Gmina Kalundborg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gmina Kalundborg (duń. Kalundborg Kommune) – gmina w Danii w regionie Zelandia.

DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.Gmina Hvidebæk (duń. Hvidebæk Kommune) była w latach 1970-2006 (włącznie) jedną z gmin w Danii w okręgu zachodniej Zelandii (Vestsjællands Amt).

Gmina powstała 1 stycznia 2007 roku na mocy reformy administracyjnej z połączenia gmin Bjergsted, Gørlev, Hvidebæk, Høng i starej gminy Kalundborg.

Gmina Bjergsted (duń. Bjergsted Kommune) - istniejąca w latach 1970-2006 (włącznie) gmina w Danii w okręgu zachodniej Zelandii (Vestsjællands Amt). Siedzibą władz gminy było miasto Svebølle.Gmina Høng (duń. Høng Kommune) była w latach 1970-2006 (włącznie) jedną z gmin w Danii w okręgu zachodniej Zelandii (Vestsjællands Amt).

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kalundborg Kommune. W: Danmarks nye kommuner. Lone Kjær Knudsen (red.). Wyd. 1. Kopenhaga: Kommunernes Landsforening, 2006, s. 42. ISBN 87-7848-876-1. (duń.)
Od 1 stycznia 2007 w Danii obowiązuje podział administracyjny na 5 regionów, które zastąpiły podział na 13 województw (Amt). W ramach reformy administracyjnej zmniejszyła się także liczba gmin z 270 do 98.Zelandia (duń. Sjælland) – jeden z pięciu duńskich regionów administracyjnych utworzonych 1 stycznia 2007 na mocy reformy administracyjnej. W jego skład weszły dotychczasowe okręgi Roskilde Amt, Storstrøms Amt i Zelandia Zachodnia.
Reklama