• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gmina Lemvig

  Przeczytaj także...
  Administracyjna reforma Danii, która weszła w życie 1 stycznia 2007 roku, zakładała zastąpienie województw pięcioma regionami oraz redukcję liczby gmin do 98. Nowe gminy przejęły większość obowiązków dawnych województw. Większość z nich ma co najmniej 20 tysięcy mieszkańców.Gmina Thyborøn-Harboøre (duń. Thyborøn-Harboøre Kommune) – w latach 1970-2006 (włącznie) jedna z gmin w Danii w ówczesnym okręgu Ringkjøbing Amt.
  Język duński (duń. dansk, det danske sprog) - język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Posługuje się nim około 5,2 mln mówiących, głównie w Danii i Szlezwiku-Holsztynie w północnych Niemczech (ok. 50 tys. osób). Duński w charakterze języka urzędowego używany jest w Danii a także na Wyspach Owczych. W Islandii, która aż do 1944 r. była posiadłością Danii, duński jest nauczany jako jeden z głównych języków obcych, obok angielskiego, norweskiego i szwedzkiego.

  Gmina Lemvig (duń. Lemvig Kommune) – gmina w Danii w regionie Jutlandia Środkowa.

  Gmina powstała 1 stycznia 2007 roku na mocy reformy administracyjnej z połączenia poprzedniej gminy Lemvig i gminy Thyborøn-Harboøre.

  Siedzibą władz gminy jest miasto Lemvig.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Lemvig Kommune. W: Danmarks nye kommuner. Lone Kjær Knudsen (red.). Wyd. 1. Kopenhaga: Kommunernes Landsforening, 2006, s. 85. ISBN 87-7848-876-1. (duń.)
  Gmina Lemvig (duń. Lemvig Kommune) – w latach 1970-2006 (włącznie) jedna z gmin w Danii w ówczesnym okręgu Ringkjøbing Amt.DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.
  Warto wiedzieć że... beta

  Jutlandia Środkowa (duń. Midtjylland) – jeden z pięciu duńskich regionów administracyjnych utworzonych 1 stycznia 2007 na mocy reformy administracyjnej. W jego skład weszły dotychczasowe okręgi Ringkjøbing Amt i Århus Amt (ten ostatni bez części jednej gminy), a także część okręgów Viborg Amt i Vejle Amt.
  Od 1 stycznia 2007 w Danii obowiązuje podział administracyjny na 5 regionów, które zastąpiły podział na 13 województw (Amt). W ramach reformy administracyjnej zmniejszyła się także liczba gmin z 270 do 98.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.819 sek.