Gmina Solna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół w Solnie
Pawilon chiński w parku Haga
Pałac Ulriksdal

Gmina Solna (szw. Solna kommun lub Solna stad) – szwedzka gmina położona w regionie Sztokholm posiadająca status miasta. Leży bezpośrednio na północ od ścisłego centrum Sztokholmu. W całości należy do tätortu Sztokholm i pomimo odrębnego statusu prawnego stanowi integralną część tegoż zespołu miejskiego.

Råsundastadion - stadion piłkarski położony w podsztokholmskim mieście Solna, w Szwecji. Oddany został do użytku w 1937, zamknięty zaś w listopadzie 2012. W tym czasie swoje mecze na tym obiekcie rozgrywał zespół AIK Solna. Był to również stadion narodowy reprezentacji Szwecji. Jego pojemność wynosiła 36 308 widzów. W 1992 roku był jedną z aren piłkarskich mistrzostw Europy. Właścicielem obiektu była Szwedzka Federacja Piłkarska.Friends Arena – stadion narodowy Szwecji, mieszczący się w Solnej (na północ od centrum Sztokholmu). Na obiekcie występuje reprezentacja Szwecji w piłce nożnej oraz grający w Allsvenskan klub AIK Solna. Obie drużyny przeprowadziły się z Råsunda Stadium. Mieści 65 tysięcy widzów podczas koncertów i 50 tysięcy na mecze piłkarskie, ale stadion może być przystosowany do mniejszych uroczystości i imprez. Jest największym tego typu obiektem w całej Skandynawii.

Pod względem zaludnienia Solna jest 33. gminą w Szwecji. Zamieszkuje ją 67 957 osób, z czego 50,68% to kobiety (34 441) i 49,32% to mężczyźni (33 516). Na każdy kilometr kwadratowy przypada 3576,68 mieszkańca (stan na 1 listopada 2010 r.). Pod względem wielkości gmina zajmuje 288. miejsce.

Wschodnia część gminy należy do nationalstadsparken, zespołu parków i obszarów ważnych z kulturalnego i historycznego punktu widzenia (m.in. pałac Ulriksdal czy Hagaparken).

Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Język szwedzki (szw. svenska språket, svenska) – język północnogermański wschodni (wschodnioskandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju. Szwedzki jest dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu także dla Duńczyków. Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.

Gmina jest dobrze skomunikowana, przez jej teren przebiegają obie odnogi niebieskiej linii sztokholmskiego metra, dwie ważne linie kolejowe (Ostkustbanan i Mälarbanan) obsługiwane przez podmiejski pendeltåg oraz linia szybkiego tramwaju łącząca gminę z wschodnią i południową częścią aglomeracji (tvärbanan). Ponadto w niedalekiej przyszłości w okolice stacji kolejowej Solna dotrze żółta linia metra łącząca gminę z centrum Sztokholmu i południowymi przedmieściami miasta. Całością transportu publicznego na terenie gminy zarządza Storstockholms Lokaltrafik AB (w skrócie SL).

Tätort (ze szw. dosłownie „gęsto (zabudowana) miejscowość”; fiń. taajama; duń. byområde; norw.: bokmål tettsted, nynorsk tettstad; tłumaczenie ang. urban area lub locality) – termin używany w Szwecji, Finlandii, Danii i Norwegii na określenie miejscowości o liczbie mieszkańców 200 lub więcej, gdzie odległość między zabudowaniami mieszkalnymi nie przekracza 200 m oraz gdzie odsetek domów letniskowych nie jest większy niż 50%.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Atrakcje turystyczne[ | edytuj kod]

 • Park Haga, w nim m.in:
 • Dom motyli
 • Pawilon Gustawa III
 • Pawilon chiński
 • Kiosk turecki
 • Pałac i park Ulriksdal
 • Teatr Confidencen
 • Pałac Karlberg
 • Dom Ollego Olssona z galerią i muzeum
 • Stadion Råsunda (wyburzony w 2013r.)
 • Friends Arena – stadion narodowy
 • Jeziora Brunnsviken i Edsviken
 • Gmina (kommun) jest podstawową jednostką samorządu terytorialnego w Szwecji. Szwecja podzielona jest na 290 gmin (kommuner) wchodzących w skład 21 regionów administracyjnych (län). Gminy szwedzkie w obecnym kształcie zostały wprowadzone w wyniku reformy administracyjnej 1 stycznia 1971, kiedy zniesiono dotychczasowe gminy wiejskie (landskommuner), miasta (stadskommuner) i köping (köpingskommuner) wprowadzając w ich miejsce jednolity typ gminy. Proces ten zakończył się w latach siedemdziesiątych XX w.Szwecja podzielona jest na 21 regionów administracyjnych (szw. län) i 290 gmin (szw. kommun). Niniejsza tabela zawiera listę szwedzkich gmin.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Allmänna Idrottsklubben (pol. "Powszechny Klub Sportowy", zwykle zwany AIK) – szwedzki klub sportowy (w tym piłkarski) z Solny, założony w 1891 roku. Największymi rywalami klubu są Djurgårdens IF i Hammarby IF.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Metro sztokholmskie (szw. Stockholms tunnelbana) – system szybkiej kolei miejskiej, zarówno podziemnej jak i naziemnej, zlokalizowany w Sztokholmie. Metro zostało założone 1 października 1950 roku i jest jedynym systemem komunikacji podziemnej w Szwecji.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Kungliga begravingsplatsen - od 1922 roku oficjalne miejsce pochówku członków szwedzkiej rodziny królewskiej. Znajduje się na wyspie Karlsborg na jeziorze Brunnsvikenen w gminie Solna. Stanowi część Parku Haga. Dla publiczności jest otwarty w maju oraz od czerwca do sierpnia.
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  Tvärbanan – linia szybkiego tramwaju w Sztokholmie. Łączy południowe i wschodnie przedmieścia miasta, linia ma długość 11,5 km, znajduje się na niej 17 przystanków. Z Tvärbanan w dzień roboczy korzysta średnio 47,5 tys. osób.

  Reklama