pod względem zaludnienia Vimmerby jest 140. gminą w Szwecji. Zamieszkuje ją 15 596 osób, z czego 49,83% to kobiety (7772) i 50,17% to mężczyźni (7824). W gminie zameldowanych jest 477 cudzoziemców. Na każdy kilometr kwadratowy przypada 13,69 mieszkańca. Pod względem wielkości gmina zajmuje 89. miejsce.

Kalmar – jeden z 21 szwedzkich regionów terytorialnych (szw. län). Graniczy z regionami Kronoberg, Jönköping, Blekinge oraz Östergötland. Na wschodzie, na Morzu Bałtyckim leży wyspa Gotlandia. Siedzibą władz (residensstad) jest Kalmar.Szwecja administracyjnie podzielona jest na 21 regionów terytorialnych (szw. län) – odpowiednik polskiego województwa, na czele każdego stoi rada regionu (szw. länstyrelse) i 290 gmin (szw. kommun). Ostatnią nową gminą, która powstała w 2003 roku. jest Knivsta, powstała z odłączenia się od gminy Uppsala.

W gminie Vimmerby znajduje się miejscowość Sevedstorp, która jest pierwowzorem osady opisanej w powieści Dzieci z Bullerbyn autorstwa Astrid Lindgren.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • podział administracyjny Szwecji
  • Bibliografia[ | edytuj kod]

  • SCB - Statistiska centralbyrån
  • Reklama