Gmina Radoszyce (gubernia radomska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gmina Radoszyce (od 1870 gmina Grodzisko) – dawna gmina wiejska istniejąca do 1870 roku w guberni radomskiej. Siedzibą władz gminy było miasto Radoszyce, które stanowiło odrębną gminę miejską.

Powiat konecki – powiat w Polsce (województwo świętokrzyskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Końskie.Gmina Radoszyce – gmina wiejska w województwie świętokrzyskim, w powiecie koneckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie kieleckim.

Za Królestwa Polskiego gmina Radoszyce należała do powiatu koneckiego w guberni radomskiej. 13 stycznia 1870 gmina została zniesiona w związku z przemianowaniem jednostki na gminę Grodzisko. Przyczyną tego manewru była utrata praw miejskich przez miasto Radoszyce i przekształceniu jego w wiejską gminę Radoszyce w granicach dotychczasowego miasta. Aby uniknąć dwóch jednostek wiejskich o tej samej nazwie, dotychczasową gminę Radoszyce przemianowano na gminę Grodzisko.

Gubernia radomska (ros. Радомская губерния) – jednostka administracyjna w Królestwie Polskim istniejąca w latach 1844-1917. Powstała w 1844, w wyniku połączenia guberni sandomierskiej oraz guberni kieleckiej.Radoszyce ( ang. fonet. [radɔˈʂɨt͡sɛ]; ros. Радошице [Radoszice], jid. ‏ראדאשיץ‎ [Radashits]) – miasto w Polsce położone w województwie świętokrzyskim, w powiecie koneckim; siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Radoszyce. W latach 1975–1998 położone w województwie kieleckim. Należy do ziemi sandomierskej, będącej częścią historycznej Małopolski.

Uwaga! Współczesna gmina Radoszyce obejmuje obszary zarówno dawnej gminy Radoszyce jak i gminy Grodzisko.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 1 stycznia 1870 wg kalendarza juliańskiego
  2. Postanowienie z 24 października (5 listopada) 1869, ogłoszone 1 (13 stycznia) 1870 (Dziennik Praw, rok 1869, tom 69, nr 239, str. 419)
Końskie – miasto w województwie świętokrzyskim, w powiecie koneckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Końskie. Położone jest na północnym skraju Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej, wśród Lasów Koneckich. Ośrodek przemysłowy (przemysł metalurgiczny, wytwórnie płytek ceramicznych) i handlowy.Gmina Grodzisko – dawna gmina wiejska istniejąca do połowy 1943 roku w woj. kieleckim i łódzkim. Siedzibą władz gminy było początkowo Grodzisko, a następnie Radoska.
Warto wiedzieć że... beta

Gmina Radoszyce (do 1870 miasto Radoszyce) – dawna gmina wiejska istniejąca do 1943 roku w woj. kieleckim. Siedzibą władz gminy były Radoszyce.

Reklama