Gmina Lemvig

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gmina Lemvig (duń. Lemvig Kommune) – gmina w Danii w regionie Jutlandia Środkowa.

Gmina Lemvig (duń. Lemvig Kommune) – w latach 1970-2006 (włącznie) jedna z gmin w Danii w ówczesnym okręgu Ringkjøbing Amt.DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.

Gmina powstała 1 stycznia 2007 roku na mocy reformy administracyjnej z połączenia poprzedniej gminy Lemvig i gminy Thyborøn-Harboøre.

Siedzibą władz gminy jest miasto Lemvig.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Lemvig Kommune. W: Danmarks nye kommuner. Lone Kjær Knudsen (red.). Wyd. 1. Kopenhaga: Kommunernes Landsforening, 2006, s. 85. ISBN 87-7848-876-1. (duń.)
Warto wiedzieć że... beta

Jutlandia Środkowa (duń. Midtjylland) – jeden z pięciu duńskich regionów administracyjnych utworzonych 1 stycznia 2007 na mocy reformy administracyjnej. W jego skład weszły dotychczasowe okręgi Ringkjøbing Amt i Århus Amt (ten ostatni bez części jednej gminy), a także część okręgów Viborg Amt i Vejle Amt.
Od 1 stycznia 2007 w Danii obowiązuje podział administracyjny na 5 regionów, które zastąpiły podział na 13 województw (Amt). W ramach reformy administracyjnej zmniejszyła się także liczba gmin z 270 do 98.

Reklama