Globi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Globi – sieć supermarketów, należących do sieci handlowej Carrefour.

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Grupa Handlowa Emperia – grupa spółek prowadzących handel detaliczny oraz dystrybucję głównie artykułów spożywczych i chemii gospodarczej. Pracą grupy zarządza Emperia Holding S.A., spółka notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych od 3 stycznia 2002 r.

Marka pojawiła się w Polsce w latach 90., należała wówczas do belgijskiego detalisty Promodés. W 1999 r. został on przejęty przez Carrefoura wraz z siecią supermarketów Globi w Polsce.

W Polsce sklepy często funkcjonują pod logiem Carrefour Express.

Globi Discount[ | edytuj kod]

Globi Discount to sieć handlu detalicznego prowadzona w systemie franczyzy.

Carrefour (wym. [karˈfur]) – sieć hipermarketów i supermarketów, powstała we Francji w 1959 roku. Pierwszy supermarket należący do rodzin Marcela Fournier i Louisa Defforey’a, otwarty był w Annecy we Francji w 1960 roku. Wybudowano go na skrzyżowaniu 5 ulic i stąd nazwa Carrefour – w języku francuskim „skrzyżowanie”.Franczyza (ang. franchise) – system sprzedaży towarów, usług lub technologii, który jest oparty na ścisłej i ciągłej współpracy pomiędzy prawnie i finansowo odrębnymi i niezależnymi przedsiębiorstwami: franczyzodawcą i jego indywidualnymi franczyzobiorcami. Franczyza zakłada też przepływ know-how od franczyzodawcy do franczyzobiorcy przez cały czas obowiązywania umowy franczyzowej. Istotą jest udzielenie praw (i przyjęcie obowiązków) poprzez zawarcie umowy franczyzy.

Pierwszy sklep tej sieci powstał w Ząbkach koło Warszawy. W 2007 roku otwarto sklep także w Jaśle przy ul. Jana Pawła II. W 2007 roku sieć Globi skupiała 27 sklepów w dwu formatach Globi Expres i Globi Discount. Operatorem sieci była początkowo spółka Ratail Services Poland S.A., działająca jako master franczyzobiorca na licencji Carrefour Polska. RSP S.A. została zakupiona 20.12.2007 r. przez Emperia Holding S.A. z zamiarem dalszego rozwoju sieci. Drastyczne rozminięcie się planów spółki z zamierzeniami franczyzobiorców przyczyniły się do stopniowego zaprzestania współpracy franczyzobiorców z RSP S.A. Marka Globi praktycznie zniknęła z rynku w latach 2007-2008. W 2012 r. Carrefour reaktywował brand Globi i przygotował dla niego nową strategię rozwoju.Sklepy Globi są otwierane w lokalach o powierzchni minimum 50 mkw., a średnia powierzchnia sprzedaży wynosi ok. 80 mkw. Sklepy są umiejscawiane głównie w mniejszych miejscowościach i na terenach wiejskich.

Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Bełchatów – miasto i gmina w województwie łódzkim, siedziba powiatu bełchatowskiego. Położone na Wzniesieniach Południowomazowieckich, w mezoregionie Wysoczyzna Bełchatowska nad rzeką Rakówką, ok. 50 km na południe od Łodzi i ok. 25 km na zachód od Piotrkowa Trybunalskiego.

Placówki Globi znajdowały się w Warszawie, Łodzi, Legionowie, Bełchatowie, Radomiu, Łomiankach i innych miejscowościach. W maju 2017 r. sieć Globi liczyła 190 sklepów.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Informacje o supermarketach Globi. [dostęp 2017-07-28].
  2. Trzeci format. Handel Extra. [dostęp 2017-07-28].
  3. Carrefour inwestuje w rozwój franczyzy we wszystkich formatach, media.carrefour.pl [dostęp 2021-04-13] (pol.).
  4. Sieć Globi liczy już prawie 200 sklepów. Carrefour widzi pole do ekspansji szyldu, www.wiadomoscihandlowe.pl [dostęp 2018-02-07] (pol.).
Reklama