Gliceria

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gliceriaimię żeńskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa glykys oznaczającego słodycz. Patronką tego imienia jest św. Gliceria (zm. 177, męczennica). Męskie odpowiedniki - Gliceriusz i Glicery.

Gliceriusz — imię męskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa glykys oznaczającego słodycz. Forma oboczna — Glicery. Wśród patronów - św. Gliceriusz, kapłan († III–IV wiek).Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.

Gliceria imieniny obchodzi 13 maja i 22 października

Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.Gliceriusz — imię męskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa glykys oznaczającego słodycz. Forma oboczna — Glicery. Wśród patronów - św. Gliceriusz, kapłan († III–IV wiek).
Reklama